Az aranyérre tekinthetünk népbetegségként. Mindkét nemet nagyjából egyforma gyakorisággal érinti, és 50 éves kor felett az emberek több mint a felénél okozott már kisebb-nagyobb problémát.
Az aranyérbetegség kialakulását előidézheti örökletes kötőszöveti gyengeség, egyes betegségek, de sokszor az életmódunk is felelős érte.
Az aranyeresség legjellemzőbb tünete a székelés közben érzett fájdalom, esetleg vérzés. Általánosságban a következő tünetek utalnak aranyérre:
- duzzanat, csomó a végbél környékén
- fájdalmas székelés
- fájdalom üléskor, de akár álló testhelyzetben is
- erős viszketés a végbéltájon
- véres széklet
- kitüremkedés (tapintható aranyeres csomó)
A hosszú, megszakítások nélküli vezetéssel, utazással járó ülés is megbosszulhatja magát, főleg akkor, ha aranyérbetegséggel küzdünk.
Mit tegyünk? Íme aranyérmentesítő vezetési tanácsaink:
- Már indulás előtt egy héttel figyeljünk fokozottan az egészséges, rostdús étrendre: együnk sok friss gyümölcsöt, zöldséget, olajos magvakat, sózatlan (natúr) pattogatott kukoricát. Toldjuk meg mindezt bőséges vízfogyasztással is. Az utazás előtt egy nappal vegyünk langyos vizes ülőfürdőt.
- Viseljünk az utazáshoz bő, kényelmes pamut ruházatot. A nejlonharisnya sem túl komfortos viselet utazásnál. A kézipoggyászunkban mindig legyen váltás fehérnemű, és egy sötét színű kendő, amit magunkra tekerhetünk, ha bármi történik.
- Jó, ha beszerzünk egy felfújható O-alakú párnát, vagy egy bármilyen puha párnát, melyet már előre kipróbáltunk, hiszen sokat kell majd ülnünk, és ez egy idő után nagyon kényelmetlen lehet, különösen a már meglévő aranyeres panaszokkal.
- Amikor csak tudunk, mozogjunk: az autóval álljunk meg egy-két óránként és mozgassuk át elgyötört testrészeinket, járkáljunk, végezzünk pár guggolást, nyújtó gyakorlatot.
- Együnk C-vitamint. A C-vitamin megerősíti az érfalat, és csökkenti a gyulladás kialakulásának kockázatát. Szedjünk naponta kétszer 500 mg C-vitamint!
- Fogyasszunk minél több rostban és vitaminokban gazdag ételt az út során. Vigyünk magunkkal ilyen jellegű rágcsálnivalót, teljes kiőrlésű pékáruból készült szendvicset. Utazás közben lehetőleg tartózkodjunk az ismeretlen ételektől és a gyorséttermi koszttól.
- A bőséges, cukormentes folyadékkal elfogyasztott rost lágyítja a székletet, és jótékonyan hat az emésztésre. A rost bevitelére a legjobb természetes módszer, ha fokozatosan megnöveljük a nyers gyümölcs- és zöldségfogyasztásunkat. Az aszalt szilva szintén hasznos lehet aranyeres panaszok esetén, mivel természetes hashajtó hatású.
- Ha menni kell, akkor menni kell utazás közben is: ne tartogassuk, amit nem muszáj. Megérkezés után sem, és akkor sem, ha vendégségben vagyunk.
(Nyitókép: Getty Images/AtlasStudio)