Fotó: Sanoma archív/Mohos Angéla |
A legismertebb kortárs szerző az ELTE matematika szakán tanult, majd a Kohó- és Gépipari Minisztérium Számítástechnikai Intézetében számítástechnikai rendszerszervezőként tevékenykedett 1978-ig, és csak ettől az időtől kezdve tekinti az írást főfoglalkozásának.
A regényeken kívül jelentek meg publicisztikái, drámái, fényképkönyve és hangjátéka. Csokonai Lili álnéven írt Tizenhét hattyúk című regényéből Jeles András készített filmet, az Érzékek iskoláját.
2001-ben jelent meg egyik legnagyobb érdeklődést keltő könyve, a Harmonia Caelestis. A hatalmas példányszámban kiadott könyv család- és főként aparegény, családtörténet, amely a történelmi Esterházyak és legendáriumuk által részint nemzettörténet is. Ez a könyv hozta meg Esterházynak a nemzetközi áttörést is. 2002-ben jelent meg e kiadvány mellékleteként, kiegészítéseként a Javított kiadás, melyben édesapja, a Harmonia Caelestisben megformált édesapa sokáig előtte is ismeretlen ügynökmúltjáról s annak lelepleződéséről ír.
Legutóbbi regénye, a Semmi művészet 2008-ban jelent meg.
1996-ban Kossuth-díjat, 2004-ben a Frankfurti Könyvvásáron Békedíjat kapott, 2007-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét vehette át.
A 2005-ben a Noran Kiadónál megjelent Novellisták könyvében olvasható saját önéletrajza. „A 20. század közepén születtem, és a rákövetkezőben, amely a 21. század volt, hunytam el. Innét nézve is elég érdekesnek ítélem az egészet, végül is azt mondanám, hogy… hogy nem bántam meg, föltéve, hogy a 19-es busz járatait sűrítik. (A kiadó megjegyzése: sűrítik.) Szinte kizárólag irodalommal foglalkozom a Magvető Kiadó gondozásában. Ez idő szerint egy új dimenzió sajátosságainak kutatásával foglalkozom, pedig már az előző mondatban is foglalkoztam (the secret life etc.)”