Mi is a szex?
A legtöbb ember azt gondolja, hogy a szexológus – szépen fogalmazva – egy szextechnikai szaktanácsadó. A férfiak olykor az ősi szakmával is összekeverik, s azt hiszik, olyan álca, mint sokszor a masszázs.
A szex szó a nemiség egészére utal, tehát ebbe a témakörbe tartozik a nemi öntudat és viselkedés kérdése. Az, hogy jól érezzük-e magunkat a bőrünkben nőként vagy férfiként, el tudjuk-e fogadni önmagunkat, hogy képesek vagyunk-e hódítani, ismerkedni, kapcsolatokat kialakítani, s a kapcsolatban megmaradni, konfliktusokat megoldani (kulturáltan veszekedni) vagy szakítani. Képesek vagyunk-e feldolgozni, ha megcsaltak, ha elhagytak minket, készen állunk-e új kapcsolatra.
A szexológus segít megoldani a szexuális funkciózavarokat, de orvoshoz is elküldi a pácienst, főleg a férfiakat. S nem utolsó sorban a szexológus segít a párkapcsolati gondok megoldásában, azaz párterápiát is végez.
Természetesen a legklasszikusabb gondnak a szexuális funkciózavarok számítanak: férfiaknál a korai magömlés, az orgazmus hiánya, a merevedési zavarok, impotencia. Nőknél a csökkent libidó, a részleges vagy teljes orgazmus hiánya. Mindkét nemnél pedig a vágy hiánya, összehangolatlansága.
Míg a férfiaknál az esetek nagy részében lehet találni biológiai hátteret is, amit az urológus vizsgál ki és kezel gyógyszerekkel, a nőknél szinte soha nem található egészségügyi háttér. (Még olyan nők is képesek orgazmusra, akiknek a méhét eltávolították, s olyanok nem, akiknél biológiailag minden rendben van.) Minden a fejben dől el, mert a legfőbb nemi szerv: az agy!
A férfiaknál is egyre gyakrabban fordul elő az orgazmus hiánya, azaz van merevedésük és magömlésük, mégsem éreznek semmit. Ők általában sokáig képesek szeretkezni, de kéj nélkül. Emögött szinte mindig pszichés zavar rejlik.
Nagyon jellemző mindkét nemre a vágy (libidó) részleges vagy teljes hiánya. Hová is tűnik a lángoló szerelemmel együtt a vágy? Nem biztos, hogy a férfiaknál ez potenciazavarral is együtt jár, hiszen ha hozzálátnak, megy minden, csak hozzálátni ne kellene. A nők meg ímmel-ámmal mennek bele a dologba, s egyre gyakrabban hárítanak fejfájásra hivatkozva, s jönnek a ma hagyjál békén napok.
Ha valaki átolvassa az nlcafe szexológiai levelezését, kiderül, hogy a leggyakoribb probléma a részleges vagy teljes női orgazmus hiány. Azért állítom, hogy részleges, mert a legtöbb nőnek van orgazmusa (önkielégítésre csiklónál vagy orális ingerlésre), de makacsul ragaszkodnak a hüvelyben megélt kéjhez! Ráadásul extatikus kéjre vágynak szinte valamennyien, amihez a mintát a romantikus kisregényekből és nagyzoló barátnők elbeszéléseiből veszik.
Terápiás megoldások
Az összes fent említett probléma megoldható a szexológus rendelőjében. Az orvos-szexológus gyógyszert is adhat, a többiek általában csak javaslatot tesznek gyógyszerre, vagy természetes készítményeket adnak, de leginkább pszichoterápiával dolgoznak. (Egyik bejelentkezett páciensem legutóbb azért nem jött el, mert azt állította, hogy beszélgetni ő maga is tud a férjével, neki az nem terápia… Akkor miért is van gondja?…)
Soha nem elég egyetlen beszélgetés! Szerencsés esetben elég két-három találkozó, vagy három hónap heti egyszeri, egy órányi terápiás beszélgetés, analitikus irányultságú szexuálpszichológusoknál a terápia viszont több évig is eltarthat.
A legkényesebb terület, hiszen a párok nem szívesen tárják fel gondjaikat egy harmadik személy előtt. Úgy gondolják, hogy maguk megküzdenek vele, vagy bevonnak egy barátot, barátnőt. Pedig ez az egyik legrosszabb megoldás, hiszen bármelyik fél barátja csak részrehajló lehet. (Sokszor irigy, és tanácsaival direkt a szakítás felé tereli a párt, főleg ha ő maga is elvált, vagy egyedülálló.)
Ha egy pár felismeri, hogy nagy baj van, s a bátorságuk is elég ahhoz, hogy segítséget kérjenek, már félig el is értük a sikert. A szexológushoz forduló párok csaknem 80 %-ánál a párkapcsolat helyrehozható!
Amivel nem…
Nem foglalkozik a szexológus békítgetéssel, párközvetítéssel, nem tanít trükköket a gyakorlatban, nem végez orvosi vizsgálatokat (hacsak nem szakorvos), nem bújik be harmadikként az ágyba, hogy onnan irányítson.
A szexológus segíteni szeretne abban, hogy a páciense visszanyerje önbizalmát, önérzetét, és egészséges kapcsolatteremtő képességgel, szexuális élettel rendelkezzen. De csak akkor tud felelősséget vállalni a tanácsaiért, ha a jelentkező a terápiát végigcsinálja, a feladatokat végrehajtja, azaz megküzd a jobbításért önmaga is.
A szexológus segítő köteleket dob a bajba jutottnak, a gödörben lévőnek, de kimászni onnan mindenkinek önmagának kell. Sokan úgy viselkednek, mint a viccben az agresszív kismalac, aki verembe esett, és az arra járó ember szól neki, hogy: Várj kismalac, hozok segítséget! Mire a kismalac így válaszol: Nem várok!
Van ez így néha a rendelőben is!
újságíró-szexológus edit@szmikus.hu honlap » |