Október 27-én ünnepli 80. születésnapját a még mindig nagyon jó karban lévő John Cleese.
A BAFTA-díjas komikust olyan felejthetetlen produkciókból ismerhetjük, mint a Monty Python Repülő Cirkusza, a kapcsolódó filmek, vagy a tévében is rendszeresen vetített Waczak szálló.
Ez utóbbi sikere azért is említésre méltó, mert annak idején, amikor Cleese saját élményekre alapozva megírta a forgatókönyvet, a BBC szórakoztató részlegének vezetője nem találta viccesnek – viszont akkor már annyira bíztak a színész képességeiben, hogy zöld utat adtak a sorozatnak. Ma már tudjuk, hogy jól tették, ráadásul az angol tengerparti panziósok elé tartott görbe tükör hatással volt a vendéglátókra is: szolgáltatásaik a látottak nyomán vendégbarátabb irányba mozdultak el.
Cleese a brit humor nagymestere, de az 1988-as A hal neve: Wanda című filmnek is ő volt a forgatókönyvírója, amiért Oscar-díjra is jelölték.
Cleese a humorát a magasságának és az iskolai cikizéseknek köszönheti: mivel tizenkét évesen már 182 centi volt, sokan gúnyolódtak rajta, ő pedig megpróbált inkább saját magából viccet csinálni. Jó tanuló volt, jogot hallgatott a Cambridge Egyetemen, de a komédia vonzotta, ezért közben sok időt szentelt a Cambridge Footlights nevű csoportjának is, amiben bohózatokat írt és adott elő. Az egyetem után Amerikába ment, ott találkozott Terry Gilliammel, a majdani Monty Python másik nagy alakjával. A színészek egészen a közelmúltig jó barátságot ápoltak, amíg Cleese ki nem állt a Brexit mellett.
Kevesen tudják ezt róla, de 1970 és 1973 között ő töltötte be a St. Andrews-i Egyetem rektori posztját, és a történelem során először egy diákot jelölt rektorhelyettesnek.
Cleese egy darabig a kaliforniai Santa Barbarában is lakott, 2013-ban költözött vissza végleg Angliába. Régi-új otthonában feleségével, Jennifer Wade ékszerésszel él együtt.
(Kiemelt kép: Monty Python)