Az allergia kialakulásának okait a mai napig kutatják, annyi azonban bizonyos, hogy az allergiát közvetlenül örökölni nem lehet, az arra való hajlamot viszont igen. Minél közelebbi hozzátartozónk az allergiás beteg, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a betegség nálunk is kialakul.
Kit érint az allergia?
Sokan hajlamosak úgy gondolni, hogy ha eddig nem voltak allergiásak, a jövőben sem lesznek azok. Ez azonban nem feltétlenül igaz. Az allergia egyes formái a késő tinédzserkorban, vagy akár felnőttkorban is megjelenhetnek. Egyelőre a tudomány nem találta meg a választ arra a kérdésre, hogy a szervezetünk mitől reagál másképp egy allergénre, mint korábban.
Az allergia akkor alakul ki, amikor a szervezetünk, tévesen, egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben indít immunválaszt. Ilyen anyag lehet a pollen, a por, vagy épp valamilyen élelmiszer egy-egy összetevője. A szervezetünkben ilyenkor a hisztamin nevű anyag szabadul fel, amely kiváltja az allergiára jellemző tüneteket, mint a viszketés, a tüsszögés vagy az orrfolyás.
Az allergiás reakció akkor jelentkezik, amikor a szervezet érintkezik az allergénnel. Ha egyszer kialakult az érzékenység, akkor az allergiás reakció minden esetben létrejön, amikor a szervezet az adott allergénnel érintkezésbe kerül.
Allergiára hajlamosító tényezők
Az elmúlt évtizedekben világszerte ugrásszerűen megnőtt az allergiások száma, ami számos okra vezethető vissza.
- Meglepő módon a szakemberek szerint az egyik ok, ami miatt nagyobb számban fordulnak orvoshoz allergiás betegséggel, az éppen a higiénikusabb környezet. A gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, a lakásban alig találkoznak kórokozókkal, ez pedig megnehezíti, hogy az immunrendszer hozzászokjon a környezeti elemekhez és megfelelően reagáljon azokra.
- A légúti allergiás tünetek előfordulása összefügghet a globális felmelegedés hatásaival. Az átlaghőmérséklet emelkedésével, illetve a tavaszi és az őszi átmeneti időszak megszűnésével az allergén növények hosszabb ideig virágoznak, és szórják a kellemetlen panaszokat kiváltó polleneket a levegőbe.
A betegség hátterében állhat még:
- szmog
- kemikáliák
- antibiotikumok
- egészségtelen táplálkozás
- mozgáshiány
- fokozott stressz
Az allergia tünetei
Az allergia tüneteit leggyakrabban a hízósejtekből felszabaduló allergén anyag, a hisztamin okozza. Ez tehető felelőssé az allergiás nátháért, a tüsszögésért, az orrfolyásért és az allergiás csalánkiütésért.
Az allergia tünetei lehetnek:
- tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás – allergiás nátha (rhinitis) / szénanátha
- szemviszketés, könnyezés, vörös szem – allergiás kötőhártya-gyulladás
- nehézlégzés, köhögés, fulladás – allergiás asztma
- bőrkiütés, ekcéma – ekcéma
- csalánkiütés
- hasi fájdalom, hasmenés, felszívódási zavar
- anafilaxiás sokk
- szájnyálkahártya-eltérések
- és számos egyéb, bizonytalan eredetű tünet
Hogyan lehet kezelni?
A számunkra megfelelő kezelés kiválasztását bízzuk szakorvosra! Az allergia gyógyításának első lépése a tüneteket okozó allergén azonosítása, vagyis az allergiavizsgálat. A klasszikus allergiatesztek az allergiát kiváltó anyag teljes kivonatát vizsgálják, illetve egy következő lépésben, külön allergiapanel lekérésére egy-egy komponenst (molekulát) is.
A tünetek enyhítésére allergiaellenes gyógyszerek és további hatásos eszközök állnak rendelkezésre, egyebek között:
- a szemtüneteken szemcseppel,
- az orrnyálkahártya gyulladásán különböző összetevőjű, hatóanyagú
orrspray-kkel és orrcseppekkel segíthetünk. Leggyakrabban duzzanatcsökkentő és nyákoldó hatású készítményeket alkalmaznak, amelyek összehúzódásra késztetik a nyálkahártyában lévő hajszálereket, és elősegítik, hogy visszaálljon az orrnyálkahártya normális nedvességtartalma és működése. De segíthetnek a tengervizes orrspray-k, vagy egy egyszerű tengervizes orröblítés is.
Meg lehet-e előzni?
A tünetek kezelésén túl hatékony védekezés a megelőzés is, legyen szó akár pollen-, akár másfajta allergiáról.
- Kerüljük azokat a helyeket, ahol az allergén virágzik, a nyaralást is szervezzük a pollenszórás előtti vagy utáni időszakra!
- Utazáskor tartsuk csukva a jármű ablakait, az autó szellőzőjében, klímájában pedig használjunk pollenszűrőt!
- Igyekezzünk távol maradni a dohányfüsttől és a klóros medencéktől, mert mindkettő felerősítheti az allergiás tüneteinket!
- Pollenszűrő, pollenháló felszerelése segíthet, illetve, ha lehet, napközben ki se nyissuk az ajtót, ablakot: szellőztetni a késő estétől hajnalig terjedő időszakban érdemes. Ajánlott naponta porszívózni, felmosni.
- Porallergia esetén a panaszokat nem maga a por, hanem a benne élő millió és millió poratka ürüléke okozza. Az otthonunkban padlószőnyeg helyett parkettát vagy hidegburkolatot rakjunk le, amivel jelentősen megtizedelhetjük az allergéneket.