Sztárok

Mi a közös Nemes Jeles Lászlóban és a történelem legvéreskezűbb uralkodójában?

Egy napon születtek. De ha John Travoltát, Yoko Onot, Jókai Mórt és engem is hozzácsapunk a sorhoz, akkor velük is van közös pontja az Oscar-díjra jelölt Nemes Jeles Lászlónak. De vajon mi lehet azonos az egy napon született emberekben? Nos, aki esetleg asztrológiai okfejtésért kattintana, ne tegye, mert egy cseppet sem vettem komolyan a dolgot!

Nem tudom, ki hogyan áll a születésnapjához, én konkrétan rajongó vagyok, és jöhetünk itt azzal, hogy nincs mit ünnepelni azon, hogy megszülettünk, ez nem teljesítmény, de manapság szoktunk olyan dolgokra koccintani, ami nem feltétlen a mi érdemünk, mégis mi élvezzük, hogy megtörtént. #ugyebár

Szóval, tessék leszállni arról a felfogásról, hogy nem örülünk saját létünknek!

John Travolta Diana hercegnő mellett volt a legboldogabb

John Travolta a nagy tragédiák ellenére imád élni, ráadásul mindig is nagy játékos volt. Nem feltétlenül színészként értem ezt, hanem inkább fiatal feltörekvőként, férfiként, de aki csak miatta ül be a moziba, attól elnézést, és fejet hatok. Ritka mód, Travolta volt az a fiatal, akit édesanyja is színésznek szánt, drámatagozatos gimnáziumba járatta, ahonnan 15 éves korában úgy döntött, köszi szépen, ő lelép és fellép a Broadway-n. Ügyes volt, így is lett, a dologban a pluszinfó pedig, hogy 18 évesen a Grease színpadi produkciójában lett ismert a neve, később pedig ugye a darab széles vászonra vitt változatával a “Pomádéval” robbant be John Travolta a 70’-es évek végén nők millióinak szívébe. Ekkor mondta ki az örök igazságot, amit minden hírességnek meg kellene ismételnie: “Tudom, hogy szexszimbólumnak tartanak, de ezt nem lehet túl komolyan venni. Nevetséges lenne.”

Néhány évvel később pedig teljesült élete nagy vágya: megtáncoltatta Diana hercegnőt.

Mi a közös Nemes Jeles Lászlóban és a történelem legvéreskezűbb uralkodójában?

Jó, nem épp így! Szóval 1984-ben, egy a Fehér Házban rendezett jótékonysági esemény után, az egész világ arról beszélt, hogy Travolta és a hercegnő táncra perdült. “Volt benne valami bájos és kislányos, azt éreztem, hogy visszarepítettem őt a gyerekkorába, amikor először láthatta a Pomádét, és néhány pillanatra én voltam élete szőke hercege.”

Közös bennünk, szülinaposokban: mindketten a brit királyi család közelébe vágyunk. Ő Diana hercege volt, én Harry hercegnője lennék…

Ők:

Mi a közös Nemes Jeles Lászlóban és a történelem legvéreskezűbb uralkodójában?

Én:

Mi a közös Nemes Jeles Lászlóban és a történelem legvéreskezűbb uralkodójában?

Különbözünk: John Travolta szenvedélyes pilóta, saját gépei is vannak, és szívesen megjárná a kozmoszt, mindemellett a Szcientológiai Egyház tagja. Én egyik sem vagyok…

Jókai Mór utálta, amikor elírták a nevét

Jókai Mór a márciusi ifjak egyike volt, nagykanállal falta az életet, de emellett rettenetesen kötelességtudatosan élt. Nem voltak a mai értelemben vett sztárallűrjei, de mindenbe belekóstolt, amibe csak tudott. Az egyik legkiélezettebb élethelyzetben, 1848 márciusában, a 12 pont felolvasása után felbolydult tömeget nyugtatgatva, találkozott nagy szerelmével, Laborfalvi Róza drámai színésznővel is. Állítólag nyakig sárosan, behorpadt cilinderrel, de így szerintem még szimpatikusabb lehetett a művésznőnek. Az eltökélt és szenvedélyes férfiak mindig el tudják csavarni a nők fejét. #tudom

Jókai Mór és Laborfalvi Róza
Jókai Mór és Laborfalvi Róza

Érdekesség még egyébként, hogy Jókai annyira átadta magát a ’48-as gondolatoknak, hogy nevét is megváltoztatta, ennek története azonban némi bosszúsággal is járt. Az írót ugyanis Jókay Móricz néven anyakönyvezték. Egy anekdota szerint írótársa, Tóth Lőrinc címzett először egy levelet “Jókay Mór úrnak”, amin Jókai kezdetben bosszankodott. Frappáns válaszul ő maga is “Tóth Lőr úrnak” címezte leveleit. Később azonban Petőfi noszogatására kezdte az irodalmi életben a Jókay Mór nevet használni. Nevében az y-t a forradalom után i-re cserélte, ezzel is jelezte, hogy nem akar élni a nemesi származás előnyeivel, így legismertebb regényei már Jókai Mór néven jelentek meg.

