Idén kerüld el a felfázást! Elmondjuk, mit tehetsz!

nlc | 2021. Január 04.
A képlet nagyon egyszerű: ha tudod, melyek a felfázásra hajlamosító tényezők, és ezeket nagy ívben elkerülöd, azzal csökkentheted a hólyaghurut kialakulásának esélyét. Segítünk, mit tegyél!

A felfázás (hólyaghurut) tüneteiért elsősorban a bélrendszerben élő, de a hüvelyben is jelen lévő E. coli baktériumok a felelősek, amelyek többek között azért szaporodhatnak és telepedhetnek meg az érintett részeken, mert a lehűlt testtáj kórokozókkal szembeni helyi védelme meggyengül.

Az immunrendszer hideg miatti gyengülésén túl a meleg és nedves környezet szintén kedvez az E. coli baktériumok szaporodásának, ami a hüvelyflóra természetes egyensúlyának felborulásához, ennek talaján pedig hólyaghurut kialakulásához is vezethet.

Fotó: Getty

Felfázásra hajlamosító további tényezők:

A húgyutak fertőzését kiválthatja az intenzív szexuális élet, a nyálkahártya mikrosérülésein bejutó baktériumok, de hajlamosíthatnak rá az antibiotikum-kezelések, a vitaminszegény táplálkozás, az ösztrogénszint változása vagy akár a stressz is. A hólyaghurut leggyakoribb tünete az állandó vizelési inger, a csípő érzés pisiléskor, az alhasi fájdalom, a húgyhólyagot bélelő hám gyulladás okozta irritációja miatt pedig akár véres vizelet is megjelenhet.

A felfázás többnyire nem múlik el magától, ezért érdemes minél előbb cselekedni, ha megjelentek a tünetek. A legjobb azonban a megelőzés!

Kerüld el a felfázást!

Két tuti tipp, ha már megvan a baj!

Otthoni ülőfürdő

És itt a hangsúly az otthonon van: semmiképp se menj hólyaghuruttal közösségi medencébe! Tegyél egy kiló sót egy teli kád meleg vízbe, és hagyd, hogy feloldódjon. Ülj benne legalább 20-25 percig, közben ne hagyd kihűlni a vizet!

Vesd be a gyógynövényeket!

A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó teát készíthetsz például a csalán, a rozmaring, az aranyvessző vagy a hibiszkusz felhasználásával. Léteznek antibakteriális gyógyteák is, ezek közül a húgyúti fertőzések esetén igazán hatásos az, amelyiknek a hatóanyaga a vizelettel ürül ki: ilyen például a medveszőlőlevél.

Tipp: Sokan vannak, akiknél egy kiadós együttlét után újra és újra megjelennek a felfázás tünetei.  Ennek oka, hogy a belekben honos E. coli baktériumok a szexuális aktus során a végbélnyílás környékéről könnyen a húgyhólyagba sodródhatnak, ahol elszaporodva gyulladást okoznak. Ennek esélyét csökkentheted azzal, ha az együttlét után mielőbb pisilni mész.

Tudj meg többet a testedről!

(Nyitókép: Getty)

Exit mobile version