„Engem már a gyerekek születése előtt is az éjszakák viseltek meg legjobban, amikor benáthásodtam – meséli a 36 éves édesanya. – Amúgy is rosszul aludtam mindig, ezért igyekeztem mindent megtenni a pihenésért. Odafigyeltem arra, hogy ugyanakkor feküdjek le, vettem szemmaszkot és füldugót a fény és a zajok ellen, száműztem minden kütyüt a hálóból, és igyekeztem lazítani lefekvés előtt. Ám mindez egy perc alatt semmivé foszlott, amikor megfáztam. Az orrdugulás mindig esténként lett rosszabb, alig kaptam levegőt, és orrcsepp nélkül képtelen voltam elaludni. Használtam is korlátlanul, aminek persze az lett az eredménye, hogy orrcseppfüggő lettem.”
Éjszakai rémségek: horkolás, tüsszögés, köhögés, orrfújás
„Elég nehéz volt leszoknom róla és helyreállítani a sérült orrnyálkahártyámat, így amikor gyerekeim lettek, még jobban odafigyeltem arra, hogy orrcseppet csak legvégső esetben és csak addig, illetve olyan dózisban alkalmazzak náluk, ahogyan azt a betegtájékoztató írja. Igen, ám, de a nátha néha makacsabb tud lenni, mint a gyerekeim! Márpedig, amikor egész éjszaka el van dugulva az orruk, vagy épp tíz percenként fújni kell, nemcsak ők nem tudnak aludni, de én sem. Ha ők mégis elszunnyadnak, én még órákig ébren hallgatom a náthás hortyogásukat, hiszen ilyenkor nem merem bedugni éjszakára a fülemet.”
Miért dugul el az orrunk?
Amikor elkapunk egy náthát, a vírusok miatt a légutak nyálkahártyája begyullad és megduzzad. Az orrjáratok beszűkülnek, és a fokozott váladékképződés miatt alig kapunk levegőt az orrunkon keresztül. Ennek hatására önkéntelenül átváltunk szájlégzésre, ami azonban nem olyan hatékony, mint az orrlégzés, és szájszárazsághoz vezethet. Ez az állapot éjjel még rosszabb lehet, hiszen amikor lefekszünk, a gravitáció miatt a nyálkahártyák még jobban megduzzadhatnak. Ráadásul a nátha sokszor köhögéssel és torokirritációval jár együtt, így még nehezebbé válik a pihentető alvás. Ha azonban keveset alszunk, az immunrendszerünk is gyengül, ami még hosszabbá teheti a gyógyulási folyamatot. Ezért fontos megtenni mindent annak érdekében, hogy javítsunk az alvásunk minőségén még a náthás időszak alatt is.
Aludjunk jól náthásan is!
Az egyik legegyszerűbb módszer, ha megemelt pozícióban alszunk. Egy plusz párna vagy ék alakú alvópárna segíthet abban, hogy az orrunk jobban átjárható maradjon. A megemelt helyzet csökkenti a nyálkahártyák duzzanatát, így a légzés valamivel könnyebb lehet. Hasznos lehet a párásítás is a hálószobában, különösen éjszaka, mert a száraz levegő tovább fokozhatja az orrdugulást és a torokszárazságot. Ha nincs otthon párologtatónk, egy fűtőtestre helyezett vizes tálka, vagy nedves törölköző is segíthet valamelyest. A megfelelő páratartalom csökkentheti a nyálkahártya irritációját, és enyhítheti az orrdugulást. A lefekvés előtti gőzölés szintén csodákra képes, hiszen a meleg – esetleg illóolajos – pára hatására a légutakban felgyülemlett nyák is feloldódik. Erre tökéletes lehet egy kellemes meleg zuhany vagy fürdő, amely ráadásul el is lazít, és felkészíti testünket-lelkünket a nyugodt éjszakai pihenésre.
„Nekünk a Reventil orrspray segített”
„A fenti tippeket mind kipróbáltuk – mondja Judit –, a meleg fürdőt ráadásul nemcsak a gyerekek, de én is szeretem. Náluk az orrdugulást enyhíti, engem pedig megnyugtat, ellazít. Nagyon sokat segített még a Reventil, amelyre akkor találtam rá, amikor keresgéltem a nem dekongesztáns orrspray-k között. Nekem fontos volt, hogy tartósítószermentes, nem okoz hozzászokást és gyermekeknél is alkalmazható. Ráadásul a Reventil orrspray egy különleges összetevőt, a 100%-ban természetes eredetű ectoint is tartalmaz. Ez a természetes sejtvédő molekula nagy vízmegkötő képességének segítségével a sejtek körül olyan vizes védőréteget képez, amely megóvja azokat a környezet káros hatásaitól, elősegíti a sérült orrnyálkahártya regenerációját, és mérsékli annak kiszáradását. A Reventil orrspray 4 az 1-ben hatású: nemcsak az orrdugulást és az orrfolyást, hanem a náthával járó esetleges arc- és fejfájást, illetve a szaglás- és ízérzékelés zavarát is csökkenti. Mivel akár egy hónapig is használhatjuk, és vény nélkül kapható a gyógyszertárakban, nálunk most már a házipatika állandó kelléke”.