Transzveszticizmus, transzneműség, transzszexualitás.
Ezeket a fogalmakat (s a holdudvarukban kerengő egyéb kifejezéseket) sajáthasználatú szótárunkban, egyre gyakrabbá váló előfordulásuk ellenére, még mindig nem igazán tudjuk elhelyezni. Ezzel párhuzamosan a férfi, nő értelemezési-cikkelyek is feszengeni kezdenek.
Férfinak vagy nőnek lenni a kromoszomális adottságokat követően – elkerülhetetlenül szerepjáték, a nők nőnek öltöznek, csajszinak, nőcinek, dívának stb., a férfiak férfiasan kevésbé törődnek ezzel. Ott van a nemiségünk egész viselkedésformánkban, a hétköznapi ügyintézésünk módjában, a megszólalásunkban, a mozdulatunkban, étkezési- és sportolási szokásainkban. Követjük a divatirányzatokat, amiket a művészetek és a tömegkommunikáció nevel belénk. Felmérések szerint alig tíz éve még nőiesebbek voltak a fiúk és fiúsabbak a lányok. Most a nőies külsejű, férfiasan kemény nők jöttek divatba, s a férfias megjelenésű, de lágyságra is képes férfiak. Mindig van egy kis visszarendeződés, de sohasem tér vissza minden a régi kiindulási pontra.
De mi térjünk vissza a fogalmainkhoz. A transz elöljárós latin kifejezések a hozzájuk kapcsolódó szavakkal általában valamilyen határátlépésről, valamiféle túlnaniságról beszélnek.
Férfiak nővé alakítása pénisz és herék eltávolítása hüvely képzés mellek felépítése nagy testfelület tartós szőrtelenítése. |
Nők férfivé alakítása méh, petefészkek, hüvely eltávolítása pénisz formai kiképzése húgycső kialakítása a péniszben (a legnehezebb része a műtéti sorozatnak) pénisz merevedési funkció kialakítása (szelepes protézisekkel) herék és herezacskó formai kialakítása mellek eltávolítása. További feladatok Psychiátriai kezelés: Hormonális kezelések. Urológiai szövődmények kezelése. |
A transzszexuális úgy érzi, hogy a természet tévedéseként született fizikai neme ellentétes pszichológiai nemével. Minden eszközzel igyekszik kijavítani a tévedést, tehát átalakulni férfivá vagy nővé. Az azonosulás tehát lehet stílusbeli, vagy testi jegyekben mérhető (hormonkezelés, átoperálás). Előfordul, hogy a transzszexuális nehezen boldogul új énjével, csökkent szexuális képességével és szembesülnie kell a társadalom előítéleteivel is. A legtöbben azonban boldogabbak lesznek nemük megváltoztatása után.
Írásunkhoz használtuk a www.plasztika.net és a Szexualitás egészségkönyve (Kossuth Kiadó, 2003) és Orbán Katalin gender-kutató anyagait is.