nlc.hu
Tabuk nélkül
Személyiségtípusok és stressz: te melyik típusba tartozol?

Személyiségtípusok és stressz: te melyik típus vagy?

Vannak, akik örökösen aggódnak, szoronganak, és vannak, akik mindenre képesek legyinteni és lazán kezelni a dolgokat. Nézzük, milyen személyiségtípusokat különböztetünk meg!

A stressz manapság elkerülhetetlen. A stresszes állapot következménye, hogy türelmetlenebbekké válunk másokkal szemben, jobban zavar, idegesít a környezetünk. A tartós feszültség és stressz miatt alvászavar alakulhat ki, hiszen a napközbeni problémáink éjjel is tovább gyötörhetnek: forgolódunk, többször felriadunk, és ha nem tudjuk kipihenni magunkat éjszaka, akkor napközben még inkább feszültek leszünk. Olyan ördögi kör alakulhat ki, amelyből nehéz kitörni. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a tartós feszültség gyengíti az immunrendszert, így az ebben élők gyakrabban betegszenek meg. Sőt, vannak olyan személyiségtípusok, akik kifejezetten rosszul kezelik a stressz – írja a 24.hu.

Stresszkezelés különböző személyiségtípusoknál: A – B – C – D

(Fotó: Getty Images)

Nem mindenki ugyanúgy reagál a stresszes helyzetekre: nézzük, melyik személyiségtípusra, mi jellemző!

Az „A” típusú személyiség

Az „A” típusú személyiség mind közül talán a legstresszesebb. Aki ebbe a csoportba tartozik, annak állandó, szélsőséges esetekben már-már legyőzhetetlen teljesítménykényszerrel kell együtt élnie. Zavarhatja, ha valaki más aratja le a babérokat, ha pedig rossz kritikát kap, nagyon nehezen dolgozza fel. Nem is csoda, hogy az ebbe a kategóriába sorolható személyek állandó stresszben élik az életüket.

Mi a megoldás? Fontos, hogy tervezzenek előre és fogalmazzák meg a prioritásokat, ezáltal a stresszt is jobban fogják kezelni az „A” típusú személyiségek.

A „B” típusú személyiség

A „B” típusú személyiségek kiegyensúlyozott, nyugodt, elégedett emberek, akik bár szeretik a kihívásokat, képesek elfogadni, ha nem ők nyernek. Elégedettek az éppen meglévő helyzetükkel, és nem igyekeznek egyszerre több célt teljesíteni. Esetükben a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázata is jóval alacsonyabb. A „B” típusú személyiségek stresszlevezető praktikája a saját magukra szánt minőségi idő.

A „C” típusú személyiség

Ők az együttműködők. Jellemző rájuk, hogy nem képesek nemet mondani, és általában inkább másokat helyeznek előtérbe. A „C” típusú személyiségre nagyon is jellemző, hogy elfojtja a negatív érzelmeit, a külvilágnak harmóniát mutat, belül pedig őrlődik. Számukra nagyon fontos lenne az, hogy megtanulják kifejezni a saját érzéseiket, és ha szükséges, tudjanak nemet mondani!

A „D” típusú személyiség

A „D” típusra a folyamatos, erőteljes szorongás a jellemző. Aki ebbe a kategóriába tartozik, annál elsöprő többségben vannak a negatív érzelmek, szociális életük jellemzően romokban van, és a hétköznapi történéseket is kihívásként élik meg. E személyiségcsoport tagjai hajlamosak leginkább a depresszióra, ezért az ő esetükben a fennálló állapottól függően terápia vagy más mentális egészségügyi segítség igénybevétele a legjobb megoldás.

Bizonyos esetekben a stressz olyan szorongásos zavarokhoz vezet, amivel mi magunk már nem tudunk megbirkózni. Ilyenkor mindenképpen szakemberhez (pszichológushoz, pszichiáterhez) kell fordulni.

MOHU
0 seconds of 5 minutes, 59 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
05:59
05:59
 

Szponzorált tartalom
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top