A körmök kurtítására ne használjunk ollót, hanem reszelőt, de a fémreszelőt kerüljük. A legideálisabb eszköz a finom kristályreszelő vagy a klasszikusnak számító homoklevél reszelő.
A körömreszelés alapszabálya:
soha ne ráspolyozzunk, mindig csak egy irányban, jobbról balra reszeljük a körmöket. Ugyanis ellenkező esetben a köröm szálkás lesz, beszakadozik, károsodik a szaruréteg, és gyengévé válik. Reszeléskor további védelmet jelenthet a régi körömlakk, amelyet csak utána mossunk le. A köröm formázásakor pedig a hossz és a szín egyéni ízlés dolga, de azért azt nem árt tudni, hogy a legtermészetesebb és a legszebb, ha a köröm hegye visszatükröződik a körömágyban.
Fürdessük kezünket meleg habfürdős vízben 10 percig, így a köröm és a bőr megpuhul. Ezután jól szárítsuk meg, és rózsafapálcika segítségével gyengéden toljuk hátra a körömbőrt. Akinek nincs ideje a kézáztatásra, az nedvesítsen be egy törölközőt, tegye a mikróba, majd 2 percre tekerje a kezére, ennyi idő elegendő lesz a bőrpuhításra.
A nikotinfoltokat és az egyéb elszíneződéseket gyorsan eltüntethetjük citromlével.
Aki már hosszabb ideje nem szánt időt körmei karbantartására, az a makacs és megvastagodott részektől körömbőr-eltávolítóval szabadulhat meg.