Ők különböző testidegen anyagok alkalmazásával próbálták elkerülni a terhességet.
Az óvszer használatáról szóló első írásos emlékünk az i.e. 1350-es évekből származik. Ekkoron az egyiptomi férfiak hímvesszőjüket kondomszerű alkalmatossággal “díszítették”.
A nők számára ugyanakkor pl. tevetrágyából vagy krokodilürülékből készítettek hüvelylabdacsokat.
Eszközös fogamzásgátlás
Méhen belüli fogamzásgátló eszközök
A felnőtt, már szült nők a méhen belüli eszközöket is igénybe vehetik. Fiatalkorban, különösen, ha a méh még kicsi vagy fejletlen, nem célszerű ezen eszközök alkalmazása. Általában a menstruáció 4.-5. napján helyezik fel.
Ez a kis műanyag eszköz általában réz, ezüst, arany bevonatot kap, gátolja a megtermékenyült petesejt beágyazódását a méh nyálkahártyájába. A modern spirálokat 5 évre is felhelyezhetik.
Manapság már elérhető hormonnal bevont formája is, melynek a méh nyálkahártyáját vékonyító hatása miatt csökken a vérzészavarok előfordulása.
Óvszerek férfiaknak és nőknek
Férfiak számára a gumióvszer a legelterjedtebb fogamzásgátló eszköz. Helyes alkalmazásával 95 százalékos hatékonyság érhető el. Előnye, hogy véd a nemi úton terjedő betegségek ellen.
A diafragma (pesszárium), ez a kerekded, kupola alakú óvszer gumiból készül, szélébe rugalmas gyűrűt helyeznek. A nő helyezi fel a hüvelyébe, elzárva vele a méhnyakat. Rendszerint spermaölő zselével együtt alkalmazzák, és így igen hatékony fogamzásgátló eszköz (95 százalékban sikeres). Felhelyezése azonban meglehetősen nehézkes, manapság igen kevesen használják.
Spermaölő módszerek
A hüvelyi fogamzásgátlás egyik módja az irrigálás: a nő vízsugár kíséretében spermaölő szert juttat a hüvelyébe egy irrigátorral az ondó kilövellését követően. Az eljárás azzal a veszéllyel jár, hogy a vízsugár éppenséggel még gyorsabban a méhbe hajtja az ondósejteket. A módszer hatásfoka csak 60 százalékos. Manapság egyre inkább hatékonyabb módszerek váltják föl.
A hüvelyi, hormonmentes spermicid (spermaölő) anyagok, ha betartják az előírásokat, kellő védelmet nyújthat a teherbeesés ellen. Fiatal, még nem szült nők, szoptatós kismamák és mindazok alkalmazhatják, akik nem szednek/szedhetnek tablettát, vagy nem használhatnak méhen belüli fogamzásgátló eszközt.
Elsősorban krém, tabletta, kúp formában elérhetőek, aktív hatóanyaguk elpusztítja a hímivarsejteket. Nyolc-tíz perccel a közösülés előtt kell a hüvelybe felhelyezni őket. Hatásuk átlagosan három órán át megmarad. Ismételt közösülések esetén újra fel kell helyezni az anyagokat. A közösülés után legalább nyolc óráig nem szabad kimosni a hüvelyt. Helyes alkalmazás mellett rendkívül hatékony eljárás.
A rovat támogatója: www.pharmatex.hu