Szüntesd meg az okot!
Tippjeink: Látogasd rendszeresen kozmetikusodat! Nincs jobb a professzionális arctisztításnál! Heti kétszeri arcradírozás segít a pórusok tisztulásában. Válassz antibakteriális hatású korrektort! |
Táplálkozz helyesen!
Gyomor- és bélproblémák, emésztési és anyagcsere-zavarok is állhatnak a problémás bőr hátterében. De ide vezethet az is, ha zsíros, fűszeres ételekkel, sok édességgel, olajos magvakkal, alkohollal és nikotinnal terheljük szervezetünket. Fogyassz sok friss gyümölcsöt, zöldséget és főzeléket. Igyál sárgarépalevet, valamint apróbojtorján, cickafark, csalán, orbáncű, gyermekláncfű és hibiszkusz keverékéből készült vértisztító gyógyteát. Az emésztőrendszert lenmag, almarost, savanyúkáposzta-lé vagy tejsavó fogyasztásával, a májat és az epét borsmenta, katáng, articsóka, angelika, fekete retek vagy máriatövismag alkalmazásával serkenthetjük.
Vitaminok, nyomelemek pro és kontra
A C-vitamin gyulladáscsökkentő hatásával gátat szab a pattanásoknak, azonban a B-vitamin elősegíti kialakulásukat, hasonlóan, mint a jód.
Stresszelj kevesebbet, pihenj és mozogj többet!
A feszült idegállapot hatására fokozódik az androgén hormontermelés, ami növeli a faggyúképződést, és így a pattanások kialakulásának esélyét.
Kerüld a bőrszennyező anyagokat!
A szennyezett levegő, a poros, olajos környezet, de akár egyes kozmetikumok is nem megfelelő alapozók, korrektorok, krémek – eltömíthetik a pórusokat, serkentve a mitesszerek, pattanások kialakulását. Minél többet tartózkodj tiszta levegőn, és kerüld a zsíros arckrémeket vagy sminkszereket.
Tüntesd el a csúf pöttyöket!
Ne nyomkodd!
Szennyeződés és zsír kerülhet az ujjakról az arcra, így elfertőződhet az érintett terület. A gyulladt bőrfelületet soha nem szabad megsérteni. A mitesszerek azonban eltávolíthatók házilag: forralj fel vizet vagy kamillateát, hajolj fölé, takard le a fejed egy törölközővel, és maradj így csukott szemmel tíz percig. A kinyílt pórusokat könnyebb kitisztítani. Ehhez használj tiszta zsebkendőt, ám ha a mitesszerek nem akarnak engedelmeskedni, ne erőltesd a dolgot, mert begyulladhatnak. A végén ne feledkezz meg az arctisztításról sem!
Tisztítsd megfelelően!
A túl sűrű mosdás irritálhatja a bőrt. Reggel és este használj PH-semleges, alkoholmentes arclemosót. Hatásos arctisztító a higított grépfrútmag-csepp, illetve a speciális pattanás elleni gyógyszappanok, bőrradírok is. Zsíros bőr esetén napközben is töröld át arcodat arctisztító tonikkal. Lefekvés előtt pedig feltétlenül távolítsd el a sminket!
Óvatosan a kozmetikumokkal!
Zsíros, olajos krémek helyett használj inkább lágy, víz alapú, gyógynövényes termékeket. A pattanás elleni krémek gyakori használata bőrirritációt, allergiát okozhat. Ügyelj arra, hogy lehetőleg hidratáló, pattanásgátló sminket használj.
Kényeztesd a bőröd!
A masszázs javítja a bőr vérkeringését, így elősegíti a salakanyagok távozását, azaz a tisztulást.
Áldásos hatásúak a természetes alapanyagú pakolások is, mint a paradicsom-joghurt, az uborka-szójatej, a tojásfehérje vagy a nyers burgonyareszelék. Kiváló az élesztőpakolás is, amit ha száradás után nem mosol le, hanem ledörzsölöd, egyben a bőrradírozást is megoldhatod. Fertőtlenítő hatású a teafaolaj, a kakukkfű és a rozmaring. Zsíros, pattanásos bőrre hatásos a borsmenta, a zsálya, a levendula, az útifű vagy a vadgesztenye borogatás.
Egy kis fényterápia
A napfény baktériumölő és hámlasztó hatású, amit a pattanások fogyásával vagy eltűnésével hálál meg a bőr. Ám az erős UV-sugarak irritálják a bőrt, mely fokozott faggyútermeléssel fog védekezni ellenük. Ezért fontos a mértékletes napozás! Hatásos lehet a lézeres fényterápia is.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Az aknék hátterében állhatnak hormonzavarok, a fogamzásgátlók szedésének abbahagyásával járó, illetve a klimax idején történő hormonális ingadozások, gyulladásos gócok a szervezetben, egy rossz fog, de akár örökletes tényezők is. Ha a bőrprobléma erőteljes, és a házi gyógymódok sem enyhítenek rajta, fordulj bőrgyógyászhoz.
Nekünk bevált: Ilcsi Ichtiolos korrektor |