HAMIS: Egy pohár meleg tej segít elaludni.
Anyáink gyakran biztattak minket arra, hogy igyunk meg egy pohár tejet lefekvés előtt – még jobb, ha mézzel, hogy édesebb legyen az álmunk. Ám a kutatások szerint a tejivás pozitív hatása az alvásra csupán mesebeszéd.
IGAZ: A könnyű vacsora megkönnyíti az elalvást is.
Ha jól akarsz aludni, ne terheld meg az emésztőrendszeredet közvetlenül lefekvés előtt! A vacsorát ideális esetben legalább 2 órával korábban fogyaszd el, és jobb, ha ekkor már kerülöd a szénhidrátban és zsírban gazdag ételeket, a koffeint és az alkoholt is. Ha mégis megéheznél ágyba bújás előtt, válassz inkább magas magnézium- vagy triptofán tartalmú ételeket, amelyek valóban segíthetnek álomba merülni.
HAMIS: Ha lehunyod a szemed, már alszol is.
Bár a legtöbben csukott szemmel alszunk, az agy olyankor is képes az alvás közben is megfigyelhető állapotba kerülni, ha nyitva van a szemünk. És persze pusztán attól, hogy lehunyod a szemed, még nem fogsz automatikusan elaludni sem. Ehhez előbb meg kell teremtened a megfelelő körülményeket.
IGAZ: Sötétben jobban alszol.
A nyugodt alvást erőteljesen befolyásolják a külső körülmények, például hogy csend, sötétség van-e körülötted, és ki tudod-e kapcsolni az agyadat. Ebben segíthet, ha besötétítesz, ekkor termelődik ugyanis a szervezetedben az alvást segítő melatonin hormon. Az is jótékony hatással bír, ha kizárod a külső zajokat – akár egy füldugó segítségével –, és este már nem használod a digitális eszközeidet.
HAMIS: Számolgasd a bárányokat, attól majd biztosan elalszol!
Az sem jó, ha annyira fáradt vagy, hogy azonnal elalszol, amint „beájulsz” az ágyba, mert ez azt jelzi, hogy tartós alváshiányban szenvedsz, vagy túl sok a stressz körülötted. A kutatások szerint átlagosan 20 percre van szüksége ahhoz a szervezetünknek és az agyunknak, hogy elaludjunk – ennél hosszabb forgolódásnál azonban már ne maradjunk az ágyban, ne számolgassunk bárányokat, mert az nem segíti az ellazulást!
IGAZ: Ha nem tudsz aludni, inkább kelj fel!
Az ágy legyen a pihenés, a nyugalom helyszíne. Ezért, ha nem tudsz elaludni, inkább kelj fel, menj át egy másik helyiségbe, és olvasgass, hallgass zenét, vagy kezdj bele egy kevésbé kedvelt tevékenységbe – ez majd segít elálmosodni. Az okoseszközök és a televízió természetesen ekkor már tabu!
HAMIS: Ha nappal alszol, éjszaka majd nem fogsz.
Kisgyermekkor után – ha nem vagy épp beteg – általában már helytelenítő pillantásokat kapsz, ha napközben ledőlsz picit szunyókálni. A szervezeted és az agyad regenerálódására ugyanis valóban az éjszakai, 7-9 órás, jó minőségű, pihentető alvás szolgál. A cirkadián ritmusodat pedig nem érdemes felborítani – vagy mégis?
IGAZ: A „power nap” néha jól jön.
Ha egy rosszul sikerült éjszaka után fáradt, kialvatlan vagy, egy délutáni, rövid pihenés pozitív hatással lehet a teljesítményedre. A „power nap” szokása már a mediterrán országokon kívül is elterjedőben van – csak arra figyelj, hogy 20 percnél ne legyen hosszabb ez a szundikálás, mert ha eléred a mélyalvás fázisát, azzal már valóban összezavarhatod a cirkadián ritmusodat.
IGAZ: A gyógynövények segíthetnek az alvászavarokban.
A gyógynövények alvászavarokra való jótékony hatása azonban tényleg nem tévhit. Így, ha átmenetileg szükséged lenne támogatásra a nyugodt éjszakák eléréshez, segítségedre lehet a gyógynövénykivonatokat tartalmazó Sedacur forte. Ez a gyógyszer három nyugtató-altató hatásáról közismert gyógynövény, a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatát tartalmazza. A Sedacur forte este segíti az elalvást, és nyugodt, pihentető alvást biztosít, napközben alkalmazva pedig nyugtató, feszültségoldó hatású. Mivel nincs negatív hatással a koncentrációra, nappal nem kell attól tartanod, hogy tompul tőle a figyelmed vagy nő a reakcióidőd. A Sedacur forte az autóvezetéshez szükséges készségekre sincs negatív hatással. Recept nélkül megveheted a patikákban, nem kell orvossal felíratni.