nlc.hu
Szabadidő
Interjú Eric Goodeval, a Csimpánzok Hollywoodból és a Tiger King alkotójával

„Ezek a nők gyakran jobban szeretik a csimpánzukat, mint a saját gyerekeiket”

Egy növésben lévő csimpánz az egyik legcukibb állat a világon. Nem csoda, hogy vannak nők, a majommamik, akik szinte a babájukként nevelik, tartják, kényeztetik őket. De mi történik, ha megnőnek? Kérdéseinkre Eric Goode, a Tiger King és a Csimpánzok Hollywoodban alkotója válaszolt.

Az Egyesült Államok bizonyos államaiban az egzotikus vadállatok tartása nem igazán szabályozott terület, és ezzel sajnos sokan visszaélnek. Bár azt már sikeresen elérték, hogy csimpánzokat többé nem lehet behozni az országba Afrikából, ettől még a tenyésztés nem állt le. Márpedig kereslet van irántuk. Az első néhány évben fantasztikusan cuki állatok sok-sok ember szívét rabolják el, akik képesek egy vagyont kifizetni azért, hogy saját csimpánzuk legyen.

Csakhogy a csimpánzok megnőnek, és mivel félelmetes erővel bírnak, ekkor már nem lehet olyan szabadon tartani őket, mint kölyökkorukban. Azonban a szabadsághoz szokott csimpánzok nehezen viselik, hogy később rácsok mögé zárják őket, és ez a felállás időről időre tragédiákhoz vezet. Még Oprah Winfreynél is vendégeskedett egy nő, aki néhány éve azzal került be a hírekbe, hogy egy csimpánz szó szerint letépte az arcát.

A Chimp Crazy (Csimpánzok Hollywoodban) című négyrészes dokumentumfilmsorozat több házi csimpánztragédia mellett bemutat nekünk egy elképesztő nőt, a Barbies álomvilágban élő Tonia Haddixet, aki azzal került be a hírekbe, hogy elrabolt egy Hollywoodban is híres csimpánzt, Tonkát. A Maxon látható dokumentumfilmet Eric Goode rendezte, aki pár éve a Tiger King című doku-sorozatával tarolta le a Netflixet. Goode amúgy dúsgazdag vállalkozó, számos amerikai luxusétterem és luxusszálloda tulajdonosa, ám emellett lelkes állat- és környezetvédő, aki a vállalkozásaiból származó jövedelme egy jó részét állatvédelemre fordítja. A rendező Zoomon válaszolt az nlc kérdéseire.

A Tiger King után sok fenyegetést kaptál, köztük halálos fenyegetéseket is. Mennyire voltak ezek komolyan vehetők?

A Tiger Kingben nagyon sok embert mutattam be, köztük olyanokat, akik egész életükben bűnözésből éltek. Voltak, akik elégedettek voltak azzal, ahogy a sorozat ábrázolta őket, de bőven akadtak olyanok is, akik egyáltalán nem. Miután rájöttek, ki vagyok, meglátták a lehetőséget bennem és megpróbáltak megzsarolni. Tényleg mindenféle fenyegetést kaptam, a komolyan vehetetlentől a véresen komolyig terjedt a skála.

Chimp Crazy

Eric Goode, a Csimpánzok Hollywoodból alkotója  (Fotó: HBO Max)

Ahogy a Chimp Crazyben (a magyar keresztségben a Csimpánzok Hollywoodban címet kapta) láthatjuk, a saját védelmed érdekében felbéreltél egy álrendezőt, hogy bizonyos interjúkat ő készítsen el helyetted. Elmondanád, hogyan működött ez a gyakorlatban?

Dwayne Cunninghamet még a hüllők világából ismerem. Magam is régóta mozgok ebben a világban, nagyon jól kiismerem magam benne, különösen a teknősök érdekelnek, sokat teszek a védelmükért. Dwayneről tudtam, hogy annak idején letartóztatta a rendőrség hüllőcsempészés miatt, ahogy azt is tudtam róla, hogy egy darabig bohócként dolgozott egy cirkuszban. Dwayne háttere és tudása tehát tökéletes volt ehhez a munkához, de hozzá kell tennem, hogy amikor felkértem őt, még azt hittem, hogy maximum egy-másfél hét erejéig alkalmazom.

Dwaynere elsősorban azért volt szükségem, hogy közel kerüljek Connie Caseyhez, egy idős hölgyhöz, aki Missouri államban az egész csimpánzvilágot a kezében tartotta. Tudtuk, hogy a hatóságok el akarják kobozni Connie majmait, és szerettünk volna a közelében lenni, hogy amikor ez megtörténik, lefilmezhessük. Connie híres arról, hogy nem áll szóba újságírókkal, interjút utoljára kb. tíz éve adott. Biztos voltam abban, hogy a Tiger King után velem egyáltalán nem beszélt volna, és itt jött a képbe Dwayne.

