A mai napig tabu az intim problémák nyílt említése. Ez valahol érthető, hiszen sokszor még az intim testrészeinkről sem szívesen beszélünk, nemhogy arról, ha valamilyen probléma van a működésükkel. Az ilyen tiltásnak az egyik nagy veszélye, hogy az érintettek nem fordulnak orvoshoz a bajukkal, és az innen-onnan összeszedett otthoni praktikákkal könnyen félrekezelik magukat. A nem megfelelően kezelt betegségeknek viszont súlyos szövődményeik lehetnek.
Hüvelyi fertőzések
A legtöbb esetben baktérium vagy gomba váltja ki a megbetegedést. Ha ugyanis valamilyen külső vagy belső ok miatt felborul az egészséges hüvelyflóra, az kedvező körülményeket teremt a kórokozók elszaporodásához.
A bakteriális hüvelyfertőzést legtöbbször az E. coli nevű bélbaktérium okozza, amely a hüvelybe sodródva elszaporodik a hüvely meggyengült védelmi mechanizmusa folytán. Bakteriális vaginózis esetén bőséges, kellemetlen, szürkésfehér színű, halszagú folyással szembesülünk. A betegség kezeletlenül méhnyálkahártya- vagy kismedence-gyulladássá fajulhat. A nőgyógyász antibiotikumot írhat fel, amely mellett minden esetben ajánlott gondolni a hüvelyflóra regenerálására is.
Gombás hüvelyfertőzésnél sárgásfehér, morzsalékos állagú folyást tapasztalunk, amelyet a szeméremtájék kivörösödése és erős viszketés kísér. A hüvelygombával is mindenképpen keressük fel a nőgyógyászunkat, aki helyi hatású és szájon át szedett gombaellenes szereket is felírhat a problémára.
Hüvelyszárazság
A hüvelyszárazság meglehetősen kellemetlen állapot, amelynek hátterében az esetek többségében az ösztrogén nevű hormon szintjének csökkenése áll.
Tünetek:
– megfelelő hosszúságú előjáték hatására sem nedvesedik kellően a hüvely
– emiatt fájdalmas lehet az aktus
– húzódó, feszítő, viszkető érzés az intim tájékon
– nincs rendellenes hüvelyi folyás
A hormonszintcsökkenés mögött számos ok állhat.
Változókor: a petefészkek működésének csökkenésével, majd leállásával visszaesik a női nemi hormonok szintje.
Drasztikus fogyókúra: az éhezés során a szervezet egyes, nem létfontosságú funkciókat lekapcsol, így szenvedhet kárt a női nemi hormonok termelődése.
Stressz: az állandósult stressz szintén összezavarhatja a hormonháztartást.
Fogamzásgátló: egyes hormontartalmú fogamzásgátló gyógyszerek vagy eszközök alkalmazása is kiválthat hüvelyszárazságot.
Gyógyszer mellékhatása: egyes készítmények (antidepresszánsok, allergiaellenes szerek vagy éppen az endometriózis kezelésére szolgáló gyógyszerek) mellékhatása is lehet a hüvelyszárazság.
Várandósság, szoptatás: a szülést követően átmenetileg lecsökken az ösztrogénszint, ami hüvelyszárazságot okozhat.
Bizonyos betegségek: egyebek mellett a diabétesz vagy a már említett endometriózis is járhat hüvelyszárazsággal.
Orvosi beavatkozások: a kemo- vagy sugárterápia mellékhatásaként, illetve nőgyógyászati műtétek után is kialakulhat a kellemetlen panasz.
Cikatridina hüvelykúp: segítség hüvelyszárazság esetén
Bár a hüvelyszárazságot legtöbbször a hormonhiány okozza, a kellemetlen tüneteket hormonmentesen is enyhíthetjük. A Cikatridina hüvelykúp hialuronsavat és ápoló hatású gyógynövények kivonatát tartalmazza. A hialuronsav kiváló vízmegkötő hatású vegyület: erősíti a szövetek szerkezetét és segíti a hüvely nedvességtartalmának helyreállítását. A gyulladáscsökkentő, illetve hámregeneráló hatásukról ismert gyógynövényi összetevők pedig táplálják a hüvelyt bélelő, érzékeny hámot, így csökkentik az általános viszkető-feszülő érzést, és tartós segítséget jelentenek a hálószobában is. Az ajánlott 10 napos kúra szükség szerint folytatható, ismételhető.
Fontos: kevesen tudják, hogy a kezeletlen hüvelyszárazság miatt védtelenebb, sérülékenyebb a hüvelyhám, ezért olyankor könnyebben, gyakrabban alakulhatnak ki fertőzések.