A Hatodik érzék, a Széttörve, az Idő és a Jelek rendezője, M. Night Shyamalan híres arról, hogy nagyon izgalmas, jól hangzó és egyedi alapötletű filmötletekkel áll elő, és idén sem volt ez másképp. A csapdát azzal a szöveggel adta el a filmet forgalmazó Warner stúdiónak, hogy képzeljék el, milyen lenne A bárányok hallgatnak, ha egy Taylor Swift-koncerten játszódna.
Nem csoda, hogy a fejesek egyből lecsaptak rá. Pedig Shyamalan legfőbb inspirációja messze nem A bárányok hallgatnak vagy Taylor Swift volt, hanem egy 1985-ös decemberi eset, amikor amerikai rendőrbírók (US Marshals) kisebb serege arról értesített nyolc államban több mint 3000 körözött bűnelkövetőt, hogy jegyeket nyertek a Washington Redskins NFL meccsére a Cincinnati Bengals ellen, amire a gyakorlatban lehetetlenség volt jegyet vásárolni. A gyanútlan bűnözőket egy művházba csalogatták, hogy átvegyék a nyereményüket, ahol természetesen bilincs várt rájuk.
Olcsón, sokat: Operation Flagship
M. Night Shyamalannak esze ágában sem volt az igaz történetet filmre vinni, ez sosem volt az ő terepe. Az Operation Flagship (Zászlóshajó művelet) néven ismert ’85-ös történet inkább csak inspirálta őt, valamint megmutatta, hogy időnként a rendőri szervek tényleg képesek rendkívüli erőforrásokat bevetni egy-egy ügyben, ha úgy érzik, hogy a siker megéri az extra erőfeszítéseket. Az Operation Flagshiphez a hatóságok több mint 160 rendőrbírót és rendőrt használtak, és több mint 22 ezer dollárt (mai árfolyamon közel 8 millió forintot) költöttek az akcióra, ami talán nem tűnik olyan sok pénznek, de a nyolcvanas évek közepén még nagyon is az volt.
A rendőrbírók kaptak is miatta kritikát bőven, ám ügyesen elmagyarázták a sajtónak, hogy az akció nagyon is megérte, ugyanis a 101 letartóztatottal számolva egyetlen letartóztatás mindössze 220 dollárba, vagyis 80 ezer forintba került. Ennél biztosan jóval nagyobb (ezer dollár fölötti) lett volna a költség, ha minden egyes körözött bűnöző házához ki kell küldeni a rendőri egységeket. Ráadásul az akciónak voltak járulékos előnyei is a spóroláson felül:
- Szinte kizárt volt, hogy az odaérkező bűnözők megszökjenek, miközben ha házhoz mennek, előfordulhat, hogy üldözni kell őket, és az üldözésük közben a civil lakosságnak is baja eshet.
- Egy ilyen eseményre szinte biztos, hogy a bűnözők fegyvertelenül érkeznek attól tartva, hogy a belépéskor ellenőrizhetik őket.
- Jó kedvvel, gyanútlanul, feldobott hangulatban jönnek, hiszen nyereményért érkeznek, így sokkal kisebb az esély, hogy a rendőrök a letartóztatáskor ellenállásba ütköznek.
Egy művház csapdájában
Shyamalan filmjében, A csapdában maga az esemény valódi, a megcélzott sorozatgyilkos (Josh Hartnett) ugyanis egy valódi popkoncertre látogat el a kamaszkorú lányával. Igazából még beetetés sem volt mögötte, egyszerűen csak a rendőrség hozzájutott az információhoz, hogy ott lesz a gyilkos a koncerten a közönség soraiban, ezért úgy döntöttek, hogy csapdát állítanak neki.
Ezzel szemben az Operation Flagshipben mindössze annyi volt valódi, hogy a korszak egyik legsikeresebb NLF csapata, a Washington Redskins a csapdaállítás napján valóban játszott az otthonában a Cincinnati Bengals ellen, de arról szó sem volt, hogy a bűnözőket beengedjék a stadionba. A meghívások egy Washington D.C.-beli művelődési házba szóltak a meccs reggelére, ahol azt ígérték nekik, hogy ünnepélyes keretek között átvehetik a nyereményjegyeiket, sőt megszellőztették azt is, hogy nyerhetnek jegyeket és teljes körű ellátást (útiköltség, szállás) az akkor épp New Orleansben rendezett Super Bowlra.
