Állandóság az ember életében
Azt találták, hogy ha intézetbe kerülnek a csecsemők, és ott ápolónők gondoskodnak róluk a csecsemők fejlődése lelassul, ha a picit több ápolónő gondozza és egyikkel sem alakulhat ki tartós kötődés. Fönnáll a veszélye annak, hogy a csecsemők később, gyermekkorukban zárkózottak, lehangoltak, örömtelenek, sőt depressziósak, betegesek lesznek, esetleg mozgásfejlődésükben is visszamaradnak. Míg egy olyan gyermek, akinek egy gondozója van, valószínűleg egészséges lesz.
A ritmus és a szeretet is lételem!
Már pici korban szükséges egy bizonyos rendszer kialakítása a gyermek életében: etetés, tisztába tevés, alvás ritmusa…), hogy kialakulhassanak a feltételes reflexek. S hogy mennyire kell, hogy az embert szeressék, azt senkinek nem kell megmagyarázni. Ezek mind olyan dolgok, melyek elengedhetetlenül szükségesek, s egyben élvezetet is okoznak.
Ha az előbb említett dolgok csorbulnak vagy nincsenek meg, az ember megpróbálja valamilyen módon pótolni a hiányát. A személyt helyettesíteni szinte lehetetlen, de mindenképpen érettebb személyiség kell hozzá. Mély érzelmi kötődés alakulhat ki a szeretett személy egy ruhadarabjával vagy bármilyen tárgyával. – Ezeket a tárgyakat fétiseknek nevezzük – magyarázza Peresa Magdolna.
A fétisek lényege, hogy az érzések érzetté válnak általa: pl. a ruha illatával igyekszik pótolni a gyerek az elvesztett kedvest, az anyát. Sokaknál épp ellenkező a probléma: a szülő nem engedi felnőni gyermekét, hogy az kipróbálhassa önmagát, lemérhesse erejét, hanem majomszeretettel szereti felnőtt korában is. Ezzel megakadályozza abban, hogy szocializálódjon, és képes legyen alkalmazkodni – kezdetben a saját korosztályához -, majd megismerje a világot.
Manapság a munkahelyi problémák sok embert tesznek instabillá, mely egyenes arányban áll az egzisztenciális biztonsággal-bizonytalansággal. Az ember ebből következően akár csökkentértékűnek érezheti magát, melyet a család szeretete enyhíthet.
Feszültségoldó módszerek
Vannak azonban “pozitív” módszerek is, melyek egy időre pótolhatják az elveszett szeretetet. Ilyen a spor – mozgás közben ugyanis olyan anyagok szabadulnak fel az agyban, melyek örömet okoznak. Érdekes megfigyelés, hogy a kemény fizikai munkát végzők körében jóval kevesebb a depressziós is.