A nők esetében a húgycső- és a végbélnyílás, valamint a hüvelybemenet közötti távolság nagyon csekély. A húgycsőnyílás és a végbélnyílás közötti távolság mindössze 2 és fél centiméter körül van, így gyakran előfordul, hogy a végbélben található E. coli baktériumok eljutnak a húgycsőig, közben pedig a hüvelyt is megfertőzhetik.
A szexuális aktus okozta bakteriális fertőzés
A szex során a pénisz mozgása elősegíti, hogy a végbélben megtelepedő E. coli baktériumok átterjedjenek máshova és problémát okozzanak a hüvelyben és a húgycsőben is. De ugyanígy mi magunk is lehetünk a terjesztők, ha például nem figyelünk eléggé az intim higiéniára, vagy székelés után nem elölről hátrafelé töröljük a végbélnyílást.
Ha a baktériumok eljutnak a húgycsőig, ott megtelepednek, és ha semmi nem akadályozza őket, elkezdenek szaporodni. Ilyenkor alakulnak ki a felfázás jellegzetes tünetei: a gyakori vizelési inger, amely kevés, csípős szagú, még rosszabb esetben véres vagy gennyes vizelettel jár. Jellemző még az alhasi fájdalom is.
Ezzel párhuzamosan, a hüvelybe kerülő baktériumok ugyancsak okozhatnak fertőzést. A hüvelyi fertőzés leggyakrabban a hüvely normál baktériumflóra-összetételének megváltozása miatt alakul ki. Ilyenkor a Lactobacillusok („jó baktériumok”) által fenntartott, enyhén savas pH lúgosra változik, mely a betegségeket okozó mikroorganizmusok szaporodásának kedvez. A megváltozott hüvelyflóra nemcsak a baktériumok, hanem a gombák vagy szexuális úton terjedő egyéb kórokozók elszaporodásának is teret enged.
A bakteriális hüvelyfertőzés tünete a bőséges, kellemetlen, leginkább halra emlékeztető szagú hüvelyfolyás. A fertőzésnek ez a formája különböző helyi hatású készítményekkel, hüvelygéllel, krémmel vagy tablettával könnyen és gyorsan kezelhető.
Önmagában a felfázás vagy a bakteriális hüvelyfertőzés is elég kellemetlen, de a kettő együtt valóban nehéz napokat okozhat, ezért igyekezzünk elkerülni a kialakulását. Bár 100%-os megoldás nem létezik, néhány dologra odafigyelve jelentősen csökkenthető a kockázat.
Ezek a következők:
1. Igyunk rendszeresen napi 2-2,5 liter folyadékot, amivel át tudjuk mosni a húgyutakat, ezzel megakadályozva, hogy a baktériumok megtelepedjenek és elszaporodjanak ezeken a területeken. A folyadék lehetőleg szénsav-, szénhidrát- és alkoholmentes legyen.
2. Figyeljünk oda az intim higiéniára, a helyes tisztálkodásra, de ne vigyük túlzásba az intim mosakodószerek, irrigálók használatát, mert az is felboríthatja a hüvelyflóra egészséges egyensúlyát.
3. Ne tartogassuk a vizeletünket! Amikor kell, menjünk el vécére, mert a pangó vizelet tovább súlyosbíthatja a kezdődő felfázást.
4. A helyes WC-használatra mindig ügyeljünk: kézmosás előtte és utána is, a törlés helyes iránya pedig az elölről hátrafelé.
5. Szexuális együttlét után menjünk mielőbb vécére, ürítsük ki a hólyagot.