nlc.hu
Tabuk nélkül
Így győztem meg a családomat arról, hogy szedjenek vasat (x)

Így győztem meg a családomat arról, hogy szedjenek vasat (x)

A vashiány nem válogat: nemtől és életkortól függetlenül bárki érintett lehet. Mégis a probléma sokszor csak akkor kap figyelmet, amikor már komoly tüneteket okoz. Pedig kis odafigyeléssel és együttműködéssel a vaspótlás is könnyedén beilleszthető a mindennapokba.

Így győztem meg a családomat arról, hogy szedjenek vasat (x)


Egy család, sok kihívás

„Még az ősszel elhatároztuk, hogy elmegyünk családilag vért adni egy iskolai felhívás miatt, így derült ki, hogy különböző mértékben, de valószínűleg mindannyian vashiányosak vagyunk” – kezdi történetét Bogi. „Ezzel rögtön világossá vált, miért érzem magam mostanában kimerültnek és miért fáj gyakran a fejem, és arra is meglett a magyarázat, hogy a megszállottan sportoló férjemnek miért jönnek mostanában nehezebben az eredmények. Velünk élő, régóta aranyeres panaszokkal küzdő édesapámnál egy rutin laborvizsgálat során derült fény a vashiányra, a kamasz lányunkon pedig látszott is, hogy ez lehet a gondja, és nem csak az iskolai hajtás miatt fáradt és kedvetlen. Szóval abból a sikertelen véradásból egy egész lavina lett, és kiderült, hogy mindannyiunknak meg kellene fontolni a gyógyszeres vaspótlást.”

Miért olyan fontos a vas a család minden tagjának?

A vas egyebek között a szervezet oxigénszállításáért felelős hemoglobin és az izmok oxigénellátását biztosító mioglobin fő alkotóeleme. Nélkülözhetetlen a sejtek energiatermelő folyamataihoz, az enzimrendszerek működéséhez és az idegrendszeri folyamatokhoz is. A szervezet előállítani nem tudja a vasat, csak raktározni, ezért a naponta veszített vasat nekünk kell kívülről, a táplálékunkkal bevinnünk. A szervezet vasszükséglete életkortól és egészségi állapottól függően változik – bizonyos élethelyzetekben több vasat kell bevinnünk, mint amennyi a kiegyensúlyozott, vegyes étrenddel lehetséges.

Kiskamaszoknál a növekedéshez és a testi-szellemi fejlődéshez elengedhetetlen a megfelelő vasbevitel. Hasonlóan kiemelt a várandósság és a szoptatás időszaka – a kismamák napi vasszükséglete másfél-kétszeresére nőhet, amit nem lehet a vasban gazdag étrenddel teljesen fedezni, ezért nekik a vashiányos vérszegénység megelőzéséhez a szoptatás végig ajánlott gyógyszerrel pótolni a vasat.

A sportolóknak és a nehéz fizikai munkát végzőknek is oda kell figyelniük a vasraktáraik állapotára, mert az intenzív izommunka több oxigént, így több mioglobint igényel, amelynek a termelődéséhez vasra van szükség. Időskorban is gondolni kell a vashiány megelőzésére és kezelésére: náluk az étvágy csökkenése és bizonyos gyógyszerek hatása miatt gyakoribb lehet a vashiány. A fokozott vérvesztéssel járó állapotok szintén kimeríthetik a vasraktárakat – ezért az erős menstruációval küzdő nők is veszélyeztetettebbek. Ha a vashiányt a vasfelszívódás zavara okozza, akkor először a felszívódást akadályozó alapbetegséget kell kezelni, utána kezdődhet meg a gyógyszeres vaspótlás.

Heves ellenállásba ütköztem

„Csak egy baj volt: a gyógyszer az a szó, amiről a családom hallani sem akar. A férjem állítja, hogy nincsen semmi baja, a lányom kicsi kora óta nem hajlandó tablettát lenyelni, apám meg olyan, mintha a falnak beszélnék… Mindig az a válasz, hogy már így is túl sok gyógyszert kell szednie. Bevallom, a vaspótló tablettákkal nekem sem volt jó tapasztalatom: volt, amelyiktől székrekedésem lett, és féltem, hogy el fogják színezni a fogaimat. Megtárgyaltam a dolgot a legjobb barátnőmmel, Annával, aki szintén érintett a vaspótlásban, hiszen az első gyermekét várja – ő ajánlotta nekem a vény nélkül kapható Maltofer rágótablettát és szirupot, amellyel a családom ízlésére hangolhatom a vaspótlást. Annának igaza lett: a Maltofert végül sikerült belecsempésznem minden családtagom napi rutinjába.”

Maltofer rágótabletta és szirup: kényelmes, biztonságos, hatásos

Tüneteket mutató vashiánynál már nem elég, ha vasban gazdagon kezdünk étkezni, gyógyszeres vaspótlásra is szükségünk van a kimerült vasraktárak feltöltéséhez. Ez egy hosszabb, 3-6 hónapos folyamat, ezért olyan készítményt érdemes választani, amely biztonságos, hatásos, és a szedése kevesebb kellemetlenséggel jár.

A Maltofer rágótabletta 100 mg elemi vasat tartalmaz, és nem kell éhgyomorra szedni, sőt, étkezéssel együtt bevéve még jobban is hasznosul, és így az emésztőrendszeri mellékhatások is ritkábbak. A Maltofer sziruppal pedig személyre szabva, napi egyszeri vagy több adagban, egyéni szükségletnek megfelelő adagolással pótolhatjuk a vasat. A vashiány megelőzésére és kezelésére alkalmas, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló és jól hasznosuló formában tartalmazó, folyékony vaspótló gyógyszer mindössze 150 ml, de akár egyhavi vaspótlásra elegendő. Saját ízlés szerint gyümölcs- vagy zöldséglébe, tejbe vagy kakaóba keverve is bevehető. Mivel a Maltofer-készítményekből csak annyi vas szívódik fel, amennyire a szervezetnek szüksége van, esetleges túladagolása sem jár veszéllyel. Sem a szirup, sem a rágótabletta nem lép reakcióba a leggyakoribb étel- és italösszetevőkkel, gyógyszerekkel. Mindkettő klinikailag igazolt hatású vaspótló gyógyszer.

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!

 

 

 

 

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top