Az intim egészség megóvása érdekében elengedhetetlen az egészséges hüvelyflóra. A hüvely savas közegéért a hüvelyflórában élő tejsavtermelő baktériumok, a Lactobacillusok felelnek. A tejsav védőpajzsként óvja ezt a sérülékeny területet: segít megakadályozni, hogy elszaporodjanak a hüvelyflórában található vagy az esetleg oda bekerülő mikroorganizmusok.
A bőrünket védő savköpeny 5,5-ös pH-értékű, a hüvely pedig ennél is savasabb: élettani pH-értéke 3,8-4,2 között alakul. Ha a Lactobacillusok száma csökken, a hüvelyi pH lúgosabb irányba tolódik, ami kedvez a fertőzések kialakulásának.
Számos olyan tényező létezik, amely felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát, így előidézheti a savköpeny károsodását:
- menstruáció,
- fokozott szexuális aktivitás,
- gyakori partnercsere,
- a túlzásba vitt vagy az elhanyagolt intimhigiénia,
- nem megfelelő tisztálkodószerek (például lúgos szappanok) használata,
- hormonális fogamzásgátló vagy antibiotikum szedése,
- nem megfelelő étkezési szokások,
- dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás,
- vérszegénység,
- változókor,
- műszálas fehérneműk használata,
- gyakori uszodába járás.
A fent említett okoknál fogva tehát könnyen felborulhat az intim harmónia, amelynek következtében bakteriális vaginózis vagy visszatérő hólyaghurut (felfázás) is kialakulhat.
A bakteriális vaginózis bőséges, híg, szürkés színű és általában kellemetlen, halszagú folyással jár, amelyet nem kötelezően kísér égő érzés. Antibiotikum-kúrával a fertőzés kezelhető, de a kórokozók elpusztítása mellett gondoskodni kell a hüvely normál baktériumflórájának visszaállításáról is. Ha ezt elmulasztjuk, a hüvelyfertőzések vagy akár a hólyaghurut is könnyedén visszatérhet.
Megfelelő táplálkozással, pro- és prebiotikum-tartalmú készítmények alkalmazásával megvédhetjük a jótékony hatású baktériumokat. Továbbá olyan tejsavas hüvelykrémeket is használhatunk, amelyek segítik a hüvelyben élő jótékony tejsavbaktériumok szaporodását.
Hogyan segíthetnek a probiotikumok és a prebiotikumok a hüvelyi egészség fenntartásában?
- A prebiotikumok rövid láncú szénhidrátok, amelyek segítik a hüvely többféle baktériumtörzsből álló, saját tejsavbaktérium flórájának gyors növekedését. Egyszerűen és direkt hozzáférhetőek a tejsavtermelő baktériumok számára, ezért azok gyorsan növekedésnek indulnak, és hüvelyflóra regenerálódik
- A probiotikumok idegen tejsavtermelő baktériumokat tartalmaznak, és direkt kell bejuttatni őket a hüvelybe. Ideális esetben több baktériumfaj alkotja, amely összetétele alkalmazkodik a hüvelyedhez, ezáltal segíthet egy antibiotikum-kúra után visszaállítani a hüvelyflóra egyensúlyát. Hátránya általában, hogy az ilyen kívülről bejuttatott tejsavbaktérium testidegen, és egyetlen baktériumtörzs alkotja, ezért önmagában elég esendő.
A közhiedelemmel ellentétben, az ilyen irányú klinikai kutatások alapján bebizonyosodni látszik, hogy a probiotikumok szájon át történő fogyasztása nem befolyásolja a hüvelyflórát, mivel az emésztőrendszer és a nemi szervek között direkt összefüggés nincsen.