A klimax általában 40-50 éves kor között érkezik a nők életébe, ekkor áll le szép fokozatosan az ösztrogén és a progeszteron hormon termelődése, amitől elmarad a menstruáció, és egy sor utálatos tünet jelentkezik.
A menopauzáig (legutolsó menstruációig) vezető út évekig is eltarthat, időpontját utólag lehet csak megállapítani: akkor mondhatjuk magunkról, ha már minimum 12 hónapja nincs menstruációnk. Mivel nem minden rövidebb-hosszabb menstruációelmaradás jelent menopauzát, mindenképp nőgyógyásszal is konzultáljunk.
A klimax leggyakrabban felbukkanó „kísérői”:
- hőhullámok
- szorongás
- depresszió
- éjjeli izzadás
- hangulatingadozás
- alvászavar
- hüvelyszárazság
- csökkent libidó
- anyagcsere-változások
Miért hízunk el a változókor alatt?
A változókorban az ösztrogénszint visszaesésével az anyagcsere-folyamatok is lelassulnak, és a petefészek is leáll, emiatt a szervezet máris kevesebb kalóriát használ fel. Ennek következtében a korábbi mértékű táplálékbevitel hízáshoz vezethet. Tovább rontja a helyzetet, hogy ebben az időszakban csak kevesen sportolnak rendszeresen. A természetesen csökkenő izomtömeg szintén lassítja az anyagcserét, és még kevesebb kalóriát használ általa a szervezet.
Tegyünk a plusz kilók ellen!
Donna Begg életmódtanácsadó a következő három területet tartja a legfontosabbnak, ha csillapítani akarjuk a klimax tüneteit, és szeretnénk formában maradni.
1. Rendszeres testmozgás
A rendszerességen hetente három óra testmozgást ért a szakértő, ugyanis egy tanulmányban már kimutatták, hogy egy éven keresztül ennyi mozgástól a fizikai és mentális egészség is jelentősen javul a klimaxoló nőknél: több lesz az energiánk, felgyorsul az anyagcsere, csökken a stressz, és jobban is alszunk tőle.
Nem mellesleg pedig a rendszeres mozgással tehetünk a hízás ellen is, sőt a kettes típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás is megelőzhető vele, arról nem is beszélve, hogy nagy segítség a menopauza alatti hangulatingadozások enyhítésében: kiegyensúlyozottabbá válunk tőle lélekben, amitől máris javul az életminőségünk.
2. Kezeljük a stresszt
A stressz felerősíti a klimax tüneteit, ezért külön figyelmet kell fordítani arra, hogy milyen stresszcsökkentő technikák hatásosak a saját életünkben: van, akinek a jóga segít, másoknak az alvás előtti relaxáció. A hormonális ingadozások miatt sűrűbben lehetünk magunk alatt, ilyenkor nem megoldás a hűtőszekrényt nyitogatni és evésbe fojtani a bánatunk, inkább helyezzük előtérbe a saját jóllétünket, kényeztessük a testünket és lelkünket, foglaljuk le magunkat, keressünk új hobbit, szakkört, testmozgást: a lényeg, hogy kerüljük a stresszevést.
3. Étrend
Ha le akarjuk győzni a tüneteket, akkor bizony az étrenden is változtatni kell. Első körben a kevesebb kávé, cukor, üdítő a megoldás – nem kell azonnal bio/vegán/nyers életmódra váltani, elég az is, ha kiiktatjuk a cukros és feldolgozott ételeket az étrendünkből.
A menopauzával gyakran együtt jár a kiszáradás is, így fontos figyelni a napi folyadékbevitelre: minimum 8-12 pohár vizet igyunk naponta, akkor nagy baj már nem lehet. A víz segít megelőzni a hízást, sőt fogyni is, valamint jót tesz a klimax alatti hormonváltozástól lelassult anyagcserének.
Olvass testkép témában:
- Már 40 millióan látták ezt a testképvideót
- Az anyuka a fotóival harcol a negatív testkép ellen, a gyerekek önbizalmáért
- “Akármilyen testben élünk, emberek vagyunk!” – 8 kampány az önbizalomért
(Nyitókép: Getty Images)