A reggeli tükör, a fésű foka vagy a szoknya cipzára nem hazudik: bőrráncosodás, szemszárazság, hajhullás, haj- és körömtöredezés, súlygyarapodás, hüvelyszárazság, inkontinencia – ezek mind a változókori hormonszintcsökkenés velejárói.
„A klimax leggyakoribb jelei nálam is jelentkeztek, és a hőhullámokat, az alvászavarokat, a súlygyarapodást és a hirtelen rám törő izzadást rettentő rosszul viseltem, a hangulatingadozásaimmal pedig a családomat kergettem az őrületbe. Emellett a hisztik is állandósultak, főleg, amikor észrevettem, hogy a hajam is hullik. Emlékszem a napra, teljesen kikészültem, szó szerint őrjöngtem. Mindenképp változtatni akartam ezen a tarthatatlan helyzeten, ezért kikértem az orvosom véleményét, illetve nem sajnáltam az időt és energiát arra, hogy alaposabban utánaolvassak, valójában mi történik velem és a testemmel. Az orvosi konzultáció után beiktattam a mindennapjaimba a rendszeres testmozgást, főleg a jógát és a relaxációt, továbbá kerülöm a túl fűszeres ételeket, a koffeines és alkoholos italokat, ezek ugyanis felerősítik a hőhullámokat. Gyakorlatilag komplett életmódváltáson mentem keresztül, de megérte, mert a változókorral járó tünetek nálam valóban enyhültek” – mesélte Noémi.
Az orvosok a tünetek enyhítésére sokszor hormonkezelést javasolnak, de minden esetben érdemes előbb életmódváltással tennünk a kellemetlenségek ellen: rendszeres mozgással, tudatos táplálkozással, megfelelő folyadékbevitellel. Az is fontos, hogy meg tudjuk beszélni a családdal vagy akár sorstársainkkal, mi is történik a szervezetünkben ilyenkor.
A klimax nem egyik napról a másikra zajlik le
A változókori átalakulás akár évekig is eltarthat és teljesen természetes jelenség. A menopauza minden nőnél bekövetkezik, általában valamikor 45–55 éves koruk között. A genetikán és a hormonokon kívül az életmód (étkezés, mozgás), stresszkezelés/levezetés is közrejátszik abban, kinél, mikor és milyen látványosan jelentkeznek a tünetek.
Amit viszont fontos megjegyezni: a változókor nem betegség, hanem a női lét része, ezért nem félni kell tőle, hanem érdemes minél tudatosabban készülnünk rá! Vagy ha már elért minket, akkor hozzuk ki a legtöbbet ebből az állapotból!
Fő a tudatosság
A testi-lelki tünetek kezelésére érdemes kipróbálni a gyógynövények kúraszerű használatát. Például főzzünk teát orbáncfűből!
Válasszunk olyan mozgásformát, amelyben örömünket leljük, amely feltölt! Ilyen lehet a jóga, a tánc vagy a csapatsportok.
Merjünk beszélni a problémáinkról akár a családtagjainkkal, akár szakemberrel!
Tippek a tünetek enyhítésére
- Az orbáncfű széles körben elterjedt gyógynövény, amelyet elsősorban természetes antidepresszánsként ismernek, de jó hatással lehet az álmatlanságra és a menopauza okozta feszültség ellen is, mivel a tudósok szerint a szerotonin lebontásáért felelős anyagot blokkolja.
- Sokan szembesülnek a változókor alatt észrevétlenül felkúszó plusz kilókkal, illetve a csökkenő nemi vággyal. A rendszeres mozgás nemcsak a test karbantartására szolgál, de a csökkent libidót is növeli, hiszen a nők akkor hiszik el igazán magukról, hogy szexik, ha fittnek, fiatalosnak érzik magukat. Arról nem is beszélve, hogy egy kis gyaloglás, erdei kirándulás nemcsak a testet formálja, de a lelket is erősíti.
- A kalciumban (tej, tejtermékek, mandula, mák) és D-vitaminban (szardínia, gomba, máj, tojás) gazdag táplálkozás elsősorban a csontritkulás megelőzése érdekében fontos, de az egyéb vitaminok (A, B, E-vitamin) és ásványi anyagok (pl. cink, magnézium, vas) kellő mennyiségű bevitele szintén hozzájárulhat a kellemetlen tünetek mérsékléséhez.
- A menopauza gyakran stresszel jár együtt. A jóga és a meditáció a légzőgyakorlatok révén csökkenti ezt a feszültséget. Több tanulmány megerősíti, hogy a jóga hozzájárul a 45 év feletti nők szexuális életének javításához. Tudományos kutatások bizonyítják azt is, hogy az álmatlanság okozta panaszok is enyhíthetők a jóga és a meditáció segítségével.