nlc.hu
Szex
Õrjítõ hormonok?

Õrjítõ hormonok?

Nõi életünk velejárója, hogy a hormonjaink átvehetik a hatalmat szexuális libidónk, hangulatunk és a közérzetünk felett. Ám abban, hogy saját nõiességünket miként viseljük, nagy szerepet játszhat életünk párja. Nézzük, hogy segíthet nekünk.

A menzesz közeledtével akarva-akaratlan megváltozik a viszonyunk saját nőiességünkhöz, energiaszintünk és testi állapotunk sem a megszokott szinten mozog, és egy cseppet sem érezzük magunkat kívánatosnak. Amikor a szervezetünkben hormon eltolódás történik, az bizony az érzelmi életünkre is kihat. Ha egyébként is stressz alatt, például egy problémákkal terhelt párkapcsolatban élünk, ez minderre még rádobhat egy lapáttal. 











Az időzített bomba: PMS


A premenstruális szindrómáról a menstruációt megelőző egy hétben beszélhetünk. Tünetei nem éppen kellemesek, mert nem elég, hogy mellünk feszül, a hasunk felpuffad, még a hangulatunk is olyan, mintha egy időzített bomba ketyegne bennünk. Szeretnénk zökkenőmentesen élni a mindennapjainkat, de ezt igen nehéz úgy, hogy bármelyik pillanatban képesek vagyunk elbőgni magunkat, van lendületből nyársra húznánk azt az undok kollégát, akit a hónap többi napján egész jól tolerálunk.





Mit tehetsz az egyensúlyért?


Ha jól ismered a tested, és a ciklusod szabályosnak tekinthető, nagyjából be tudod lőni, mikor várható a havi lelombozódás. Ilyenkor hasznos lehet egy olyan lista, amelyben jövendő céljaidat, vágyaidat veszed számba. A PMS időszak minden reggelén vedd elő, és fogadd meg, hogy ma is teszel valamit azért, hogy közelebb kerülj hozzájuk.
A lehangoltság tüneteit csökkentheti még az orbáncfű, citromfű és a roibos tea, a rendszeres testmozgás és a megfelelő mennyiségű pihenés. Ha teheted, ne szervezz erre az időszakra stresszel járó programokat, tedd későbbre a határidőket, és ne őröld magad azon, ha esetleg nehezebb begombolni a nadrágot.

Hogyan segíthet a párod?

A legjobb, ha nyíltan kezeled előtte a problémát, hiszen úgyis a bőrén tapasztalja majd a velejáróit. Sokat segíthet, ha ilyenkor helyből megértőbben fordul feléd, és a hangulatváltozásaid és a hisztijeid nagyvonalúan bekalkulálja a ciklusodnak. Ha ilyenkor fokozottan figyel rád, és folyamatosan táplálja a női önbecsülésed, csak nyerhet.






„Ma nincs kedvem, drágám!”



Egy románc kezdetén szinte tapintható a levegőben a szexuális feszültség, ám ha ennek egyszer csak nyoma vész a kapcsolatból, a felek elbizonytalanodhatnak. A csökkent libidóért a petefészekben és a mellékvesében termelődő férfi szexhormon, a tesztoszteron hiánya is felelős lehet, a kedvetlenségen kívül erre utalhat még a fáradtság, a levertség, valamint a súlygyarapodás is. Az egyensúly megteremtéséhez hozzájárulhat a rendszeres testedzés, a szaunázás, a fényterápia. A tesztoszteron táplálkozás útján nehezen pótolható, de a bárányhús és a földimogyoró kedvező hatást gyakorolhat a termelésére.







Ne mondj le a kezdeményező szerepről…
Mit tehetsz az egyensúlyért?

Mit érezhet a pasi, aki folyton elutasításba ütközik? Ugyanazt, amit mi éreznénk: mellőzöttséget, megaláztatást, és azt, hogy vonzereje vészesen lecsökkent a szemedben.
Ne mondj le a kezdeményező szerepről még hónapok/évek múltán sem, hiszen egy idő után teherként élheted meg, ha folyton csak a párod „nyomul”! Igenis tarts a tarsolyodban néhány csábító praktikát, mert ne feledd: néha csak elkezdeni nehéz, ha már belemelegedtél, csodás percekkel gazdagodhatsz és ajándékozhatod meg a kedvesed is. Ráadásul a szeretkezés ösztönzi az ösztrogéntermelést, amelytől még nőiesebb lesz a kisugárzásod!