Amikor Dwayne-en keresztül megkerestük Connie-t, még fogalmunk sem volt Tonia Haddix létezéséről. Connie birtokán találkoztunk vele, ott segédkezett, és mivel sokkal közlékenyebbnek és nyitottabbnak bizonyult Connienál, mellette kötöttünk ki. Emiatt viszont ez az egész álrendezős dolog jóval hosszabbra nyúlt a tervezettnél. Miután elnyertük Tonia bizalmát, ki kellett tartanunk mellette, és idővel rájöttünk, hogy valójában nem Connie, hanem Tonia a mi főszereplőnk. Dwayne-nel általában jó előre megbeszéltük, milyen témákat hozzon fel a beszélgetések során, de volt egy fülese is, amin keresztül súgni tudtam neki. Általában magam is a környéken voltam ilyenkor egy autóban ülve. Később pedig azt is elértük, hogy élőben láthassam a Dwayne-ék által vitt kamera felvételét, így még pontosabban tudtam a stábot instruálni.

Hogyan írnád le Tonia Haddixet azoknak, akik nem ismerik a történetét?

Tonia Haddix Missouriban, az Egyesült Államok középső részén él. Bizonyos szempontból Tonia a környezete produktuma.

Ő egy nő, aki teljesen belezúgott a majmokba. Amerikában a hozzá hasonló nőket majommamiknak nevezik. Elképesztő nő, aki szeret úgy gondolni magára, hogy ő a majommamik Dolly Partonja.

Hatalmas, szőke hajkoronája van, folyton pinkbe öltözik és imádja a majmokat.

Chimp Crazy

Tonia Haddix (Fotó: HBO Max)

A filmben bemutatott nők sokszor a gyerekükként tekintenek a csimpánzukra. Annak ellenére, hogy időnként rossz dolgokat művelnek, éreztél irántuk szimpátiát?

Jól tudom, milyen szoros kapcsolatod tud szövődni egy állattal. Sokan a kutyájukat is szinte emberként kezelik, ezek sokszor valóban mély kapcsolatok. Szóval igen, empátiával közelítettem a filmben szereplő nőkhöz, mert tudtam, hogy ez az egész mennyit jelent nekik, ugyanakkor a csimpánzok esetében is az empátia vezérelt. Csak reménykedni tudtam abban, hogy sem Tonia, sem a csimpánza nem sérül közben. Máig tartom a kapcsolatot Toniával, és csak remélni tudom, hogy ahogy én, ő is tanul majd valamit ebből a dokumentumfilmből.

Te mit tanultál?

Azt, hogy a dolgok a legtöbbször nem feketék vagy fehérek. Nagyon nagy a szürke terület.

A Chimp Crazyben bemutatott összes csimpánztulajdonos nő. Szándékosan csak női csimpánztulajdonosokat mutattál be, vagy nincsenek is köztük férfiak?

Az Egyesült Államokban a csimpánztulajdonosok nagyrészt nők. Ők azok, akikre korábban majommamiként hivatkoztam. Ebbe a táborba tartozik még néhány meleg férfi, és természetesen akadnak heteroszexuális férfiak is, de ők nem alakítanak ki komoly érzelmi kötődést a majmukkal, inkább csak látványosságként tartják a magánállatkertjükben, hogy pénzt keressenek velük, kicsit úgy, ahogy például Joe Exotic tartotta a tigriseket a Tiger Kingben.

A csimpánzok kiskorukban elképesztően aranyosak. Úgy öltöztetheted őket, mint a kisbabákat, etetheted őket, játszhatsz velük, beszélhetsz hozzájuk, sőt akár még együtt is ebédelhetsz velük az ebédlőasztalnál. Bizonyos szempontból olyanok, mint a kisgyerekek, és jellemzően úgy is bánnak velük.

Akadnak nők, akikben képesek felkelteni az anyai ösztönöket. Ezen felül csimpánztulajdonosnak lenni státuszszimbólum. Ha valakinek otthon csimpánza van, garantáltan nagyon híres lesz a közösségében. Mivel szinte mindenki szeretne találkozni a majommal, így találkozni fognak a majommamival is, és ez a nagy érdeklődés sokakat jó érzéssel tölt el.

Chimp Crazy

Chimp Crazy (Fotó: HBO Max)

A Chimp Crazyben szinte az összes bemutatott történetből az derül ki, hogy hiába a csimpánz iránti szeretet, az odahaza tartásuk előbb-utóbb drámai eseményhez vezet. Ez lenne a sorozat üzenete?

Szerencsére azt látom, hogy az emberek egyre tudatosabbak az egzotikus állatok tartását tekintve. Az elmúlt huszonöt évben Amerikában jött egy kulturális hullám, ami azzal járt, hogy egyre kevésbé próbáljuk kihasználni az egzotikus állatokat.

A legtöbb hollywoodi filmben már egyáltalán nem, vagy csak alig használnak élő állatokat, az egzotikus állatokra építő cirkuszok sorra mennek tönkre. Egyre több ember lesz tisztában azzal, hogy helytelen az állatokat az emberek szórakoztatására használni.

