Ma már többféle, otthon is használható vércukormérő közül lehet választani, amelyek segítségével azonnali vércukormérést végezhetünk ujjbegyből vett vérmintából. A cukorbetegeknek naponta kell mérniük vércukrukat. Az 1-es típusú cukorbetegséggel küzdő páciens naponta többször is szúrhat (inzulinadagtól függően), a 2-esben szenvedő ember jellemzően egyszer-kétszer szúr. Ahhoz, hogy a diabetológus be tudja állítani a megfelelő gyógyszerezést, kezelést, pontosan működő eszközökre van szükség. A készülékeket érdemes rendszeresen átvizsgáltatni, főként akkor, ha az otthon és a laborban mért eredmény között több mint 30 százalékos eltérés tapasztalható.
Bár már háromezer forinttól kaphatsz ilyen készüléket, ne csak az ár legyen szempont, amikor választasz! Nem mindegy ugyanis, hogy mekkora az eszköz vércseppigénye, hány mérési adatot tud eltárolni a memóriájában, illetve milyen rövid a mérési idő, ami alatt a tesztcsíkra cseppent vérből kiderül az eredmény. Fontos lehet még a kijelző mérete, az idősebbek, gyengébben látók számára ugyanis sokat jelent, ha nagyobb számokkal jelennek meg az értékek.
A készülékekben található ujjszúró lándzsák többsége amúgy rugós, így minimalizálja a fájdalmat – igaz, a legfejlettebb mérőknél elegendő az ujjunkat rátenni a készülékre, és alig harminc másodperc alatt meg is kapjuk az eredményt. Ezek a készülékek tesztjeik során egy nanotechnológiával készült szilikátüveg lapon át kis teljesítményű lézersugarat használtak a méréshez.
Elérhető még olyan vércukorszintmérő okosóra, amely a felkarra helyezett tapaszról veszi a jeleket. A tapaszokat 24 óránként cserélni kell, a rendszer teljesen fájdalommentes. Létezik ezenkívül fülre helyezhető klipsz is, amely a mobiltelefonra küldi a mért értékeket. Ezektől a noninvazív mérési módszerektől elsősorban a gyermekkori diabétesz könnyebb nyomon követését remélik a szakemberek.
Szintén újszerű a telediabetológia, egy rendszer, amellyel csökkenthető a beteg–orvos találkozók rendszeressége. Az Egészségkalauz korábbi cikke szerint lehetőség van az orvossal interneten megosztani a vércukormérő készülékből kinyert eredményeket, emellett felvinni az aznapi szénhidrátfogyasztást, inzulinbevitelt, a napi testmozgást, de akár az esetleges rosszulléteket is. Ezek alapján a kezelőorvos könnyebben módosíthatja a gyógyszer vagy inzulin adagolását, és adhat tanácsot az étrend, illetve testmozgás megváltoztatására.