A felelős gondolkodású családanyák és felnőttek nem hagyhatják figyelmen kívül, hogy a hepatitis B vírus milyen óriási gondot jelent a világon és Európában egyaránt, holott ez a rendkívül veszélyes halált is okozó betegség már védőoltással megelőzhető. Összehasonlításképpen elmondható, hogy míg a mindenki által rettegett HIV vírussal 40 millió ember fertőzött a világon, addig a hepatitis B-vel közel tízszer annyian. Sajnos környező szomszédainknál – Románia, Ukrajna és Szlovákia – igen magas a hepatitis B fertőzöttek aránya, de a vírussal akár egy kellemes nyári mediterrán nyaralás alatt is találkozhat a felelőtlen utazó. A hepatitis B betegség megelőzésének fontosságát felismerve, itthon már évek óta kötelezően oltják hepatitis B ellen a 14 éves korosztályt, így a fiatalok egy része már védett. Ugyanakkor a kisgyermekek és a legnagyobb veszélynek kitett 25-50 év közötti lakosság többsége védtelen a veszélyes betegséggel szemben.
A vírust közvetítheti szexuális kapcsolat, vérátömlesztés, és apróbb sérülések, de lehet a betegség átvivője egy fertőzött olló és borotva, piercing, tetoválás, pedikűr és manikűr. Gyakran a fertőzött terhes kismama adja át gyermekének a kórokozót a szülés folyamán. A fertőzött anyák újszülöttjeit térítésmentesen a születést követően beoltják a betegség megelőzése érdekében. A tünetek jelentkezéséig átlagosan 75 nap telik el, de ez az idő akár 30-180 nap is lehet. A hepatitis B olyan vírusos fertőző betegség, amely a májsejteket támadja meg és akut, valamint krónikus betegséget is okozhat. A hepatitis B vírus fertőzőképessége 10-szer nagyobb, mint AIDS-et okozó HIV vírusé! A hepatitis B vírus néhány héttel a fertőzés után alakítja ki tipikus tüneteit: a bőr és szemfehérje sárgás elszíneződését, sötét vizeletet, fáradtságot és levertséget, hasi panaszokat. A tünetek bizonyos esetekben akár hónapokig, vagy évekig is fennmaradhatnak. A hepatitis B fertőzés krónikussá válik a regisztrált adatok szerint a felnőtt betegek 10 %-ánál, és májzsugorhoz valamint májrákhoz vezethet, illetve a fertőzöttek további 15%-a több évig, vagy akár élete végéig gyógyszeres kezelésre szorul.
A betegség ellen egyetlen biztonságos módon lehet védekezni: védőoltással! A hepatitis B elleni vakcina az egyik legrégebben kifejlesztett oltóanyag, amely csaknem 100%-ban véd a fertőzés ellen. Ez volt az első olyan oltóanyag, amellyel rákos megbetegedést lehetett megelőzni. A védőoltás gyermekeknek, fiataloknak, felnőtteknek és terhes anyáknak egyaránt adható. Gyakran a hepatitis B fertőzött édesanyák fertőzik meg gyermekeiket a várandósság során, ebben az esetben az újszülöttnek az első 12 órában kell megkapnia az életmentő védőoltást. Az oltás 1. adagját 1-2 hónaposan kell beadni, majd félévesen meg kell ismételni, hogy a teljes körű védettség kialakuljon. A felnőttek és gyermekek számára szintén három adagban kell beadni a hepatitis B elleni védőoltást: az első vakcina beadása után egy hónappal ismétlés szükséges, majd félévvel később újabb oltást kell felvenni, hogy az életre szóló védettség biztosított legyen. A hepatitis B elleni védőoltás kortól és nemtől függetlenül mindenkinek ajánlott, aki még nem vette fel a teljes oltási sort. Az egészségügyben, rendőrségen, katonai szervezeteknél, tűzoltóságnál dolgozók fokozott kockázatnak vannak kitéve, de ajánlott a vakcina felvétele minden manikűrösnek, fodrásznak, tetoválóknak és kozmetikusnak egyaránt, ezen kívül mindazoknak érdemes beoltatniuk magukat, akik gyakran utaznak.
Honlapunkon még több információt olvashatsz
Társadalmi célú hirdetés