A kanadai születésű Donald Sutherland gyerekkorától kezdve mérnök akart lenni, a színészettel csak az iskola színjátszó csoportjában ismerkedett meg. Mindenesetre nem kellett sok időnek eltelnie ahhoz, hogy sutba dobja mérnöki terveit: 1957-et írtunk, amikor az akkor 22 éves – és már első feleségével házas – Donald úgy döntött, hogy Angliába megy, és a híres London Academy of Music and Dramatic Artban megtanulja a színészi szakma csínját-bínját. Anglia és főképp London pedig annyira a szívéhez nőtt, hogy sokáig arrafelé képzelte el a jövőjét is: itt ismerte meg második feleségét, a szintén kanadai színész Shirley Douglast, akitől aztán ikrei születtek (Rachel mindössze hét perccel fiatalabb világhírű bátyjánál, Kiefernél), és itt kezdett el színházban és filmekben dolgozni.
A terveit csupán az változtatta meg, amikor szerepet kapott az Angliában forgó hollywoodi szuperprodukcióban, A piszkos tizenkettőben. Tetszett neki, hogy a hollywoodi stúdiófilm sokkal jobban fizet, mint az angol produkciók, és azt is felismerte, hogy a hatvanas évek végén Amerika volt az egyetlen hely a világon, amely világhírűvé tehetett egy kanadai színészt. Donald úgy gondolta, hogy A piszkos tizenkettő már odaát is jó referencia lesz számára, ezért fogta magát, és az egész famíliával együtt Los Angelesbe költözött.
Jött a világhír, felbomlott a család
Az idősebb Sutherland számításai beváltak, Hollywood tárt karokkal fogadta őt: rövid időn belül olyan világhírű filmekben kapott szerepet, mint a Kelly hősei, a Klute, a MASH vagy a Ne nézz vissza. A házassága viszont nem bírta ki, hogy elárasztották munkával, és ennek köszönhetően folyton távol volt otthonról – második felesége, Shirley Douglas 1970-ben beadta a válókeresetet, és az ikrekkel együtt hazaköltözött Torontóba. Később világhírűvé vált fiuk, Kiefer ezzel magyarázza, hogy bár mindig is kedvelte az apját, és kölcsönösen tisztelik egymást, sosem álltak igazán közel egymáshoz: hiszen gyerekkorában ezernyi kilométer választotta el őket, és csak alkalmanként tudtak találkozni.
Bár felnézett apjára, és mindarra, amit Donald elért, Kiefer legfőbb támasza és mentora inkább az anyja, Shirley volt. Ő akkoriban foglalkoztatott színházi színésznek számított Kanadában, így a kisfia is rengeteg időt töltött vele a színfalak mögött, ennek ellenére sem Shirley, sem Donald nem szerette volna, hogy a gyerekeikből színész legyen, mert mindketten jól tudták, hogy milyen lemondásokkal jár ez a pálya, és milyen kicsi az esélye annak, hogy valaki tényleg befusson. Kiefer azonban nem hallgatott rájuk: megszökött a bentlakásos iskolából, és meg sem állt Hollywoodig.
Kiefer megérkezik Hollywoodba
A fiú később aztán megkövette a szüleit a döntése miatt, ők pedig meg is bocsátottak neki, ugyanis Kiefer bizonyította, hogy tényleg komolyan veszi a színészi pályát, és hajlandó érte áldozatokat hozni. Bár anyai oldalon gazdag családból származott (nagyapja ismert politikus volt Kanadában), és akkoriban már az apja is nemzetközi sztárnak számított, a kamasz Kiefernek a saját lábán kellett megállnia Hollywoodban: amikor a városba költözött, az első három évben egy piciny szobán osztozott színésztársával, az akkoriban szintén pályakezdő Robert Downey Jr.-ral. Néhány apró szerep után az Állj mellém! és Az elveszett fiúk negatív karakterei emelték ki az ismeretlenségből: ő lett Hollywood legújabb rosszfiúja, és ez a szerepkör egy bő évtizedre meg is határozta a karrierjét (Ha ölni kell, Egy becsületbeli ügy, Egyenesen át, Nyom nélkül…).
