Dinkiként ugyanis az ember lett légyen bár nő, avagy férfi minden olyat művel, amit általában egy családban szokás művelni, kivéve egyet. Azt viszont nagyon nem. Az ember evolúciós küldetése a világban az egyed és a fajfenntartás mondják. Az egyedfenntartás azért szükséges, hogy a fajunk fennmaradjon. Na most, a dinkiknek meg eszük ágában sincs fajfenntartani. Egyelőre. Elvégre azért dinkik.
Még mielőtt bárki valami furcsa perverzióra gondolna, gyorsan elárulom, hogy szó sincs semmiféle eddig ismeretlen társadalmi formációról. A DINKI ugyanis egy mozaikszó, melynek feloldása: Double Income No Kids, azaz két fizu kölkök nélkül. Létezett ez, mióta világ a világ. Egy férfi meg egy nő közös fedél alatt, közös kasszán éldegél együtt, osztoznak jóban-rosszban, miközben mindketten önmegvalósítanak. Persze mindezt házasságlevél nélkül.
Lássuk be, innen azért sokkal könnyebb eljutni az oltár elé vagy/és az első ultrahangos vizsgálatig, mint szingliként. Meg hát jól felfogott gazdasági és egzisztenciális okok miatt sem egy elítélendő forma.
Szóval, mondhatnám, hogy már megint megelőztem valamiben a kor divatját. Persze annak idején ezt nem így hívták. A tradíciókhoz erősebben kötődő ismerőseink azzal pirítottak ránk, hogy vadházasságban élünk, a liberálisabbak szerint próbaházasságban. Mi meg a párommal az évek múltán, amikor is szép lassan mindkettőnkben legbelül ott sarjadozott a genetikailag kódolt önreprodukció igénye, úgy definiáltuk a párosunk alkotta kicsiny közösséget, hogy csonka család.
Még annyira sem, mint a jogosítvány az autóvezetésnek. Nem szép tőlem, de kivárásra játszottam.
Aztán a terhesség nyolcadik hónapjában már nem sok választás maradt. Vagy nem házasodunk össze, vagy sec-pec letudjuk az első szombaton. Mint kiderült, az első esetben a fiam csak úgy viselheti a nevemet, ha eleget teszünk valami adminisztratív procedúrának, ami nagyjából annyi időt vesz igénybe, mint a sec-pec. A sec-pecet választottuk. Azért én is bizonyságát tettem kompromisszum készségemnek: kötöttem nyakkendőt. Sőt, Elvira néni, a polgári adminisztráció nyájas bürokratájának szakralitást imitáló komikus szeánsza is nagy kihívást jelentett.
Immár hatodik éve, hogy véget ért dinki életünk, már nem vagyunk csonkacsalád. S közben tapasztaltam és beláttam, hogy létezik és szükséges jóval nagyobb kompromisszum is a nyakkendőnél és Elvira néninél.