A 12 éves gyermekeknek Magyarországon átlag több, mint 4 lyukas vagy tömött foga van. Ezzel a magas fogszuvasodási mutatóval a 27. helyen vagyunk az európai országok között. A fogszuvasodás tehát még népbetegség, de ismerjük az okait, és a lehetőségeink is megvannak ahhoz, hogy előbb-utóbb ép fogazatú legyen a magyar lakosság, ebben is felzárkózva Európához. A mindennapi szájápolás egyik legfontosabb szerepe, hogy a lepedéket eltávolítsuk a szájüregből és a fogakról – ezzel is megelőzve a fogszuvasodást.
Hogyan mossunk fogat?
1. Helyezzük a fogkefe sörtéit félig a fogainkra, félig az ínyre, és kis köröket leírva, fogról-fogra haladva igyekezzünk a fogak közé “besöpörni”.
2. A fellazított fogkő eltávolításására húzzuk a fogkefét kb. tízszer az íny irányából a korona felé, mindig pirosból fehérbe. Ezáltal alaposan eltávolítjuk a baktériumokat tartalmazó fogkövet.
3. Ezzel a módszerrel először a felső fogak és az állkapocs külső oldalát tisztítsuk meg. Az egyes tisztítási szakaszok legfeljebb 2-3 fogat foglaljanak magukba.
4. A fogak belső oldalán is plakk keletkezik, ezért a következő lépésben a belső oldalon is az előzőek szerint járjunk el. a fogkefét enyhe nyomással 45 fokos szögben helyezzük az íny szélére, a fogkövet apró, lazító mozdulatokkal oldjuk, majd távolítsuk el.
5. Ugyanígy tisztítsuk meg a metszőfogak belső oldalait. Itt azonban a fogkefét merőlegesen tartsuk, mivel így érhetjük el a legalaposabb tisztítást.
6. Végül a zápfogak rágófelületére kerül sor. Itt kivételesen “súrolhatunk” is. Kész? Most pedig tapasztalhatjuk, milyen jó érzés, ha fogunk tiszta és friss! Ne feledjük: akkor érjük el a kellő hatást, ha a fogmosás legalább 5 percig tart!