Az esemény nem volt teljesen előzmény nélküli. Kisebb volumenben, kevesebb bűnözővel a rendőrség már próbálkozott hasonlóval. Lépre csaltak bűnözőket sorsjegynyeremény, de még Boy George koncertre szóló jegyek ígéretével is, és ezek a sikerek mintaként szolgáltak a D.C.-beli akcióhoz. A háromezer körözött bűnelkövetőt levélben értesítették a nyereményéről a rendőrség által ismert postacímükön. Aki igényt tartott a nyereményre, annak fel kellett hívnia a levélben megadott telefonszámot, ahol egy kedves ügyintéző elmagyarázta, hogy december 15-én reggel 9 órakor jelenjenek meg a megadott művházban, ahol átvehetik a meccsre szóló jegyeket. Végül több mint 160-an jelezték, hogy ott lesznek. Ebből 101-en mentek el ténylegesen, hogy átvegyék az állítólagos nyereményt.
Mosolygó rendőrök
A rendőrbírók nagyon alaposan előkészítették az akciót. Még arra is figyeltek, hogy lehetőleg olyan rendőr ne legyen a helyszínen, akit az oda érkezők esetleg ismerhetnek, mert ő tartóztatta le: igyekeztek messzebbről hívni kollégákat, hogy ez ne fordulhasson elő. Az esemény helyszínéül szolgáló művházat szétválasztották: volt egy tágas előtér, ahonnan aztán kisebb, 10-20 fős csoportokban vezették az érkezőket kisebb termekbe. Túl kockázatosnak találták több mint száz ember egyidejű letartóztatását, ezért úgy gondolták, hogy sokkal biztonságosabb, ha erre kisebb csoportonként kerül sor.
A nyeremény fedősztorija egy új prémium kábel sportcsatorna, a kitalált Flagship tévé indulása volt, a fiktív nyereményjátékot e köré szervezték. Minden színfalak előtt lévő rendőr álruhában volt, egyedül a színfalak mögötti letartóztatásra várakozó kollégák voltak rendőrruhában.
A rendőrnők a csapatok cheerleaderjeinek öltözve várták rögtön a bejáratnál az érkezőket, akiket nagy öleléssel fogadtak, ami arra szolgált, hogy ellenőrizzék, van-e fegyver náluk.
A bűnözőket két csoportra osztották. A különösen veszélyeseket (gyilkosok, fegyveres rablók…) dupla jegynyertesként regisztrálták, így róluk tudták, hogy velük különösen elővigyázatosnak kell lenni.
A rendőrök aznap már hajnalban a helyszínre érkeztek a terep előkészítésére, és bár kilencre hívták a „nyerteseket”, voltak, akik már nyolc körül érkeztek, hogy korán bezsebeljék a jegyeket. A cheerleaderek mellett volt, aki büfésnek, felszolgálónak, vagy karbantartónak álcázta magát, és olyan is akadt, aki a csapat kabalafigurájának öltözött, és persze ott sürögtek-forogtak a fiktív csatorna képviselői is öltönyben feszítve: ők mindannyian rendőrök voltak.
A felkészítéskor külön felhívták minden rendőr figyelmét, hogy a munkájuk normál ügymenetével ellentétben itt végig mosolyogniuk és kedveskedniük kell, hogy az érkezők ne foghassanak gyanút.
Előtte még soha nem ölelgettem mosolyogva körözött bűnözőket, aznap pedig más dolgom sem volt
– emlékezett vissza az egyik rendőrbírónő, aki részt vett az akcióban.
A sikert nem kell magyarázni
A különtermekbe vezetett csoportoknak a színpadról mondtak köszöntőbeszédet, miközben helyet foglaltak a székeiken. Eközben a bejáratok felől elözönlötték a termeket a fegyveres rendőrök, és elmondták, hogy mindenki le van tartóztatva. Mivel az akcióra rendkívül büszkék voltak a rendőrbírók, az eseményre a sajtót is meghívták, akik kamerákkal is dokumentálták a történéseket.
Több letartóztatott panaszkodott arra, hogy szerinte ez nem fair bánásmód, és a rendőrség nem tehet ilyet, hogy hazudik neki, mások pedig azt kifogásolták, hogy miért nem jöttek a rendőrök házhoz, ha amúgy is tudták a címét.
Az esetet nagy sikerként könyvelték el, a szervezők elmondása szerint még külföldről is keresték őket rendőrkollégák, hogy meséljék el, hogyan szervezték meg az akciót, hogy utánuk csinálhassák. A szervező FIST (Fugitive Investigative Strike Team) emberei később szépen lépdeltek előre a rendőrségi ranglétrán.
A rendelkezésre álló anyagokat felhasználva 2016-ban maga az NFL mutatott be egy érdekes kisfilmet, amiben megszólaltatta az akció szervezőit is, fentebb ez a videó tekinthető meg. 2017-ben pedig az ESPN sportcsatorna készített egy adást a témában.
A csapda című film már látható a mozik műsorán.