nlc.hu
Tabuk nélkül
Így kezeld otthon az enyhébb felfázást

Így kezeld otthon az enyhébb felfázást

A tünetek jelentkezésekor nem feltétlenül kell azonnal háziorvoshoz menni. Mi magunk is megpróbálhatjuk megszüntetni a hólyaghurut, felfázás kellemetlen tüneteit. Hogyan? Mikor van az a pont, amikor már orvosi konzultációra van szükség?

A 40 éves Klárinak fogalma sem volt, hova forduljon a hólyaghurut kellemetlen tüneteivel, annak ellenére, hogy rengeteg sorstársa van: a nők fele élete során legalább egyszer, minden harmadik nő pedig még 24 éves kora előtt átesik az akut, szövődménymentes cisztitiszen, vagyis a felfázáson.

Az infekció kialakulásának kockázati tényezői közé tartoznak az alábbiak:

  • szexuális aktus, új szexuális partner,
  • spermicid készítmények használata,
  • pozitív családi kórtörténet,
  • a beteg kórelőzményében szereplő, gyermekkorban előfordult alsó húgyúti fertőzés.

„A barátnőmmel nagyon örültünk az első napsugaraknak, és egyik délután majdnem kora estig ücsörögtünk a padon. Sajnos nem volt nálam hosszabb pulcsi és kabát sem, a derekam nagyon fázott, aminek hatására már másnap érzékeltem a felfázás kellemetlen tüneteit. Fájdalmas volt pisilni, a csípő vizeléstől és az állandó vizelési ingertől teljesen kikészültem. Fogalmam sem volt, hogy mit tegyek, nem volt jobb ötletem, felhívtam anyukámat, aki azt tanácsolta, próbáljam otthon megoldani a problémát, ne fussak rögtön orvoshoz, az antibiotikum-kúra legyen a végső megoldás” – mondta Klári, aki megfogadta édesanyja tanácsait.

Felfázás kezelése otthon

(Fotó: Getty Images)

A felfázást nem a hideg, hanem baktériumfertőzés okozza, hátterében 70-95%-ban az Escherichia coli nevű baktériumtörzs áll. Emiatt sok esetben, automatikusan antibiotikumot írnak fel a betegeknek a kórokozók elpusztítására. Az igaz, hogy a kórokozókat elpusztítják ezek az erős gyógyszerek, de nemcsak a „rossz”, hanem a „jó” baktériumok is kárát látják a kúrának. Ennek következményeként az antibiotikum kezelések megterhelőek lehetnek a bélflórának, illetve a hüvelyflóra egyensúlyát is könnyen felboríthatják.

Az enyhébb felfázásból kilábalhatunk otthoni praktikákkal is

1. Fontos, hogy időben cselekedjünk, mert ha a fertőzést okozó baktériumok túlzottan elszaporodnak, nem biztos, hogy elkerülhető az antibiotikum szedése.

2. Ha érezzük a felfázás tüneteit, ne essünk kétségbe!

„Nekem édesanyám gyógynövényeket javasolt a felfázásomra. Bár én még nem is hallottam róluk – ez az én szegénységi bizonyítványom –, ő szentül állította, hogy a medveszőlőlevél vagy a tőzegáfonya régóta bevált a hólyaghurut tünetei ellen. A medveszőlőlevél antibakteriális hatású, a tőzegáfonya pedig gátolja a baktériumok megtapadását a hólyag falán, ezért a további fertőzést tudja megakadályozni. Ezenfelül anyu azt is tanácsolta, hogy fogyasszak sok folyadékot, óránként legalább 2,5 deciliter vizet, mert ez egyrészt hígítja a vizeletet, így csökkenti az irritációt, másrészt átmossa a húgyutakat, és a gyakoribb pisilés segít kiüríteni a baktériumokat. Arra is figyelmeztetett, hogy ne tartogassam, mivel a húgyhólyagban pangó langymeleg vizelet ideális közeg a baktériumok szaporodásához. Meggyőző volt, szót fogadtam. Anyukám igazi megmentő, a tanácsának köszönhetően a tüneteim pár nap alatt enyhültek, és nem kellett felkeresnem az orvost” – mondta Klára.

3. Beválhatnak a vízhajtó hatású gyógyteák is, amelyek a képződő vizelet mennyiségét megnövelve alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. A legismertebb vizelethajtó a csalán, de a rozmaring, az aranyvessző vagy a hibiszkusz nevét is érdemes megjegyezni. Öntsünk le egy teáskanál szárított gyógynövényt 2 dl forró vízzel, majd lefedve hagyjuk állni 10 percig, végül szűrjük le és igyuk meg. Ezt tegyük meg naponta háromszor, vagy akár előre is elkészíthetjük a napi adagot, ami termoszba téve egész nap meleg marad.

4. Igyunk cukor- és szénsavmentes italokat, kerüljük a csípős és fűszeres ételeket is.

5. A panaszok enyhítésére szükség esetén recept nélkül kapható gyulladáscsökkentőket, fájdalomcsillapítókat is bevehetünk, ezek alkalmazását azonban semmiképp se vigyük túlzásba, és mindig tartsuk be a gyógyszerhez mellékelt betegtájékoztató utasításait!

Fontos! Bármilyen okból is szedtünk antibiotikumot, utána mindig gondoskodjunk a hüvelyflóra egészséges egyensúlyának helyreállításáról.

Ha vérzés, véres vizelet, erős deréktáji fájdalom vagy súlyos görcsök jelentkeznének, illetve, ha a házi kezelés hatására néhány nap után nem javul az állapotunk, feltétlenül keressük fel orvosunkat, aki a helyi rezisztencia adatokat is figyelembe véve tudja, melyik antibiotikumot kell felírni!

via

Szponzorált tartalom

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top