Hogyan segíthet a párod?

A férfiak egy darabig kitartóan közelednek, ám érthető okból egy idő után náluk is bekapcsolhat a dacfunkció, és csak azért sem fognak kezdményezni. Mint ahogy nálunk, a pasiknál is csodákat művelhet, ha képesek megújulni, és újra meg újra kimutatni a vonzalmukat és a kötődésüket. Ám ehhez neked is le kell adni bizonyos jeleket, akármilyen régóta tart is a kapcsolat.






Cikluszavarban








Egyél banánt – garantáltan jobb kedvre derít…
Ha menstruációd össze-vissza jelentkezik, nehéz ráhangolódni a nehezebb napokra, hiszen gondolataidat inkább az aggodalom tölti ki. A felborult ciklus a progeszteron hiányára utalhat, amelynek következtében rövidebb lesz a ciklus, gyakorta előfordul kedélyhullámzás vagy súlygyarapodás. A menstruáció előtti megemelkedett szinje is okozhat szomorúságot, lehangoltságot. Rajta kívül ludas lehet még a luteinizáló hormon (LH) is, mivel ez az anyag segíti az ösztrogéntermelést és váltja ki az ovulációt. Ha az egyensúly felborul, alhasi fájdalmakkal kísért cikluszavarok, cisztaképződés és kimaradó menstruáció lehet a következmény.

Mit tehetsz az egyensúlyért?

Progeszteron pótlás: A kedélyváltozások vagy az állandó ingerültség ellen jógával, E-vitaminnal és ginzeng-készítményekkel védekezhetsz. A ciklus zavarait a barátcserje-kivonat állíthatja helyre. Mivel önmagában hazánkban még nem kapható, kérd meg a nőgyógyászodat, hogy javasoljon olyan szert, amely tartalmazza.
LH-pótlás: Fogyassz magas cinktartalmú ételeket, például zabpelyhet, banánt, korpás kenyeret. Ám ha hónapok múltán sem áll be rendesen a menzeszed, mindenképpen fordulj szakemberhez!

Hogyan segíthet a párod?

Az együttlét előcsalogathatja a késlekedő menzeszt, és azzal is biztonságot nyújthat, ha a védekezésről ő gondoskodik. (Igaz, a fogamzásgátló tablettáknak is van ilyen hatása)






Szülés után


A terhesség alatt és a szülés után a szervezetben hatalmas változások történnek, leginkább a baba érkezése után vagy kitéve a hormonális hullámzásnak. Ez az időszak még az addig nagyszerűen működő kapcsolatnak is nagy próbatételt jelenthet. A szoptatás kezdetétől a laktációs hormon hatása érvényesül, az anya minden idegszálával a gyermekre koncentrál.





Mit tehetsz az egyensúlyért?


Ügyelj arra, hogy a bébi mellett ne kezeld levegőként az újdonsült apukát. A figyelem megosztása persze nem könnyű feladat, de ha bevonod a kicsi ápolásába, és kritizálás helyett jótékony tanácsokkal látod el, ő is bátrabban és lelkesebben lesz majd a segítségedre. Az is fontos, hogy ne rekedj a négy fal között, amint az időjárás engedi, mozduljatok ki hármasban. Emellett táplálkozz vasban gazdagon, és próbálj meg saját magadra is szakítani egy kis időt.

Hogyan segíthet a párod?

Ideális esetben a férfinak az első hónapokban, amikor párja ismerkedik a bébivel és anyasággal, egyfajta óvó-védő szerepet kell betöltenie. Önzését félretéve kell átengednie a nőt a gyereknek, és aktívan részt vennie a családdá alakulás folyamatában. De ha ilyenkor teljesen a háttérbe lép mindennemű segítség nélkül, a nő magányosnak érezheti magát. 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top