Whitney Houston
2012. február
„Egyszerre vagyok önmagam legjobb barátja és legrosszabb ellensége”
A 20. század egyik legtehetségesebb amerikai zenei csillagának alig 48 év adatott meg. A rengeteg magánéleti válságon átesett, drogproblémákkal küzdő énekesnőről már-már elhittük, összeszedheti magát és ismét a „régi lehet”. Nem így történt. A sztár élettelen testére éppen az idei Grammy-díjak kiosztásának napján talált rá testőre szállodai szobája kádjában.
Ő mondta: „Engem senki sem kényszeríthet semmire, minden döntés az enyém. Egyszerre vagyok önmagam legjobb barátja és legrosszabb ellensége.”
Róla mondták: „Egyszerűen megállíthatatlan volt, egy valódi aranytorkú madár, aki a pop koronázatlan királynőjévé nőtte ki magát” – zenei kritikusok.
Donna Summer
2012. május
Harcolt a rákkal
Ő volt a diszkó királynője, aki karrierjét mégis a Broadway-n kezdte. Az énekesnőt floridai otthonában érte a halál, 63 évesen, és már hosszú ideje harcolt a rák ellen. Öt Grammy-díjat és egy Oscart nyert. Utolsó albuma 2008-ban jelent meg Krayons címmel; a világzenei elemeket is tartalmazó lemezről két dal is feljutott a Billboard-lista élére.
Ő mondta: „Életem egyik legemlékezetesebb élménye volt az első templomi fellépésem, amikor meghallottam a saját hangomat. Abban a pillanatban mintha Isten szólt volna hozzám. Azt súgta nekem: Donna, nagyon-nagyon híres leszel.”
Róla mondták: „Őrült jó volt duettet énekelni vele: hihetetlen hangja volt, és olyan tehetséges volt!” – Barbra Streisand
Robin Gibb
2012. május
„Amikor már egyáltalán nem volt jól, akkor is elképesztően küzdött”
A Bee Gees egykori tagja hosszú ideje hősiesen küzdött a rákkal, és bár az utolsó hónapokban nagyon gyengének tűnt, valahogy mind azt hittük, hogy a kitartása, az ereje legyőzi a kórt. A 62 éves zenész családja a korábbi drámák ellenére is nagyon összetartóan viselkedett a sztár betegsége alatt. Három felnőtt gyermeke és felesége végig támogatta, testvére pedig még énekelt is a betegágynál.
Ő mondta: „Nem veszem a dolgokat magától értetődőnek, mert minden olyan törékenynek tűnik. Mindez az elmúlásra emlékeztet, és arra, hogy vajon mennyi ideig lehet valamely fontos személy jelen az életedben.”
Róla mondták: „Lenyűgöző ember volt. Amikor már egyáltalán nem volt jól, akkor is elképesztően küzdött. Hatalmas veszteség a zenei iparnak” – Sir Tim Rice dalszövegíró.
Kathryn Joosten
2012. június
A Született feleségek stábja volt a családja
Imádni való, egyszerre szerethető és hátborzongató karakter volt Karen McCluskey-ként a Született feleségekben. Az Emmy-díjas színésznő Robin Gibbhez hasonlóan hosszú küzdelmet folytatott a rákkal. Kathryn Joosten 72 éves korában hunyt el otthonában, ahogyan karaktere, Karen McCluskey is a nyolc évadot megért sorozat végén. A tüdőrákos sztár 45 évig dohányzott.
Ő mondta: „Nyolc évig voltunk együtt a Született feleségek stábjával, és sokukra, mint a családtagjaimra tekintek. Időnként megszerelték a kocsimat, vigyáztak a kutyámra, olyanok voltunk, mint egy nagy család.”
Róla mondták: „Köszönet neked, Kathryn. A bátorságodért, a humorodért, a harcodért és a tehetségedért. Szerencsések vagyunk, hogy megismerhettünk” – Marcia Cross, a Twitteren.
Neil Armstrong
2012. augusztus
Minden idők legnagyobb hőse
Neil Armstrong amerikai űrhajóst, aki 1969-ben elsőként lépett a Holdra, szinte mindenki közeli ismerősnek érezte. Bár soha nem élvezte a közszereplést, neve világszerte fogalom volt, és nem csak korosztálya körében. Egy legenda volt, egy állandó faktor, ahogyan a sarki újságos is a mindennapjaink része, akire csak akkor kapjuk fel a fejünket, ha bezárja a boltot, és elköltözik. A világhírű asztronauta 82 évesen „költözött el”, egy szívkoszorúér-bypass műtét szövődményei miatt.
Ő mondta: „Érdekes hely a Hold, ajánlom”, „Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek”.
Róla mondták: „Neil Armstrong egy hős volt, nem csak az enyém. Minden idők legnagyobb hőse” – Barack Obama.
Michael Clarke Duncan
2012. szeptember
Az 54 éves színész szeptemberben szívroham miatt került kórházba, és nem sokkal később a Los Angeles-i klinikán elhunyt. Első nagy sikereit barátjának, Bruce Willisnek köszönhette. Ő vetette be az Armageddon stábjába, és ő ajánlotta be a Halálsoronba, ahol a természetfeletti képességekkel rendelkező halálraítélt szerepéért Oscar-díjra is jelölték.
Ő mondta: „Az alkatom miatt voltam a filmvásznon kidobó, biztonsági őr, testőr, gengszter, bérgyilkos… De a Halálsoron picit megváltoztatta a rólam kialakult képet.”
Róla mondták: „Nagyon elszomorít Big Mike halála. Egy kincset fedeztünk fel személyében a Halálsoron forgatásán. Csodás volt. Nagy szíve volt, halála mindannyiunkat meglepett” – Tom Hanks.
Komár László
2012. október
A nemrégiben elhunyt magyar zenészlegenda szintén azok közé tartozik, akik sokáig és sajnos sikertelenül harcoltak a rákkal. A 2006-ban diagnosztizált nyirokmirigyrákja legyőzésében többek között az is ösztökélte, hogy szeretett volna minél tovább imádott kislánya mellett maradni. Komár Lászlót élete végén a szerelem is (újra) megtalálta, kibékült harmadik feleségével, akivel titokban ismét összeházasodott.
Ő mondta: „Ahogy megszületünk, abban a pillanatban ki van jelölve a halálunk napja is. Én azt szoktam mondani, hogy az élet nem más, mint a halál kezdete. És az életet élvezni kell minden percben, minden pillanatban.”
Róla mondták: „A leghatékonyabb csodaszer a kislánya hangja volt. A halála előtti estén is beszéltek, és öröm volt látni, ahogy csillogtak a szemei. Lelkiekről nehéz bármit is mondani, de meggyőződésem, hogy a kis Karolina volt a legfőbb ok arra, amiért Laci addig akart az élők közt maradni, amíg szívvel bírta. Hát eddig bírta, de elmondani nem tudom, mennyire büszke vagyok rá” – Komár Kriszta.