Közös bennünk: Az én nevemet, ha hiszed, ha nem, sokszor le kell betűzzem. Volt már rá példa, hogy viccesen megjegyeztem, “igen a nevemet három L betűvel kell írni”, na, ebből lett már néhányszor négy is. #Lillla Külföldön pedig folyamatosan azt kérdezik: “úgy, mint a szín?!” #tökjó

Különbözünk: Jókai első felesége, Róza halála után nagyon sokáig egyedül élt, mígnem bekopogott hozzá Grosz Bella, aki arra kérte, karolja fel, ő is színésznő szeretne lenni. A lány akkor volt 18 éves. Mivel Jókai abban az időben már nagyon ismert író volt, a lapok is cikkeztek kapcsolatukról, amit sokáig tagadtak, majd két évvel később, mikor összeházasodtak, az összes lap lehozta, amit ő titokban akart tartani. Na, itt a különbség, ő titkolózott ez ügyben, nekem pedig kenyerem lenne megírni a frigyet. #őitt #énott

Ráadásul sosem kedveltem 4-5 oldalon át tartó tájleírásait. #mindigátlapoztam

Jókai Mór és Grosz Bella
Jókai Mór és Grosz Bella

Yoko Ono, hát ő imádott pucérkodni

Yoko Ono egy időben olyannyira tisztelte a divatot, hogy minden ruháját a szekrényben tartotta, ő inkább köszönte szépen, nem akart vasalni, férjével, a legendás John Lennonnal rengeteget pucérkodtak a hippik és a béke jegyében. #peace

Lennonnal egyébként 1966-ban a londoni Indica Galériában rendezett képzőművészeti kiállításán ismerkedett meg, hiszen az oda még a megnyitás előtt betérő énekes maga is foglalkozott képzőművészettel. Lennon 1980-as halálát követően Havadtőy Sámuel magyar származású művésszel élt élettársi kapcsolatban több mint húsz éven keresztül. A magyar kapcsolat révén többször is járt hazánkban, alkotásaiból a Ludwig Múzeumnak is adományozott.

Közös: nekem is volt egy Beatles-szerelem korszakom, rajongtam az együttesért és éjjel-nappal az ő zenéjüket hallgattam #letitbe

Különbség: én szeretem magamon tartani a ruhát, néha persze, ha egyedül vagyok otthon az más…

Mi a közös Nemes Jeles Lászlóban és a történelem legvéreskezűbb uralkodójában?

Tudor Mária majdnem parlagon maradt

Tudor (Véreskezű) Mária egy elnyomott elsőszülött, a trónt jogosan megöröklő királynő volt, de nem volt ez olyan egyszerű egy olyan apa mellett, mint VIII. Henrik, aki tudvalevő, hogy imádta, ha az őt körülvevő asszonyok feje sorra porba hull. Így a véres kezet, de inkább a szélsőséges lelkületet nyilván volt kitől “tanulni és örökölni”. Minden nehézség ellenére azonban kifejezetten tisztelte édesapját, és követendő példának tartotta uralkodói modorát és iránymutatását. Noha sok kellemetlen kitérővel, de végül királynő lett, beteljesült vágya, amire gyerekkora óta készült, a királynők pozíciói azonban csak férjezetten voltak kellőképpen erősek abban az időben. Egy másik kellemetlen történet révén azonban saját kiszemeltjének, V. Károly német-római császárnak lett a menye, akihez VIII. Henrik még gyerekkorában akarta hozzáadni. Mivel Tudor Mária 37 évesen még hajadon volt, Károlytól kért segítséget, aki saját fiát, Fülöpöt ajánlotta. A férfi azonban akkor még csak 26 éves volt. Mária állítólag rettenetesen szerelmes volt, Fülöp azonban sorra csalta őt a szebbnél-szebb szolgálólányokkal. A véreskezű jelzőt uralkodása és a protestánsok elleni kemény fellépése miatt kapta.

Közös bennünk: szerintem én sem megyek előbb férjhez

Mi a közös Nemes Jeles Lászlóban és a történelem legvéreskezűbb uralkodójában?

Különbözik bennünk: szinte minden… csak a körmöm szokott vörös lenni, mert festem…

Nemes Jeles László, aki, remélem, Oscar-díjat kap 10 nap múlva

Nemes Jeles László ma éppen 39 éves, és 10 nap múlva szerintem tényleg megkapja az Oscar-díjat. Bár, függetlenül attól, hogy végül hazahozza-e a Saul fia a díjat, a Golden Globe és a jelölés is akkora teljesítmény és akkora siker, amit Szabó István Oscarja óta nem produkált a hazai filmgyártás – márpedig az nem most volt, hanem 1982-ben. Ennek és a szobor “illatának” ellenére Nemes Jeles László nemhogy kinyílna, és fűnek-fának interjút adna, inkább bezárkózott, és köszöni szépen, ő kivár. Bölcsen és türelmesen, egyetlen kijelentést sem tesz, csak bizakodik. 

Közös: Mindenhol megköszöni, hogy foglalkoznak a témával, hiszen a második világháború, a népirtás és a zsidóüldözés szerinte – szerintem is – azok közé a soha nem feledhető történelmi események közé tartozik, amikre kell hogy időt szakítson minden generáció, kell hogy emlékezzünk.

Különbözünk: Nemes Jeles László végigmehet azon a szőnyegen, aminek a kárpitját én lehet, hogy négykézláb simogatnám, vagy úgy hemperegnék rajta végig (csak 1-2 méteren keresztül) az euforikus örömtől, hogy láthatom, mint Baukó Éva, mikor Párbajt nyert a Való Világban. Ő mehet, én valószínű csak a cikkeken és Vajna Tímea elbeszélésén keresztül kerülhetek közel hozzá… #reményhalmegutoljára #that’slife #hajrásaulfia

Mi a közös Nemes Jeles Lászlóban és a történelem legvéreskezűbb uralkodójában?

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top