Az egész évben jelentkező szénanátha oka olyan anyag, amelynek jelenléte nem köthető évszakokhoz. Ilyen például a házipor, a penész, az állati szőr. Ezek az allergének megtalálhatók párnákban, ruházatban, függönyben, szőnyegben, bútorok kárpitjában.
A szezonális szénanátha akkor jelentkezik, amikor a növények (fák, füvek, egyéb növények) virágoznak. Tavasszal a korán virágzó fák, nyáron a füvek, gabonák, gyomok okoznak szénanáthát, de még a gombák is, azáltal, hogy a spóráik kora márciustól késő novemberig a levegőbe kerülnek.
A szénanátha tünetei
Nagyon sokféle reakciót válthat ki az allergia:
- orrviszketés
- orrfolyás (tiszta, átlátszó orrváladék)
- orrdugulás
- tüsszögés
- torokkaparás
- torokfájás
- szemviszketés
- könnyezés
- vörös szem
- kötőhártya-gyulladás
Hogyan kezeltessük?
Kerüljük az allergéneket
Zárt térben jó szolgálatot tehet – főleg most, a nyári, meleg hónapokban – a légkondicionáló, ami képes a pollenek 99%-át kiszűrni. Ha a szabadban tervezünk futást, kocogást, viszont allergiásak vagyunk, akkor érdemes maszkot viselnünk, ami ugyancsak hasznos módszer az allergén anyagok megszűrésében.
Gyógyszeres terápia
Enyhe és közepesen súlyos esetben antihisztamin szedése javasolt a tünetek jelentkezéskor. Ha a szénanátha súlyosabb, és elsősorban orr- és szempanaszokat okoz, akkor helyi hatású szteroidos kezelés a bevált. Súlyos esetben a kezelőorvos antihisztamin- és szteroidtartalmú szerek kombinációját javasolhatja.
Orrcseppek, orrspray-k használata
A szemtüneteken szemcseppel, az orrnyálkahártya gyulladásán orrspray-kkel és orrcseppekkel segíthetünk, amelyek duzzanatcsökkentő és nyákoldó hatásúak egyszerre. Összehúzódásra késztetik a nyálkahártyában lévő hajszálereket, és elősegítik, hogy visszaálljon az orrnyálkahártya normális nedvességtartalma és működése.
Fontos! Tény, hogy az orrcseppek vagy orrspray-k nagyon sokat segíthetnek allergiaszezonban vagy megfázáskor. Ha viszont nem a betegtájékoztatóban leírt módon használjuk őket, akár orrspray-függővé is válhatunk, ami az orrnyálkahártya maradandó károsodását, elvékonyodását okozhatja.
Szénanátha tüneteinek enyhítése alternatív gyógymódokkal
Van lehetőség alternatív gyógymódok kipróbálására is, a szénanátha esetében a következő kezelések jöhetnek szóba:
- homeopátia
- akupunktúra
- sóbarlang
Tegyünk ellene, kerüljük el a bajt!
- kövessük a pollenjelentéseket
- a számunkra veszélyes pollenidőszakban a lehető legkevesebbet tartózkodjunk a szabadban
- mossunk gyakrabban hajat, kezet, arcot
- magas pollenkoncentráció esetén csukjuk az ablakokat, működtessük inkább a légkondit