Felfázás elleni jól bevált házi praktikák

nlc | 2020. Július 01.
Gyakori vizelési inger, alhasi fájdalom, szúró-csípő érzés...? Ha gyakran szenvedsz a felfázás tüneteitől, fogadd meg az alábbi tanácsokat, jól bevált házi praktikákat! Ezekkel a szövődmények kialakulása, és talán az antibiotikumos kezelés is elkerülhető!

A fájdalmas, csípő vizeléssel, állandó vizelési ingerrel, súlyosabb esetben lázzal, deréktáji fájdalommal járó felfázás, azaz hólyaghurut leggyakoribb kiváltó oka az E. coli nevű baktérium. A húgyutakban elszaporodó baktériumok eljuthatnak a vesékhez, és akár vesemedence-gyulladást is okozhatnak! Ezért cselekedjünk azonnal, ha jelentkeznek a hólyaghurut tünetei.

Sok folyadékbevitel, gyakori pisilés!

Aki hajlamos húgyúti fertőzésre, mindenképpen fogyassz sok folyadékot. (Az ajánlott napi folyadékbevitel 2-2,5 liter). Emellett célszerű a vizeletet gyakran üríteni, nem szabad túl sokáig visszatartani, mivel a húgyhólyagban pangó langymeleg vizelet ideális közeg a baktériumok szaporodásához.

Győzd le a felfázást! Fotó: getty

Ha felfáztunk, érdemes óránként legalább 2,5 deciliter vizet inni, ami egyrészt hígítja a vizeletet, így csökkenti az irritációt, másrészt átmossa a húgyutakat, és a gyakoribb pisilés segít kiüríteni a baktériumokat.

Fojtsuk el csírájában: szódabikarbóna

A tünetek enyhítésében segíthet, ha a vizeletet lúgosítjuk: egy teáskanál szódabikarbónát oldjunk fel egy pohár vízben, és igyuk meg.

Medveszőlőlevél

A hólyaghurut első tüneteinél érdemes bevetni ezt a gyógynövényt, amelynek antibakteriális és enyhe vizelethajtó hatása régóta ismert és mára már tudományosan bizonyított is. A belőle készült tea adagolásával érdemes vigyázni, mivel gyomorpanaszokat, émelygést is okozhat. A szárított levélből egy-két teáskanál elég szokott lenni. Legfeljebb tíz napig használjuk, ha ennél tovább alkalmazzuk, akkor már szembesülhetünk a kellemetlen mellékhatásokkal.

Borogatás

A recept nélkül kapható fájdalom- és gyulladáscsökkentők, görcsoldók mellett borogatással ugyancsak lehet próbálkozni. Készülhet kamillateából, cickafarkfűből, de konyhasóval is: 3-4 evőkanálnyi sót kell egy liter forró vízhez adni, majd a borogató ruhát belemártani. A borogatást ezután helyezzük a hólyag fölé, az alhas területére.

Igyál gyógyteát

A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó tea többek között a csalán-, a rozmaring-, az aranyvessző- vagy a hibiszkusztea. Öntsünk le egy-két evőkanál szárított gyógynövényt forró vízzel, majd hagyjuk állni 15 percig, végül szűrjük le és igyuk meg.

„Sajnos minden évben megküzdök a hólyaghuruttal. Rutinos vagyok már, az antibiotikum-kúrákat néha sikerült elkerülnöm időben elkezdett tünetenyhítéssel. Rengeteg praktikát kipróbáltam, nekem legjobban a gyógynövénytartalmú készítmények és az ülőfürdő vált be! Mindenkinek nyugodt szívvel ajánlom, aki hasonlóan szenved a felfázás kellemetlen tüneteitől” – tanácsolja Júlia.

Otthoni ülőfürdő

Tegyünk egy kiló sót egy teli kád meleg vízbe, és hagyjuk, hogy feloldódjon. Üljünk benne legalább 20-25 percig, és ne hagyjuk kihűlni a vizet!

Válogassuk meg, mit eszünk!

Ha húgyúti fertőzésünk van, akkor bizonyos ételeket, italokat jobb kerülni, mert csak feleslegesen irritáljuk vele a húgyhólyagot, vagy éppen dehidratáljuk a szervezetet. Ezért ilyenkor ne fogyasszunk túl sok kávét, ne igyunk alkoholt, sem koffeines üdítőket, és kerüljük a savas gyümölcsöket, valamint a túl fűszeres ételeket és a mesterséges édesítőket is.

Ha már itt a nyár, kerüljük el a nyári felfázást!

(Nyitó kép: getty)

Exit mobile version