Ritka szakmai szerencse és kihívás, ha egy újságíró olyankor tudósíthat a világ bármely pontjáról, amikor ott éppen történelmi jelentőségű események zajlanak. Ilyen számomra az idei ősz az Egyesült Államokban. A nyáron itt még mindenkit az tartott izgalomban, hogy vajon a legelső női elnökjelöltet, Hillary Clintont, vagy a legelső színes bőrű politikust, Barack Obamát választják a demokraták elnökjelöltjüknek. Pár héttel később személyesen tapasztalhattam a republikánus pártkongresszuson azt az őrületes lelkesedést, amelyet a konzervatív közönségből a párt legelső női alelnökjelöltje, Sarah Palin váltott ki. És hol van ez ma már mind azokhoz a percről percre változó, súlyos gazdasági eseményekhez képest, amelyek miatt a világon ma sokan azt mondják: a globális kapitalizmust teljesen újra kell gondolni?!
![](/data/cikk/7/68788/1.jpg)
Nem mentes ezektől az eseményektől a közvetlen környezetem, a kis mikrovilágom sem: a játszótéren, a sarki kávéházban, a metrón mindenki ezekről az eseményekről beszél. Vajon milyen anya Sarah Palin, akinek az ötödik, most négy hónapos gyermeke Down-kórral született? Vajon tényleg beállnak-e mögé Hillary Clinton csalódott női szavazói? Vajon ki kéne-e venni a bankból a pénzt, még ma, mielőtt az éjszaka talán összeomlik minden? Melyik pólón szebb Obama arca, azon, amelyet a mi utcánkban hord a közértes lány, vagy azon, amelyet az óvónő vett a múlt héten az interneten? Kinek a keze legyen inkább az atomgombon: az övé vagy John McCainé?
![](/data/cikk/7/68788/2.jpg)
Egy magyar újságírónak általában két esélye van komoly interjúkra: vagy ismer már befolyásos embereket, akik ismernek valakit, aki majd beajánlja, vagy megpróbál a helyszínen kikerülhetetlenül és lehengerlően viselkedni. (Egy barátnőm, megtudván, hogy sztárinterjúkra nem szeretek vadászni, mert feszélyez, ha idegesítő rajongónak tűnök indokolatlan kérdésekkel – így sétáltam el például számtalanszor, elegánsan és szótlanul, Anderson Cooper, a CNN egyik legnagyobb sztárja mellett –, remek megoldást javasolt az ilyen helyzetekre: kérdezzem meg, nem tudja-e, hol lehet harcsát kapni a környéken. Tartalmas munkakapcsolatot alapoz meg szerinte egy ilyen indítás…) Sokat segít az is, ha az ember mikrofonján a Magyar Televízió logója díszeleg: „MTV”, vagyis egy amerikai számára: „Music TV”, minden kamasz kedvenc csatornája. Szegény Larry Silverstein – akit a képen látnak – aggódott, hogy esetleg Britney Spearsről fogom kérdezni, de képtelen volt elsomfordálni mellettem. Végül a nyakába szabadult az egész média. Silverstein pár héttel a terroristatámadás előtt vette bérbe a világkereskedelmi tornyokat, és ma ő tartja kézben azt, hogy mi és hogyan épül újjá a „Ground Zero” területén.
New York az elképesztő élményekért cserébe kiveszi belőlem mindazt az energiát, amelyet ez a város kegyetlenül megkövetel azoktól, akik itt szerencsét próbálnak. Az amerikaiak azt mondják: nem szabad sokáig élni Kaliforniában, mert az ember elpuhul, de New Yorkban sem, mert ott megkeményedik. Ez a város minden, csak nem kényelmes. Nem elég tiszta, a zaj nagy, a rohanás őrületes, a lakások minősége rosszabb, a szolgáltatások nagy része gyengébb, mint otthon. És valahogy mégis csodálatos. Lehetetlen, hogy az ember ne szeressen bele New Yorkba végzetesen, még akkor is, ha egyszer végre megkönnyebbülten – és kicsit könnyes szemmel – maga mögött hagyja.
![](/data/cikk/7/68788/3.jpg)
![](/data/cikk/7/68788/4.jpg)
Az amerikaiak életében alapszabály: ne ücsörögj megszerzettnek hitt babérokon, amúgy is könnyen, gyorsan megpenészednek! Tanulj, változz, légy alázatos, kockáztass és merj hibázni – és hidd el, egyre boldogabb leszel a munkádban!
![](/data/cikk/7/68788/5.jpg)
![](/data/cikk/7/68788/6.jpg)
Hét év után most jutottam be először a szigorúan elzárt területre, az úgynevezett Nullapontra, az ikertornyok romjainak helyére. Építési terület, kezdetleges fázisban – ennyit látunk belőle a kerítésen át, hosszú évek óta.
![](/data/cikk/7/68788/7.jpg)
Megrázó volt besétálni, de egyfajta gyógyulási folyamat: a romok, a bűz, a pusztulás a múlté, állítólag nemsokára kezdődhet itt a munka, épülhet az emlékpark, a múzeum, újra az égbe szökhetnek a felhőkarcolók. New York már 2001. szeptember 11-e délutánján azt üzente a világnak: a szabadságot nem lehet elpusztítani. Sebet lehet ugyan ejteni rajta, de az idővel begyógyul. Pedig New York mégis megváltozott. Szerényebb lett és barátságosabb
![](/data/cikk/7/68788/8.jpg)
Vajon milyen lesz ez után az ősz után, amikor éppen arra döbben rá Amerika: nemcsak terroristák, de a saját üzletemberei, piacainak szabályozatlansága, a Wall Street-i pénzintézetek rövidlátása is óriási mértékű, lassan gyógyuló pusztítást okozott az emberek életében?
A képriport második felét az e heti Nők Lapjában olvashatjátok.
További kiemelt témáink a Nők Lapja október 15-én megjelenő, 42. számából:
Tamással… Nosztalgia Oszkói szőlőhegyen A heti szerkesztő, Lazarovits Szilvia ajánlásával: Továbbá: Szépség, Konyha, Egészség, Horoszkóp, Társkereső és még sok minden más! Ne felejtsétek: Nőnek lenni jó! |