Apjához hasonlóan ő is fiatalon házasodott, 21 éves volt, és épp a hollywoodi áttörés küszöbén állt, amikor elvette a televíziós producerként hírnevet szerző Camelia Kath-t, akitől megszületett lánya, Sarah. A kapcsolat azonban nem volt hosszú életű: a hirtelen jött siker és csillogás eléggé megszédítette Kiefert, aki nem bizonyult mintaapukának. Cameliával még azelőtt elváltak, hogy elfajultak volna a dolgok: máig barátok maradtak, és a válás ellenére tényleg együtt nevelték fel közös lányukat, Sarah-t.
Kiefer, a botrányhős
Kiefer Sutherland az után lett érdekes a bulvársajtó számára, hogy a válását követően járni kezdett az épp Hollywood legforróbb portékájának számító Julia Robertsszel. Hősünk el is jegyezte a Micsoda nő! sztárját, csakhogy amikor Roberts megtudta, hogy összeszűrte a levet egy sztriptíztáncosnővel, azonnal lemondta az esküvőt, és szakított vele. Kiefer máig tagadja ezt a viszonyt, állítása szerint csak biliárdozott a lánnyal, de ez nem hatotta meg Julia Robertset, aki oly módon állt sajátos bosszút, hogy járni kezdett Sutherland egyik barátjával, Jason Patrickel. Néhány évvel később, 1996-ban Kiefer újraházasodott: a kétgyerekes Kelly Winnt vette feleségül.
Minden jel arra mutatott, hogy Sutherland örökké karakterszínész marad, ám jött az ezredforduló, és Jack Bauer szerepe a 24 című sorozatban, ami megreformálta mindazt, amit a tévésorozatokról gondoltunk. A széria az egekbe repítette Sutherland karrierjét, ő azonban nehezen viselte az ezzel járó kiemelt figyelmet: egyre gyakrabban nézett a pohár fenekére, az alkoholizmusa lassanként kezelhetetlenné vált, és mivel alig járt haza, Winn-nel is zátonyra futott a házassága. A lapok 2007-ben teli voltak az ittas vezetéses ügyével, és ma már úgy tűnik, neki kifejezetten szüksége volt rá, hogy eltávolodjon a karrierje legnagyobb sikerét jelentő sorozattól, ugyanis miután véget ért a 24, tiszta életet kezdett élni. Míg Donald Az éhezők viadala főgonoszaként lett ismert a mai fiatalok között, és a Bizalom című sorozatban mutathatta meg nemrég, hogy mekkora színész, ő mostanában a Designated Survivor című akciósorozatban szerzi az új rajongóit.
Testvérből is megárt a sok
Eddig jobbára Donaldra és Kieferre koncentráltunk, pedig a Sutherland család igencsak népes, legfőképp Donald áldásos tevékenységének köszönhetően, akinek három házasságából összesen öt gyermeke született (és aki ez alapján akár csapodár pasinak is tűnhet, pedig harmadik feleségével, Francine Racette-el 1972 óta együtt van, ami azért nem kis teljesítmény). Így vagy úgy, de minden testvér a showbusinessben helyezkedett el, bár Kieferéhez hasonlítható sikereket egyikük sem tud felmutatni.
Kiefer ikertestvére, Rachel tévésorozatok producereként szerzett magának hírnevet. Donald harmadik házasságából született három fia közül mindegyik próbálkozik a színészkedéssel, de jelenleg egyedül Rossif Sutherland az, aki meg is tud élni ebből: a másik két testvér, Angus és Roeg kevésbé sikeres, legalábbis egyelőre – jó hír viszont, hogy szeretik és támogatják egymást. A család hírnevének továbbvitelét azonban ne tőlük, hanem Kiefer egyetlen lányától, Sarah-tól érdemes várnunk, aki már harmincéves, és 2012 óta szerepel az HBO sikersorozatában, Az alelnökben, emellett gyakran játszik színházban, és állítólag rendezői ambíciói is vannak. Mi szurkolunk.