ájurvéda-tanácsadó, védikus asztrológus Tovább » |
Szépségüket nem márkás kozmetikumoknak köszönhetik, hanem olyan ősi recepteknek, hagyományos eljárásoknak, amelyekhez legtöbbször természetes anyagokat használnak.
Az indiai szépségápolás, testápolás alapvetően az ájurvéda ősi tanításain alapul. Az ayur (élet) és véda (tudomány) szavak mögött valóban a teljes életre való törekvés rejlik: a test, az érzékek, a lélek és a psziché egyensúlyának elérése a cél.
Az ájurvéda nemcsak orvosi, szépészeti tudomány, hanem teljes életmód is.
Az alábbi ájurvéda szépségtippeket könnyedén használhatjuk mindennapjainkban is.
Bőrápolás |
Az aknés, mitesszeres bőr kezelésére keverjünk el kis tejjel egy teáskanál szantálfaport és egy teáskanál őrölt koriandert az így kapott pasztát vigyük fel a problémás területre.
5 darab mandulát daráljunk le, keverjünk össze egy teáskanál friss tejszínnel és néhány csepp citromlével. Kenjük fel az arcunkra és a nyakunkra, 15 perc elteltével mossuk le. Remek segítség, ha pigmentációs problémáink vannak, a friss papajapakolás.
Lefekvés előtt masszírozzuk meg az arcunkat mandula- vagy kókuszolajjal.
Használjunk az arcra üdítő uborkapakolást, és minél gyakrabban nyugtató friss Aloe vera gélt.
Keverjünk össze egyenlő arányban uborkalét, rózsavizet és citromlevet. Az így kapott tonikkal töröljük át az arcunkat lefekvés előtt, és csak reggel mossuk le.
30 ml káposztalé (hemzseg benne a C-vitamin!) és egy evőkanál méz keverékével megelőzhetjük a ráncok megjelenését.
Igyunk naponta kétszer fél pohár Aloe vera italt.
Hajápolás |
Naponta 15 percen át masszírozzuk a fejbőrt kókuszdió- vagy mandulaolajjal így a hajtövek erősek maradnak.
A ragyogó sötét hajat az alábbi módszerrel őrizhetjük meg: Készítsünk pasztát 2 evőkanál hennapor, 1 evőkanál túró, 1 evőkanál görögszéna, 1 evőkanál őrölt kávé és 2-2 evőkanál menta- és bazsalikomfőzet hozzáadásával. Vigyük fel a hajra, és hagyjuk hatni 2 órán át (nagyon sötét hajon 3-4 órán át). Ezután mossuk le bármilyen természetes samponnal.
Lábápolás |
Minden lefekvés előtt masszírozzuk (vagy a párunkkal maszíroztassuk) meg lábfejeinket. Télen használjunk szezámolajat, nyáron kókuszolajat, aminek hűsítő hatása is van.
Tyúkszem kezelése indiai módra: tegyünk az érintett területre egy gerezd citromot, és hagyjuk hatni egy éjszakán át.
Három teáskanál méhviasz és szezámolaj segítségével a sarok száraz bőre csodásan megpuhul. A keveréket melegítsük fel, és masszírozzuk be a bőrbe.
Szemek |
A fáradt szemeket egy-egy karika uborka kiválóan nyugtatja.
A szemeket erősíti a gyertyafénynél végzett napi meditáció: figyeljük a lángok táncát lehetőleg kevés pislogással.
Keverjünk össze néhány szem kardamommagot egy teáskanál mézzel. Fogyasszuk a keveréket naponta a jó látásért.
Szájápolás |
Az ajkak kiszáradása megelőzhető, ha méz és vazelin keverékét használjuk hetente háromszor.
Ajkaink puhák és selymesek maradnak, ha rózsasziromból és vajból készítünk balzsamot.
A jó leheletért fogyasszunk mentafőzetet vagy rágjunk petrezselyem- vagy bazsalikomlevelet.
A fogak fehérségét megőrizhetjük, ha időről időre citromlé és só keverékével mossuk azokat.
Az ájurvéda tudománya a teljesség jegyében természetesen nem csak a külső szépséggel foglalkozik. Íme néhány étkezési jó tanács a sikeres ájurvéda alakformáláshoz: Fogyasszunk fűszeres ételeket: a gyömbér, a fahéj, a fekete bors jótékony hatással vannak a fogyókúra során. A menta kiváló segítő a diétás étrendben: mártásként, teaként naponta többször ajánlott. Fogyasszuk rendszeresen répalevet, mert rengeteg jótékony vitamint tartalmaz. A méz fontos szerepet kap az ájurvéda fogyókúrában: igyunk meleg vízzel és fél citrom levével elkeverve 10 gramm mézet reggelente. Ellátja szervezetünket energiával, és segíti a zsírok lebontását is. |