Genetika
A fogak színe egyéni adottság. Bár a táplálkozástól is sokban függ, bizonyos mértékben genetikailag meghatározott. Ami viszont biztos: a tejfogak mindig szép hófehérek. Ezért sem szabad megrémülni, ha a fogak cseréjének kezdetekor a gyerek maradó fogai sárgának tűnnek, hiszen ez valószínűleg a nagy kontraszt miatt van. Egyébként pedig ezek a fogak is kifehéredhetnek idővel.
Táplálkozás
Szinte már közhely, de azért nem árt tudni!
A fő bűnösök: kávé, tea, kóla, mesterséges színezékek, dohányzás. Szintén nagy szerepe van a fogak fejlődésének idején bevitt bizonyos típusú gyógyszerféleségeknek (pl.: tetran, doxycyclin, túl sok dentocar stb.)
Vannak olyan szerencsés esetek is, amikor a fog maga nem színeződik el, hanem vékony, filmszerű réteg borítja be, ami károsodást nem okoz, viszont szürkés-barnás színe nem áll túl közel a csillogó fehér fogról alkotott elképzeléseinkhez. Ennek oka általában szintén a kávé és a dohányzás. Sajnos fogmosással ezt sem lehet eltávolítani, de egy fogorvos által végzett polírozás könnyen-gyorsan megoldja a problémát.
Ha csak itt-ott van gond
|
Bizony ez is elképzelhető. Egyrészt a tömések maguk is elszíneződhetnek. A nagyméretű amalgámtömések magát a fogat is elszínezhetik, a fehér színű tömések pedig besárgulhatnak. A legnagyobb gondot mégis a gyökérkezelt fogak okozzák. Itt a gyökértömés színezi el a fog anyagát, és ráadásul az erek és idegek nélkül maradt fog kissé kiszárad, ami a fogat tovább szürkíti.