Hiába fogadtam meg gyerekként, hogy egész életemben jó leszek, csak ne kelljen fogorvoshoz járnom, hamarosan beláttam, hogy ez nem elég. Ma már tudom, hogy fogaim egészségének megőrzésére egyetlen esélyem maradt: az alapos és naponta többszöri fogmosás.
Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, amit a fog különböző problémáiról tudni kell, melyeket fogmosással megelőzhetünk.
A fog kényes üzem, mindennapos ápolásra szorul, de még így is megtörténhet, hogy különböző kellemetlenségek lépnek fel.
1. Az első és leggyakoribb probléma a fogszuvasodás.
A fogszuvasodást lepedékképző és savtermelő baktériumok okozzák. Szuvasodásra fogékony a fog, ha kevés a fluoridtartalma, és/vagy olyan árkok, rések és gödrök vannak rajta, amelyeken könnyen kialakul a lepedék. A folyamat korai szakaszban még megállítható. A zománcban létrejött üregek általában nem okoznak fájdalmat; fájdalom csak akkor jelentkezik, ha a folyamat eléri a dentint, amely a zománc és a fogbél között” lévő puhább anyag.
Amikor a fogszuvasodás során a baktériumok már átrágták magukat a zománc rétegén, könnyebben tudnak előrehaladni fog belseje felé, amely egy zárt tér, ezért aztán egyre nagyobb lesz itt a nyomás. Ez a nagyobb nyomás elszorítja az ereket, ingerli a fájdalomérző idegvégződéseket, és megakadályozza, hogy a szervezetünk védősejtjei eljussanak a gyulladás helyére. Ekkor a fog elhal (tünetek: már nem fáj, és ilyenkor hisszük, hogy magától meggyógyult), a baktériumok sikeresen tudnak szaporodni, majd továbbhaladnak a gyökércsúcson át a csontba (tünet: újra elkezd fájni, ráadásul mintha kinőtt volna a fogsorból). A baktérium és a szervezet védekezősejtje közti harc eredménye a genny, amely aztán utat törve magának a csonton keresztül, a szájba ürül (kellemetlen szájszag, és általában reggelente keserű, rossz szájíz). Ez az állapot sokáig maradhat panaszmentes, miközben a háttérben a csont folyamatosan pusztul.
2. A második leggyakoribb probléma a fogkő.
Ez lényegében egy elmeszesedett lepedék. Felülete érdes, így a fogon könnyebben megtapadnak a baktériumok. Éppen ezért eltávolítása nem csak esztétikai okból indokolt. A fogkövet fogorvos tudja leszedni; egyénenként változó, kinél milyen gyakori beavatkozásra van szükség a félévenkénti rutinellenőrzések alkalmával a fogorvos megítéli, hogy el kell-e végezni az eljárást.
3. Harmadik probléma az ínygyulladás.
Ha már a fogkő kialakult, és nem távolítják el azt időben, félő, hogy a fogíny begyullad. Ráadásul az ínygyulladás kezdeti szakaszban szinte tünetmentes, legfeljebb egy kis vérzés utal rá fogmosáskor. Később a vérzés már erősebb, és nem csak fogmosáskor jelentkezik: a fel nem ismert ínygyulladásból bizony ínysorvadás lehet. Ha pedig a betegség a fogakat tartó csontokra is átterjed (fogágy-gyulladás), az előbb-utóbb a fog elvesztésével jár.