Nem szerepelnek a bulvárlapok hasábjain, hírnevüket kivételes tehetségüknek és zsenialitásuknak köszönhetik. Nevüket örökre beírták a klasszikus zene nagykönyvébe.
Miklósa Erika
Az eredetileg sportolónak készülő Miklósa Erika egy baleset miatt mondott le a sportolói karrierről, és fordult a zene, valamint az éneklés irányába. A négyéves szegedi Liszt Ferenc Konzervatóriumot két év alatt végezte el, miközben felvételt nyert a Magyar Állami Operaházba, így minden idők legfiatalabb magánénekese lett, és 1991-ben debütált Mozart Varázsfuvolájában. Az ezt következő évtől nemzetközi karrierje meredeken ívelt felfelé: énekelt Milánóban, New Yorkban, Lipcsében, Svájcban és a kölni operaházban is. Majd Philadelphiában és Milánóban képezte magát, és Mozart Varázsfuvolájának Éj királynőjeként vált világhírűvé. 2004-ben a New York-i Metropolitan operaház is szerződtette és a New York Times is elismerően nyilatkozott róla, de a világhírnév mellett soha nem feledkezett meg a magyar közönségről: a Magyar Állami Operaházban és idén nyáron a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon is láthatjuk és részesei lehetünk varázslatos előadásainak.
Jose Cura
Az argentin származású énekes, karmester Jose Cura 12 évesen kezdett el gitározni, majd 15 évesen mint karnagy debütált. Tanult zeneszerzést és zongorázni, a főiskolai évei alatt egy operakórusban énekelt, azonban az énekléssel komolyabban viszonylag későn, a 20-as évei végén kezdett el foglalkozni. Szinte minden meghallgatáson elutasítást kapott, végül 30 évesen családjával Európába költözött, és sokáig egy garázsban éltek, nehéz anyagi körülmények között. Töretlen hite és a kemény munka meghozta gyümölcsét: 1992 februárjában sikerrel debütált Veronában, és innentől kezdve az események felgyorsultak. Számos országában, az USA-ban is fellépett, majd 1994-ben megnyerte a Mexikóvárosban megrendezett Plácido Domingo Nemzetközi Énekversenyt, később pedig Placido Domingóhoz és Luciano Pavarottihoz hasonlóan a Bécsi Staatsoper Teaszalonjában megkapta a Kammersänger címet.
Kocsis Zoltán
Az idei Budapest Nyári Fesztivált megnyitó Kocsis Zoltán zongoraművész, zeneszerző, karmester, érdemes és kiváló művész vérében van a zene gyermekkora óta: 3 éves korában kezdett el zongorázni és 15 évvel később megnyerte a Magyar Rádió Beethoven-versenyét. Rendkívül fiatalon, mindössze 21 évesen ítélték neki a hazai legrangosabb zenei kitüntetést, a Liszt Ferenc-díjat, 25 évesen pedig a a Kossuth-díjat. Eközben bejárta a világot és számos világhírű zenekarral fellépett, mint például a Bécsi Filharmonikusokkal, a Royal Philharmonic Orchestraval, a Berlini Filharmonikusokkal, a Chicagói és a San Franciscó-i Szimfonikus Zenekarral, miközben sztárvendége volt több, világszinten is elismert zenei rendezvénynek, és több éven keresztül a Philips Classics exkluzív művésze volt. 23 éve Fischer Ivánnal megalapította a Budapesti Fesztiválzenekart, és karmesteri pályája mellett komponálni is kezdett. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar élén 1997 óta áll, bejárták Európa számos országát, valamint Japánban és az USA-ban is világsztárokat megillető fogadtatásban részesítették.
Anja Harteros
Napjaink egyik legkeresettebb szopránját Maria Callasszal említik egy lapon. Az öntörvényű díva görög és német szülők gyermekeként látta meg a napvilágot, és 18 évesen már a Figaro házasságában kápráztatta el a hallgatóságot. Az igazi áttörés azonban1999-ben a cardiffi Singer of the World versenyen aratott győzelmével következett be.
A világhírű énekes fellépett többek között New Yorkban, Milánóban, Bécsben, és a müncheni Bajor Állami Operaház kamara-énekesnői címével díjazták.
Rost Andrea
Rost Andrea még a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanult, amikor már a budapesti Operaházban lépett fel, majd 1991-ben a bécsi Staatsoper magánénekese lett. A milánói Scala 1994-es Rigoletto-bemutatója hozta meg számára a nemzetközi elismerést, és vált a Scala visszatérő vendégévé. 1995-ben, a Scala évadnyitó Varázsfuvola-premierjén már ünnepelt sztárként lépett színpadra. Énekelt Salzburgban, Párizsban a Bastille Operában, a londoni Royal Opera House-ban, Madridban, Chicagóban és New York-i Metropolitanban is. De nemcsak Európában, az Egyesült Államokban és Dél-Amerikában, hanem Tokióban is elismert művész és számos nemzetközi operagála gyakori sztárvendége, akit a Magyar Állami Operaházban, az Erkel Színházban és nemsokára a Budapesti Nyári Fesztiválon is hallhatunk.
David Helfgott
A legendás ausztrál zongorista, David Helfgott csodagyerekként látta meg a napvilágot: kivételes tehetsége volt a matematikához, a sakkhoz és a zenéhez. A klasszikus zene egyik leghitelesebb előadójaként számon tartott Helfgottnak – számos művészhez hasonlóan – van kötődése Magyarországhoz: első tanára Bartók Béla és Weiner Leó tanítványa, Bálint Alice volt, aki Helfgott tehetségében már 17 éves kora óta töretlenül hitt. Pályáját ideg-összeroppanása sem törte derékba: élete a filmipart is megihlette, a történetét 7 Oscar-díjra jelölték.
Miklósa Erika, Rost Andrea és Kocsis Zoltán a Budapesti Nyári Fesztivál idei sztráfellépői a Margitszigeten. Ha kíváncsi vagy rájuk, érdemes már most lefoglalni a legjobb helyeket: www.szabadter.hu
Olvass még magyar dívákról és nagy színészekről:
- 8 színésznő, 8 megfakult kép, 8 sztori
- Ünnepelt dívából, zárkózott, magányos asszony – 105 éves lenne Karády Katalin
- Őrültség színpadon és szerelemben – így élt Kiss Manyi