A történelem nem Tonia és a hozzá hasonlók oldalán áll. Csak reménykedni tudok abban, hogy ezek az emberek időben rájönnek, hogy mit kellene tenniük, és nem kell megvárni, hogy a hatóságok és az állatvédők lépjenek az ügyükben.

Mit gondolsz, a tigris-majom dolgot leszámítva mi különbözteti meg leginkább a Chimp Crazy-t a korábbi sorozatodtól, a Tiger Kingtől?

Ez a sztori nem olyan nőkről szól, akik kígyókba vagy krokodilokba szeretnek bele. Ők csimpánzokat szeretnek, nem véletlenül. A csimpánzok az állatvilágon belül azok, akik evolúciós szempontból a lehető legközelebb állnak hozzánk. Genetikailag a csimpánz közelebb áll az emberhez, mint az orángutánhoz vagy a gorillához, így nem csoda, hogy ezek a nők a gyerekükként tekintenek rájuk. Emiatt a történetük is nagyon emberi lesz, könnyebb kapcsolódni hozzájuk.

A Tiger Kingben őrült emberek őrült sztorijait mutattam be, de hozzájuk nehéz volt érzelmileg kapcsolódni. A Chimp Crazyben már egész más a helyzet. Itt az emberszereplőkkel is együtt lehet érezni.

Hihetetlennek tűnik, de igaz: ezek a nők gyakran jobban szeretik a csimpánzukat, mint a saját gyerekeiket.

Szerencsések vagyunk, hogy Tonia beengedett bennünket a világába, és ennyire nyitott volt velünk. Még azt is megengedte nekünk, hogy a szépségszalonba és a szoláriumba is elkísérjük a kamerával. Ez egy sokkal emberibb történet annál, mint amit a Tiger Kingben láthattál.

Chimp Crazy

Chimp Crazy (Fotó: HBO Max)

Mit gondolsz, lehet felelősen tartani odahaza egy csimpánzt, vagy ez – ahogy a filmedben több esetben látható – mindenképp tragédiához vezet?

Nézd, én nem az állatrendőrség vagyok. Mondjuk azt, hogy ha valaki nagyon gazdag, megfelelő életteret tud biztosítani az állatoknak, és a befogadásukkal mondjuk megmenti őket Afrikában, akkor meg lehet oldani. Ismerek néhány gazdag és befolyásos embert, láttam már erre példát. A brit milliárdos, Richard Branson például lemurokat tart a Karib-tengeren található szigetén, és már-már természetes életteret tud biztosítani számukra. De azt gondolom, hogy az átlagemberek esetében mindez nem kivitelezhető. A csimpánzok társas lények. Szükségük van más csimpánzok társaságára, ahogy nagy élettérre és szabadságra is. Téged sem tarthatlak ketrecben, és etethetlek folyton Happy Meallel és jégkrémmel azt gondolva, hogy ettől majd boldog leszel.

SPOILER! Ez a kérdés-válasz egy későbbi epizódra vonatkozó történetelemet mutat be.

A forgatás egy pontján a tudomásodra jutott, hogy Tonia talán arra készül, hogy a büntetés elkerülése végett megszabaduljon Tonkától, és végezzen a csimpánzzal. Nehéz döntés volt, hogy ebben a helyzetben a PETA állatvédő szervezethez fordulj és segítséget kérj? Ezzel ugyanis dokumentumfilmesként mégis csak beleavatkoztál a történet folyásába.

Szürreális és borzasztó komplikált helyzetbe kerültem. El sem akartam hinni, hogy valóban végezhet Tonkával, hiszen biztos voltam abban, hogy nagyon-nagyon szereti ezt a majmot. De amikor Tonia az állatorvosra hivatkozva elmondta Dwayne-nek, hogy eutanáziát kell végrehajtani Tonkán, komolyan elgondolkodtatott. Ha fogadást kellett volna kötnöm, akkor arra fogadtam volna, hogy Tonia semmilyen körülmények között nem ártana szándékosan Tonkának, de nem kockáztathattam meg, hogy tévedek. Ha Tonia végez Tonkával, elkerülhette volna a börtönbüntetést, ezért volt ebben a tervben valami logika. Tonia életét addigra már teljesen felőrölte a sok jogi csatározás az állatvédőkkel és a hatóságokkal, és mindezt pusztán azért viselte el, hogy továbbra is maga mellett tudhassa Tonkát. Ha végez a majommal, az összes hercehurcától egy pillanat alatt megszabadulhatott volna, és nagyon féltem attól, hogy erre a következtetésre jut. Szerintem Tonia tudta, hogy előbb-utóbb úgyis rátalál majd valaki a majomra. Túl csábító volt a nyomravezetői díj összege ahhoz, hogy Tonia továbbra is megbízhasson a körülötte lévő emberekben. Fel kellett hívnom a PETA-t, hogy Tonkát mindenképp biztonságban tudhassuk.

A Csimpánzok Hollywoodból (Chimp Crazy) első része már látható a Maxon, a további epizódok hétfőnként érkeznek.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top