Bab – A teutonokra és a rómaiakra őrjítő módon hatott, a virága pedig a nemi gyönyört szimbolizálta. A bableveshez olyan erotikus képzetek kapcsolódtak, hogy a XVII. században a Szent Jeromos apácazárda lakóinak tilos volt enniük, nehogy ildomtalan izgatottság legyen rajtuk úrrá, e híre azonban elenyészett azóta, hogy az apácák levetették a formaruhát.
Csicseriborsó – Az illatos kertben az ifjú Abdul Haidzsá világraszóló hőstettet visz végbe, amikor egyetlen éjszaka nyolcvan szüzet virágtalanít azzal a lendülettel, amelyet mézes tevetejből, főtt húsos, csicseriborsóból készült hummuszból és hagymából álló bőséges vacsorájából nyer. Vannak kétségeim felőle, mert mikor volt egyszerre annyi szűz kéznél? Amúgy, ha a tevetejet leszámítjuk, az összes többi alapanyag szerepel ügynököm, Carmen Balcells híres katalán fogásában is.
Endívia, cikória, fejes saláta – Néhány európai írás a saláta minden változatát afrodiziákumként említi. Más tájakon ezzel ellentétben levelei forrázatát nyugtatóként és vágylohasztó szerként alkalmazták.
Hagyma – Minden konyhában alapvető kellék, legyen az a legerotikusabb vagy a legszűziesebb. Származási helye Ázsia. Kaldeusok, egyiptomiak, rómaiak, görögök és arabok már akkor tudták, hogy afrodiziákum, amikor Európa nagy részén még hírét sem hallották. Nefzawi sejk állítja Az illatos kertben (XVI. század), hogy Abul Hailúdzs hímtagja harminc napon keresztül állva meredezett, mert sok hagymát evett.
Karórépa – Elmondható róla, hogy a hagyma és fokhagyma mellett a szegények afrodiziákuma. Ez az egyszerű növény nagyszerű táplálék.
Kukorica – Az amerikai indiánok között szent növény, a termékenység és a bőség szimbóluma. Minél szegényebb valamely indián nép, annál leleményesebben bánik a kukoricával.
Paprika és/vagy erős chili – Világszerte afrodiziákumnak tekintik, különösen ha piros és ha csíp. Gazdag a kapszicin nevű hatóanyagban. Az íze és a neve vidékről vidékre változik; ő a vadító alkotóeleme minden olyan egzotikus ételnek, amely lángba borítja a szájat, tüzeli a képzeletet és a szerelmi étvágyat.
Póréhagyma – Legrégebben Rómában és Görögországban tulajdonítottak neki afrodiziákus értéket, alighanem fallikus formája miatt. Néró császár naponta ette
Rizs – A termékenység egyik szimbóluma. Amikor ártatlan örömmel szórjuk a rizst a templomból kilépő ifjú párra, nemigen vagyunk tudatában annak, hogy a gesztus a magömlést és a spermát jelképezi. Még szerencse… A rizs vágykeltő erényeiről annyi akadémikus vitát folytattunk Roberttel és Panchitával, amennyi az angyalok száma volt egy másik egyezkedésben, hogy mi fér át egy tű fokán. Többségünk azzal érvelt, hogy lehetetlen felizgatni bárkit egy tál rizzsel, anyám viszont azzal vágott vissza, hogy hatásának legékesebb bizonyítéka Kína túlnépesedése.
Sárgarépa – Ezt a közönségesen özvegyasszonyok vigaszá-nak nevezett gyökeret Európában a XVII. században kezdték termeszteni, és az első angol telepesek vitték Amerikába. Magas A-vitamin-tartalma és formája miatt feltételezik róla azt a képességet, hogy buja vágyakat szül, az igazat megvallva azonban nem ismerek senkit, aki gerjedelemre lobbant volna egy sárgarépától (természetesen az evésére gondolok).
Spárga – Akkor a leghatásosabb, ha szára vastag és halvány, a hegye színe pedig átmenet a rózsaszín és a lila között. Olyan, mint egy vérszegény fallosz. A zöld színű spárga a népszerűbb, de megjelenésre kevésbé erotikus. Az illatos kertben jó pár recept található a kimerült szerető lelkesedésének felélesztésére:
Aki megfőzi a spárgát, azután vajban megsüti, majd ráüti a tojássárgáját és meghinti illatozó őrölt fűszerekkel, és ezt az ételt rendszeresen fogyasztja, annak felpezsdül a vére, fokozódik férfiereje és heves vágy ébred benne.
Spenót – Perzsa eredetű, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag növény, erősíti a testet és a szerelmi vágyat.
Szarvasgomba – Van, ahol a föld golyóinak is nevezik, szaga és íze intenzív, ezért használják igen kis mennyiségben. Bizonyítottan vágykeltő híre miatt a hagyományos francia konyha a világért sem mondana le róla, különösen ha a foie-gras-ról vagy bizonyos húsok és szárnyasok elkészítéséről van szó.
Vízitorma Néhány semmitmondó levélke az egész, kissé pikáns ízzel, a rómaiak azonban szégyentelen-nek nevezték, mert búgató hatását feltételezték. Pangó vizek mellett tenyészik, ezért ajánlatos alaposan megmosni, mielőtt belekevernénk a salátánkba.
Zeller – Pompadour márkinő kreált egy zellerlevest, hogy felizzítsa XV. Lajost, amikor szenvedélye tüze bánatos hamvaiba holt, de már a görögök és rómaiak idejében is jól csengő neve volt az afrodiziákumok között.
Az Aphrodité nem pusztán egyszerű és nagyszerű afrodiziákus receptek gyűjteménye, hanem a szerelem, az érzékek és a kulináris élvezetek ódája, amellyel Isabel Allende a vágy és a képzelet adta gyönyört és örömet ünnepli. A magával ragadó, mesterien megírt bájos mesék, az ínycsiklandozó receptek, és az írónő kópés humora, asszonyi bölcsessége minden olvasót rabul fog ejteni. Bővebben a könyvről » Kiadó: Geopen Könyvkiadó » |