Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója a környezetünkben lévő, a szervezetünkre egyébként teljesen ártalmatlan anyagok valamelyikére. Légúti allergiát kiválthatnak bizonyos növényi pollenek, állati szőrök vagy akár a háziporatka is.
A légúti allergia jellemzően náthás tünetekkel jár:
- nyálkahártya-duzzanat,
- vörösség,
- szemviszketés,
- orrfolyás, orrdugulás,
- tüsszögés.
Az allergia kialakulásának okait a mai napig kutatják, annyi bizonyos, hogy kialakulását elsősorban a veleszületett hajlam, vagyis öröklött tényezők határozzák meg. Gyakrabban lesznek légúti allergiások, akiknek a családjában van asztmás vagy allergiás. Dr. Krasznai Magda, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti Klinikájának adjunktusa szerint ennek ellenére nem törvényszerű, hogy a gyermek allergiás lesz, ha van allergiás a családban.
Mi történik pontosan?
Az immunrendszer megvéd bennünket a kórokozóktól és a káros anyagoktól, mivel a fehérvérsejtek antitesteket termelnek, amelyek aztán felveszik a harcot a szervezetet érintő támadásokkal. Előfordul, hogy zavar keletkezik a rendszerben, és a fehérvérsejtek felületén lévő antitestek hibásan betolakodónak nézik az egyébként olyan ártalmatlan anyagokat, mint a pollen. Ez arra készteti a fehérvérsejteket, hogy olyan anyagokat termeljenek, mint a hisztamin, amely stimulálja a nyálkahártya vérereit, ezért egyebek mellett az orrunk megduzzad, elindul az orrfolyás, viszket, bedagad a szemünk, és folyamatosan tüsszentenünk kell.
Tehát az allergiás reakció akkor jelentkezik, amikor a szervezet érintkezik az allergénnel. Ha egyszer kialakult valamely allergénnel szemben az érzékenység, akkor az allergiás reakció minden esetben megjelenik, amikor a szervezet az adott allergénnel találkozik.
Allergiára hajlamosító tényezők:
- túlzásba vitt higiénia,
- szmog, kipufogógázok,
- aktív, passzív dohányzás,
- kemikáliák,
- antibiotikumok,
- egészségtelen táplálkozás,
- mozgáshiány,
- fokozott stressz.
A szakemberek szerint az egyik ok, amely miatt egyre nagyobb számban jelentkezik az allergia az embereknél, éppen a higiénikusabb környezet. A gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabadban, a lakásban alig találkoznak kórokozókkal, ez pedig megnehezíti, hogy az immunrendszer hozzászokjon a környezeti elemekhez és megfelelően reagáljon azokra. De a légúti allergiás tünetek előfordulása összefügghet a globális felmelegedés hatásaival is. Az átlaghőmérséklet emelkedésével, illetve a tavaszi és az őszi átmeneti időszak megszűnésével az allergén növények hosszabb ideig virágoznak és szórják a kellemetlen panaszokat kiváltó polleneket a levegőbe.
Fordítsunk figyelmet a megelőzésre!
A legtöbben az allergia ellen a tüneti kezelést ismerik (antihisztaminok, szteroidtartalmú készítmények), de valójában a megerősített immunrendszer le tudja győzni az allergiát.
Hatékony védekezés a megelőzés is
- Kerüljük azokat a helyeket, ahol az allergén virágzik, a nyaralást is szervezzük a pollenszórás előtti vagy utáni időszakra.
- Utazzunk zárt térben, használjunk klímát az autóban, amelynek a pollenszűrőjét is ellenőrizzük.
- Igyekezzünk távol maradni a dohányfüsttől és a klóros medencéktől, mert mindkettő felerősítheti az allergiás tüneteket.
- Szellőztetni a késő estétől hajnalig terjedő időszakban érdemes. Ajánlott naponta porszívózni, felmosni, portalanítani.
- Porallergia esetén a panaszokat nem maga a por, hanem a benne élő millió poratka ürüléke okozza.
- Az otthonunkban padlószőnyeg helyett a parkettát vagy a hidegburkolatot részesítsük előnyben, amivel jelentősen megtizedelhetjük az allergéneket.
- Magas pollenkoncentráció idején mossunk gyakrabban hajat, az ágyneműt is gyakrabban cseréljük.
- Ne szárítsuk a ruhákat a szabadban!
- Kísérjük figyelemmel a pollenjelentéseket.