Később jelennek meg a sárgás-barnás, többnyire szabálytalan alakú, kisebb-nagyobb méretű májfoltok, főként a homlokon, az orcák és száj környékén. Napfény hatására élénkebbé, sötétebbé válnak, súlyos esetben bőrrákká alakulhatnak. Gyakran összetévesztik a májfoltot a bőr felszínére lerakódott gomba okozta bőrbetegséggel.
Mitől alakulnak ki a pigmentfoltok?
A melanin termelése idegi és hormonális szabályozás alatt áll, a melanocyta stimuláló hormon (MSH) hatására fokozódik a festéktermelő sejtek aktivitása. Tehát a bőr színe nemcsak a napozás hatására változik, hanem szorosan összefügg a szervezet működésével is.
A terhesség során az MSH és az ösztrogén szintje megemelkedik, így fokozódik a bőrben a festékképződés. Később ezek a foltok többnyire elmúlnak, ám előfordulhat, hogy a bőrhiba maradandó lesz.
Fogamzásgátló
A hormonális fogamzásgátlók a terhességhez hasonló hormonális állapotot eredményeznek, így a foltok kialakulására ebben az esetben is jó esély van.
A kritikus klimax
A változó kor idején is hormonális átalakulás megy végbe, ekkor az arcon kívül az ujjakon és a kézháton is megjelenhetnek a pigmentfoltok.
Néha a máj a bűnös
A máj anyagcserezavara szintén okozhat bőrfoltokat. Amennyiben a helytelen működés következtében a máj nem tudja lebontani az ösztrogén és progeszteron hormonokat, ezek szintje megemelkedik, és kialakul a májfolt.
Lelki eredetű foltok
Tartósan fennálló pszichés problémák, mint a stressz, a depresszió és az idegi kimerültség szintén okozhatnak működési rendellenességet a szervezetben, ami bőrhibákhoz vezethet.
Festékhiba, mint gyógyszermellékhatás
Bizonyos gyógyszerek mellékhatásként eredményezhetnek hormonális egyensúlyzavart, melynek hatására kialakulnak a nemkívánt foltok. Vannak gyógyszerek, amelyek fényérzékenységet okoznak, ilyenkor is megnő a foltosodás esélye.
Mit tehetünk a szeplők és májfoltok ellen?
A megelőzés kulcsfontosságú. Bőrünk védelme érdekében már tavasztól használjunk UVA és UVB szűrős fényvédőt. Ha a foltok mégis kialakultak, léteznek módszerek a halványításukra, de végleges eltüntetésüket bízzuk bőrgyógyászra vagy kozmetológus szakorvosra. Ha észrevesszük az első jeleket, azonnal orvosoljuk a problémát, mert minél később teszünk a foltok ellen, annál nehezebb végleg megszabadulnunk tőlük.
Hatékony módszer az alfa-hidroxi-savas (AHA) hámlasztás. A citrusfélékből vagy szőlőből nyert szerves savak megfelelő használata esetén a pigmentált sejtek lelökődnek, így a bőr halványul. Gyakran alkalmazott módszer a peeling, a bőr mechanikus, illetve biológiai-kémiai hámlasztása is. Kedvelt eljárás a fehérítő oxigénes kezelés és az erőteljesebb glikolsavas hámlasztás is, amit azonban csak orvos végezhet. A kozmetikai és orvosi kezelések mellett fontos az otthoni bőrápolás is. Fehérítő krémek éjszakai, és fényvédő krémek nappali használata teszi az eredményt tartóssá.
Lézeres halványítás
A speciális lézeres kezelés során a melanin elnyeli a lézerfényt, hő keletkezik, melynek hatására elpusztulnak a pigmentált hámsejtek. Kiegészítésképpen ilyenkor is fontos a fényvédő krémek használata.
Bőrfehérítő krémek
Léteznek jó minőségű bőrhalványító készítmények, szükség esetén érdemes kipróbálni őket. Ezeket a készítményeket lehetőleg folyamatosan, de legalább tavasztól kell használni, amikortól fényvédő krémek használata is javasolt.
Természetes halványítók
1. Gyümölcssavas kezelés otthon: Szeljünk fel ananászt, almát vagy epret, tegyük a foltokra, és hagyjuk hatni 30 percig. Majd vegyük le, és mossuk meg arcunkat meleg vízzel.
2. Citromlé: A citromleves lemosás régi, bevált módszer. Öntsünk friss citromlevet egy vattapamacsra, majd esténként borogassuk a foltos területet 5 percig, három héten át.
3. Ribizlipakolás: Keverjük össze a ribizlit joghurttal, és tegyük a kezelendő bőrfelületre, majd 30 perc után mossuk le.
4. Foltirtó zöldségek: A sózott retek leve és az uborka hatékonyak a májfolt és a szeplő halványítására.
5. Kövirózsa: A kövirózsa és a belőle készült habkrém szintén halványító hatású.
7. Méregtelenítés: Évente legalább kétszer – tavasszal és ősszel – érdemes belevágnunk egy méregtelenítő kúrába. Ezzel tehermentesítjük a májat, így elkerülhetők a bőr foltosodásához vezető májanyagcsere zavarok.
8. Bőrregenerálás belsőleg: Ha karban tartjuk, és ellenállóvá tesszük bőrünket, nagyobb eséllyel megúszhatjuk a bőrhibák kialakulását. Fontos a megfelelő mennyiségű, antioxidáns hatású C- és E-vitamin, béta-karotin, valamint szelén bevitele. Fogyasszunk sárga színű zöldségeket és gyümölcsöket, valamint kivit, epret és brokkolit. Igyunk frissen facsart narancslevet és legalább 1,5 liter ásványvizet naponta.
Ami nekünk bevált: Vichy Novadiol arc- és kézkrém pigmentfoltok ellen Ilcsi Kövirózsa habkrém Avon Clinical szérum a lézer pontosságával |