nlc.hu
Tabuk nélkül
Hogyan kommunikáljunk dühös emberekkel? Bevált praktikák egy helyen!

Hogyan kommunikáljunk dühös emberekkel?

Hogy viselkedjünk, ha a környezetünkben valaki stresszes, ideges? Hogyan kerüljük el, hogy mi is feszültek, ingerültek legyünk? Miképpen nyugtassuk le a másikat, hogy emberi módon tudjunk kommunikálni és konstruktívak legyünk? Egészen apró trükkök is segíthetnek!

Egy adott helyzetben agresszív módon viselkedő ember elsősorban a saját igényeire és céljaira koncentrál, kevésbé figyelve a másikra, véleményére, érzéseire. Miközben saját jogaiért kiáll, a másik jogait megsérti. Az agresszíven kommunikáló ember a kontroll és a dominancia megszerzésére törekszik a konfliktus megoldása helyett. Ezért is van az, hogy egy stresszesebb légkörben nem nehéz rálépni a másik tyúkszemére, aminek aztán balhézás és magyarázkodás a vége.

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány pofonegyszerű módszert, amelyekkel elkerülhetjük a feszült helyzeteket, illetve, ha már belekerültünk egy hasonló szituációba, hatékonyan enyhíthetjük a minket érő lelki vagy mentális nyomást.

Fő a nyugalom!

Bár némi önuralomra van szükség, de ha bármilyen kommunikációs helyzetben azt tapasztaljuk, hogy a beszélgetőpartnerünk megemeli a hangját, igyekezzünk megőrizni a hidegvérünket! Főleg a hirtelen haragú embereknél hatékony ez a megoldás, de másoknál is próbálkozhatunk vele. A harag ugyanis ilyenkor inkább érzelmi felindultságot jelent, amely hamar elpárolog, ilyenkor pedig a másik fél gyorsan bocsánatot fog kérni. Ha nem ezt tesszük, hanem mi is emelt hangon reagálunk, ezzel csak súlyosbítani fogjuk a helyzetet.

Ülj az agresszor mellé!

Ha van olyan kollégánk, ismerősünk, aki általában agresszív stílusban kommunikál, viszont szeretnénk elkerülni a konfrontációt, üljünk az illető mellé. Minél közelebb vagyunk, annál kisebb az esélye, hogy a partnerből előtörjön az agresszív stílus, mert a legtöbb ember kényelmetlenül érzi magát, ha közvetlenül a mellette álló/ülő emberrel szemben kell agresszívan fellépnie, így ez általában hatékonyan csökkenti a verbális durvaság mértékét.

(Fotó: Getty Images)

Asszertív kommunikáció

Ha asszertíven, azaz határozottan és magabiztosan, de nem agresszív módon kommunikálunk, akkor kivédhetjük a félreértéseket és a sértődéseket a kapcsolatainkban. Azáltal, hogy mi nyugodtak és kiegyensúlyozottak vagyunk, könnyebben tudjuk kezelni azt, aki dühös, ideges, feszült. Sokkal nagyobb türelemmel tudunk az ilyen típusú emberekkel kommunikálni, ha megvan a belső nyugalmunk, és képesek vagyunk úgy alakítani az interakciót, hogy az konstruktív legyen.

Lélegezzünk!

Ahhoz, hogy ne billentsen ki egy stresszes, őrjöngő személy az egyensúlyunkból, a legjobb, ha a lélegzetvételünkre összpontosítunk. Engedjük, hogy a másik ember dühe bemenjen az egyik fülünkbe, majd a másikon kijőve szabadon távozzon. Mivel a másik fél nem talál bennünk partnert a vitához, így nem fogja folytatni az erőszakos kommunikációját!

Ha nem szeretnénk hallgatni, legyünk megértőek!

Ahhoz, hogy le tudjuk fegyverezni az agresszív partnerünket, megértőnek kell lennünk. Mondjuk el neki, hogy átérezzük a haragját, el tudjuk képzelni, hogy min megy keresztül. Ez megnyugtatja, lecsillapítja az illető harcias kedvét.

További apró trükkök a békés szituáció fenntartásához/eléréséhez

  • Ne általánosítsunk!
  • Ne személyeskedjünk, és ne gúnyolódjunk!
  • Kerüljük a negatív, támadó, durva kezdést, a kritizálást.
  • Ha mindjárt a beszélgetés elején letámadjuk a másikat, azzal védekezésre, ellentámadásra fogjuk késztetni, nem pedig arra, hogy meg akarja oldani a problémát.

MOHU
0 seconds of 5 minutes, 59 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
05:59
05:59
 

Szponzorált tartalom
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top