Az elmúlt évtized statisztikái a házasságkötési hajlandóság terén jelentős visszaesést mutatnak az EU-tagországokban. Továbbra is óriási bürokráciával kell számolni, ha a házasulandók különböző országok állampolgárai.
Belgiumban és Svédországban tartják a legkevesebb menyegzőt, Csehországban, Dániában és Nagy-Britanniában a legtöbbet. Kiugróan magas a mutató Cipruson, háromszor annyi, mint az EU-s átlag (évente öt esküvő jut ezer lakosra). Emelkedik a frigyre lépők átlagéletkora is: férfiak esetében 26-ról 30-ra, nőknél 23-ról 28-ra tolódott ki.
Általános tendencia, hogy az unió egész területén nő az egyedülállók száma (beleértve nemcsak a szingliket, hanem az elváltakat és özvegyeket is). Arányuk a legmagasabb a skandináv országokban (18-20%), míg a déli államokban és Írországban fordított a helyzet, ráadásul a párkapcsolatokat szinte kivétel nélkül szentesítik az oltár előtt is. Magyarországon valamivel több, mint egymillió az egyedülállók száma, és köztük majdnem kétszer annyi a nő, mint a férfi. |
Ha már eldőlt, hogy melyik országban szeretnétek egybekelni, és az is, hogy egyházi vagy polgári esküvő legyen, akkor célszerű felkeresni az adott országban a lakóhely szerinti illetékes egyházközséget és/vagy anyakönyvi hivatalt, hogy a házasságkötési szándékot bejelentsétek. Ezt legtöbbször a párnak együtt és személyesen kell megtennie, egyúttal csatolni kell számos dokumentumot (születési anyakönyvi kivonat, személyi igazolvány, útlevél, lakcímbejelentő, korábbi házasság megszűnésének igazolása, stb).
Nem minden országban előírás a polgári házasságkötés. Olaszországban, Svédországban, illetve Angliában például az egyházi frigy a hatóság előtt jogérvényes. Keresztlevelet, születési anyakönyvi kivonatot, az egyházközségtől elbocsátó levelet kérnek. Szokatlan módon Olaszországban a római katolikus szertartás szerint nem kettő, hanem 4 tanú jelenléte szükséges.
A külföldi félnek hazája illetékes hatósága által kiállított tanúsítvánnyal kell igazolnia, hogy házasságkötése a reá irányuló külföldi jog szerint nem ütközik akadályba. Ha magyar állampolgár kíván külföldön házasságot kötni, ezt a tanúsítványt a területileg illetékes közigazgatási hivataltól kell beszerezni, illetve külföldi lakóhely esetén a magyar külképviselettől. Két magyar állampolgár külföldön a magyar külképviselet előtt is köthet házasságot.
Magyar állampolgárnak külföldön kötött házasságát itthon utólagosan anyakönyveztetni kell, ez a fővárosi főjegyző hatásköre. A házasságkötés után állandó tartózkodási és munkavállalási engedélyt lehet igényelni a házastárs részére; azonban az állampolgárság nem jár automatikusan. Legtöbb országban ezt szigorú feltételekhez kötik. Németországban például a Bevándorlási Hivatal munkatársai a névházasság elkerülése végett még a lakóhelyre is kimehetnek ellenőrizni a házaspárt.
Végezetül egy jó hír: vámmentes a kelengye, háztartási célú ingóság, akár új, akár használt (az unión belül nincsen vámeljárás), illetve az EU-n kívülről behozott ajándékok esetében is (ha az egyes cikkek ára külön-külön nem haladja meg az 1000 Eurót).