Október közepén tűnik fel égboltunkon a C/2023 A3 kóddal jelzett (Tsuchinshan-ATLAS) – hívta fel a figyelmet a Svábhegyi Csillagvizsgáló. Az üstökös szeptember 27-én járt legközelebb a Naphoz, azóta jelentős aktivitást mutat. Az égitest várhatóan szabad szemmel is, de kézi távcsővel mindenképpen látható lesz. Ez igen ritka egy üstökös esetében, hiszen megesik, hogy
évtizedeket is várunk egy szabad szemmel látható üstökösre.
Szerencse, hogy az együttállásokkal ellentétben az üstökös nem csak egy adott éjszakán figyelhető meg, hanem október későbbi napjaiban is: a hónap folyamán áthalad a Szűz, a Kígyó, majd végül a Kígyótartó csillagképen is, egyre magasabbra kúszva az esti égbolton. Október 11-étől lesz tehát érdemes keresni az égbolton, naplemente után. Kezdetben a Nap közelsége miatt még nehéz lesz megfigyelni, ám napról-napra magasabbra emelkedik majd a nyugati égbolton. Az üstökös megtalálásában 11-én a fényes Vénusz bolygó segíthet. Aznap az üstökös kicsivel lejjebb jár az égen, mint a Vénusz, amitől 29 fokkal (két kinyújtott kezű kisarasz) nyugatra lesz látható.
Október 20-a, vasárnap este 19 órakor tiszta égbolt esetén
kitűnően megfigyelhető lesz az üstökös. Ebben az időben együtt áll a Kígyótartó csillagkép Marfik csillagával, a 24 fokos magasságban lévő üstökös pedig kevesebb mint 1 fok távolságra lesz a csillagtól fölfelé. Egyetlen kézitávcsővel tehát egyszerre lesz látható a fehér színű csillag és fölötte a csóvás üstökös, egészen 21:30-ig, mielőtt elmerülne a látóhatár közeli párákban.
Az üstökös csóvájának
mérete és alakja igen izgalmasan alakulhat.
Az esti égen való megjelenés napjaiban az üstökös úgy fordul, hogy a csóva síkjában lehet majd rálátni, így az üstökösön látványos ellencsóva alakulhat ki, mintha a csóva irányával ellentétes oldalon egy másik csóva indulna – írja a hvg.