![depresszió, párkapcsolat](https://nlc.hu/uploads/2024/02/playful-00s-fashion-magazine-cover-9.png)
A jó hír az, hogy lehet és kell is küzdeni a depresszió ellen, ugyanis enyhíthetünk a betegség megnyilvánulásának erősségén, csak legyünk türelmesek, támogatóak!
Férfi és női depresszió
Rengeteg problémát okozhat a párkapcsolatban, ha az egyik félnél jelentkeznek a depresszió tünetei, mint a levertség, ingerlékenység, türelmetlenség, alvászavar, elvonulás, befelé fordulás, folyamatos bűntudat, a korábban örömet okozó hobbik kerülése. Ezek mellett előfordulhat a libidó csökkenése is, a szex hiánya pedig érzelmi távolságot hozhat a felek között: a depressziós fél küzd a lelki nehézségeivel, a másik félben pedig gyűlik a harag, a magányosság érzése.
Tudtad? A férfiaknak más tüneteik vannak, mint a nőknek, ami alapvető konfliktusforrás, és sokszor félreérthető, ha nincs megfelelő kommunikáció. Éppen ezért fontos, hogy beszéljünk róla, segítsünk a másiknak is, hiszen a párkapcsolat is erősödik ezáltal!
Amíg a nőknél a szomorúság, szorongás, tartós levertség már jelezheti a betegséget, addig a férfiak általában nem mutatják ki érzelmeiket, így náluk kevesebbszer észlelik a betegséget, és még ha valaki észre is vette magán, nem kezeli megfelelően.
A depressziós férfiakra jellemző, hogy szégyenükben vagy büszkeségükben inkább bezárkóznak, nem beszélnek, és egyedül próbálják megoldani a problémát, ami a legtöbb esetben még mélyebbre taszítja a beteget. A férfi depresszió legjellemzőbb tünetei közé sorolhatjuk a fokozott ingerlékenységet, a türelmetlenséget, a csökkenő önkontrollt, a dühkitöréseket. Előfordulhat az is, hogy a depressziós férfiak a környezetükön próbálják levezetni a feszültséget, ami megnyilvánulhat akár verbális, akár tettleges formában. Sokan a tudatmódosítóktól és a stresszoldóktól, az alkoholtól, a kábítószertől várják a segítséget, ami ugyancsak még mélyebbre löki őket, tovább csökkenő önértékelést és egyre erősebb frusztrációt idéz elő.
Mit tehetünk?
Ha észrevettük, hogy a párunk a depresszió tüneteitől szenved, legyünk vele nagyon türelmesek, és figyeljünk rá jobban:
- Ügyeljünk rá, hogy rendszeresen étkezzen, fogyasszon folyadékot.
- Találjunk ki közös programokat, erre egy közös sporttevékenység remek megoldás. Nagyon fontos a folyamatos és a nyílt kommunikáció, erősítsük párunkban, hogy nincs egyedül a problémájával, hogy támogatjuk, segíteni akarjuk, hogy ez az állapot nem szégyen, hanem egy betegség, amin lehet segíteni.
- Ha szükséges, vállaljunk többet a közös feladatokból, kicsit tehermentesítsük a szerettünket, legyünk kreatívak, találjunk ki közös hobbikat.
- Beszélgessünk vele minél többet a jelenről és a jövőbeli tervekről. Motiváljuk.
- Bizonyos esetekben elkerülhetetlen, hogy szakértőktől kérjünk segítséget. Kísérjük el a párunkat a kezelésekre, amennyiben szükséges, figyeljünk oda, hogy beszedje a gyógyszereit.
- Érdemes sokszor elmondani, mennyire szeretjük, nyugtassuk meg, hogy nincs egyedül.
Hirdetés
Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.
Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer. Fotó: Phytotec Hungária Bt.