Régi hagyomány, új divat
Akik nem rokonszenveznek a február 14-hez kötődő felhajtással, gyakran érvelnek azzal, hogy mondvacsinált, Nyugatról behurcolt ünnepről van szó. Ez így azonban nem teljesen igaz. Bálint – itáliai ókeresztény vértanú – legendáját ugyanis nálunk is ismerték és tisztelték már a középkorban. Gyógyító erőt tulajdonítottak neki a nyavalya (divatosabb nevén epilepszia) ellen, de magyar szerelmi babonák is kötődtek e naphoz, melyek főleg a fiatal lányoknak adtak férfifogó tanácsokat. Az egyik ilyen szerint, ha kilencmagú almát eszel, és magjait észrevétlenül a kiszemelt férfi zsebébe szórod, garantáltan beléd fog szeretni. Lebukás esetén elég kínos a dolog, de azért csak hajrá, csajok!
Legyél szerelmes és szerencsés!
|
Egy másik népi hiedelem pedig azt tartja: aki a Bálint-nap előtti éjfélkor a temetőben lődörög, állítólag meglátja leendő férjét. Kicsit bizarr, kicsit hátborzongató, de legalább a miénk. Tehát itt van a kutya elásva. Voltak nekünk Bálint-naphoz kötődő magyar hagyományaink, de ahogy rengeteg más szokás, ezek is feledésbe merültek. (Vagy talán hitelüket vesztették, mert az a fránya férjjelölt sosem akart megjelenni.)
Helyettük röpke 18 éve a nyugati mintát igyekszünk követni, de nem akárhogy, azt is alaposan kiforgatva. Amerikában ugyanis a Valentin-nap nem a szerelem, hanem a szeretet ünnepe. Tehát az emberek párjuk mellett családjukról, barátaikról, kollégáikról sem feledkeznek meg. Nem beszélve a jópofa névtelen képeslapokról, melyek aztán könyörtelenül feladják a leckét: vajon kinek jutottunk eszébe? Nálunk ezzel szemben mindjobban elterjed az irigy nézet, hogy február 14-e a szerelmespároknak van kitalálva, a többiek meg ejtve vannak. A Valentin-nap támogatói azzal érvelnek, nem baj, ha eggyel több csodás ünnep van szerelmünk kimutatására. Félreértés ne essék, ezzel semmi gond, sőt minden alkalomnak örülni kell, mely kicsit kimozdít a hétköznapok berozsdásodott mókuskerekéből. Azonban ha valaki a Valentin-napot buzgón ünnepli, mialatt nem ismeri valódi nemzeti ünnepeink tartalmát, az már sajnálatos dolog.
Na és mi a helyzet a férfiakkal? Pasikat kérdeztünk, mit gondolnak a Valentin-napról. A helyzet nem túl biztató… |
„Nagyon nem szeretem. Nem hiszem, hogy csak akkor »kell« meglepni a páromat, amikor Bálint-nap van, másrészt egy ilyen fontos és tiszta érzésből nem szabad üzletet csinálni” (András, 22). „Bár utálom ezt az egész felhajtást, a múlt évben Valentin-napon hazaállítottam egy doboz édességgel. Nem akartam, hogy a párom azt érezze, minden más nő kap ajándékot, csak ő nem” (Tibor, 38). „A barátnőimet mindig szeretem, a nőket meg alapból tisztelem, nekem nem kell ehhez külön alkalom. Ezért nem veszek senkinek semmit” (Laci, 31). |
Kereskedelmi reklámfogás?
Gyakran vádolják szerencsétlen Valentin-napot azzal is, hogy csak még egy alkalom a költekezésre, amelyet a kereskedők lelkesen elősegítenek a város rózsaszínbe öltöztetésével. Hát tény, hogy karácsony és húsvét között fel kell valamivel dobni a boltot. Egyes kereskedők – főleg a virágárusok – ilyenkor 200-300%-kal magasabb áron képesek adni portékájukat, de hát miért ne tennék, ha van rá kereslet. Hajni, aki egy virág-ajándék boltban dolgozik, őszintén mesélt nekünk a Valentin-napi forgalomról:
„Bár mi nem emeljük meg az árainkat ilyenkor, a bevétel így is hatalmas. Szó szerint az utolsó kacatot is elviszik, ami szívecskés, vagy legalább piros, és mozdítható. Tavaly az egyik vásárló jobb híján már a rózsaszín macis celluxtartómért könyörgött.” Hát tényleg ilyenek lennénk? Úgy látszik, igen, azonban nem kötelező részt venni a vásárlásőrületben. Csak mi döntünk arról, miért adunk (vagy dobunk) ki pénzt.
Tipp: ha szeretnél ajándékot venni kedvesednek, válassz olyan dolgot, amely hasznos, amelyre régóta vágyik, vagy amit közösen élvezhettek, például egy vacsora, színház, mozi vagy wellnesshétvége.
Szingliszemmel
A Bálintoknál – akiknek névnapját eltulajdonította a szerelem – talán csak az egyedülállók utálják jobban február 14-ét. Ha az elmúlt tíz évben megéltél magányos Valentin-napot, biztosan te is tudod, miért. Szó sincs mások boldogságának irigyléséről, de az utcán rohangáló, két lábon közlekedő hatalmas virágcsokrok tengerében, csókolózó párok közepette az ember lánya – egyes-egyedül – könnyen feleslegesnek érezheti magát. Egyik fórumozónk így ír erről:
„Már előre rosszul vagyok a Valentin-naptól! Ráadásul a munkahelyemen is én vagyok az egyetlen egyedülálló, mindenki más megtalálta már az igazit. Azon a szörnyűséges napon csak én fogok egyedül ücsörögni, míg a többiek pasijai kazalszámra hozzák a virágokat… Én meg magányosan. Idén is.”
Ha előreláthatólag te is egy ilyen morcos február 14-nek nézel elébe, van néhány tippünk számodra:
Tippek szingliknek |
• Mivel a Valentin-nap eredeti, angolszász hagyományai szerint nem a szerelmesek, hanem a szeretet ünnepe, neked is ugyanolyan jogod van részt venni benne! Ha kedved tartja, lepd meg szeretteidet valami aprósággal, vagy csak egy kis figyelmességgel. • Tudnod kell, hogy rengeteg pár nem szereti és nem is tartja a Valentin-napot, mert túl giccsesnek vagy erőltetettnek érzik a dolgot. • Attól, hogy egyedül vagy, még érezheted jól magad! Mozdulj ki otthonról, menj el vacsorázni vagy szórakozni. Bár vitathatatlanul sok pár lesz körülötted, de így könnyebb kiszúrni a szingli pasikat. • Ha egyik érvünk sem győzött meg, még mindig maradt egy jó hírünk számodra: a Valentin-nap idén szombatra esik! Tehát ha nem akarod, az égvilágon senki sem kényszeríthet arra, hogy kitedd a lábad otthonról. |
Válaszd a középutat: ünnepelj giccs nélkül!
Ha mégis ajándékoznál, és szeretnéd igazán emlékezetessé tenni február 14-ét, dobd fel valami egyedi ajándékkal, amely igazán rólatok szól. Nem kell ezreket kiadnod, legyen inkább valami saját készítésű, hisz az ilyen ajándék azt közvetíti, hajlandó vagy fáradozni a másik kedvéért. Márpedig miért ne lennél, igaz? Fórumozóink szuper tippeket adnak az Ajándék Valentin napra című topikban. Egy kis ízelítő:
Egyedi ajándék Valentin-napra: |
„Eddig ezekkel leptem meg a páromat: „Az elmúlt években ezeket készítettem a páromnak: |