Évezredes hagyománya van a festékek készítésénél az ásványi eredetnek. A sárgák és vörösek egész tárházát nyújtja például a különböző vas-oxidokkal társult okker. A kozmetikai ipar is előszeretettel használta ezeket a színezőket, ám némelyik összetevőről (például higany, ólom) bebizonyosodott, hogy egészségkárosító, így egy időre sokan elfordították a fejüket, ha ásványi anyagokat emlegetett valaki a szépségiparban. Szerencsére egyre többen tudják, hogy az ásványi eredetű/tartalmú kozmetikum sokkal tágabb fogalom, mint pusztán a színezőanyagok kérdése. Miről van szó?
A szervezetünknek, ezáltal a bőrünknek rengeteg ásványi anyagra van szüksége a megfelelő működéshez. Ma már tudjuk, hogy a bőrünket a helyes táplálkozás mellett a krémeinkben található ásványi anyagokkal is kényeztethetjük. Nem pusztán divat diktálta irányzat a természetes eredetű sminkek térhódítása sem. Az egyre gyakoribb érzékeny bőr számára sokszor problémát jelentenek a vegyi eredetű festékek, olykor lehetetlenné is válik az alkalmazásuk.
Ásványok a krémekben
A bőr vitalitásához, regenerálódásához szükséges ásványi anyagok egész tárházát nyújtják a kőzetek, az őket átmosó ásványvizek. Bizonyos kőzetek kiemelkedően kedvező összetételűek, ilyen a vulkanikus obszidián is, amelynek magas a szilícium-, kálium-, nátrium- és vastartalma (az összetevők arányától függően az obszidián sok színvariációja ismert, ezt jelzik a találó nevek is, mint a füst- vagy arany obszidián). A gyönyörű zöld malachit a magas réz-, míg a rózsaszínes rodokrozit a mangántartalma miatt vonta magára a szépségipar figyelmét. A vörösesbarnától a feketéig sok árnyalatban fellelhető hematit szemcséi a vastartalmuk révén kerültek be a szemkörnyékápolók összetevői közé, hatásukra halványabbá válnak a sötét karikák.
Biotherm – Rides Repair szilíciumos regeneráló ránctalanítókrém |
Ásványok a sminkekben
A fejlett technikának köszönhetően az ásványokat rendkívül finomra lehet őrölni, és ezek a parányi szemcsék tökéletesen illeszkednek az arcbőrünkhöz. Ennek hála, remek alapanyagai a púderek és az alapozók mellett a szemfestékeknek és a pirosítóknak is. (Régi trükk: úgy ellenőrizheted egy púder kellő finomságát vásárlás előtt, hogy a kézfejedre való felvitel után az apró redőkbe beleül-e nehézkesen, vagy csupán könnyedén bevonja őket.)
Nem csak az érzékeny bőrűek számára ajánlatos ilyen sminktermékeket használni: nem irritálják a sérült, gyulladásos-pattanásos bőrt sem. A rozáceás bőrűek is csak ilyen természetes eredetű ásványi arcfestékekkel tudják elkendőzni az őket zavaró foltokat. Kifejezetten finom sminkek készíthetők ezekkel a festékekkel, amelyek a természetes hatás eléréséhez nélkülözhetetlenek.
L’Oréal Paris – ásványi sminkek ecsettel: alapozópúder, pirosító, szemhéjfesték |
Jó, ha tudod, hogy ásványianyag-tartalmú lehet az a smink is, amely tartalmaz vegyi anyagokat. Ha a teljesen natúr termékeket keresed, akkor mindig figyelmesen el kell olvasnod a tájékoztatókat, és nem árt, ha átböngészed az összetevők listáját.
Univerzális fényvédelem
MAC, Mineralize SPF 15 cinktartalmú fényvédő alapozópúder, velúrpárnás tégelyben |
A napozószerekben a kezdetek óta alkalmaznak ásványi anyagokat, mert a védőhatásukat ezek a készítmények két szinten fejtik ki. A tartós védelem csak a felkenést követő 10-20 perc múlva alakul ki, hiszen a hatóanyagoknak át kell jutniuk a felszíni hámsejteken. Az azonnali védelmet azok az ásványi anyagok jelentik, amelyek mechanikusan visszaszórják a fényt a bőrfelszínről (ezért fontos, hogy egyenletesen kenjük be magunkat, nem hagyva hézagot a sugarak számára). Az ásványoknak (például titánium-dioxid, cink-oxid) ezt a remek fényvisszaverő tulajdonságát a sminkekben is kiaknázzák, ennek köszönhető az ásványi alapozók, púderek magas fényvédő tulajdonsága.
Mit mire a szépségiparban?
Szilícium: erősíti a bőrszövetet, gyorsítja a sebgyógyulás folyamatát.
Kalcium: a bőr tömörségét befolyásolja a mennyisége, különösen idősebb korban tesz jó szolgálatot a krémekbe zárva.
Magnézium: a bőr tömör szerkezetének kialakításában játszik szerepet.
Cink: a védelmi rendszert erősíti a bőrszövetben is.
Vas: az oxigénszállítás miatt jelentős a szerepe.
Foszfor: a bőr tömörségét befolyásolja a mennyisége.
Mangán: a sejtvédelem, és a fibroblasztok erősítése a feladata.
Réz: fokozza a kollagéntermelést.