A hüvelyflóra természetes egyensúlyának felborulása kellemetlen tünetekkel járó fertőzéseket eredményezhet.
Ha a hüvely egészségét védő Lactobacillusok száma lecsökken, akkor a hüvely egészségesen savas pH-ja lúgosabbá válik. Mindez kedvező körülményeket teremt olyan baktériumok gyors szaporodásához, amelyek fertőzést okozhatnak.
Mitől borulhat fel az egyensúly?
- Antibiotikum szedését követően. Az antibiotikum ugyanis nem válogat jó vagy rossz baktérium között, így megtizedelheti a normál flóra részét képező és annak védelmét biztosító Lactobacillusokat, azaz tejsavbaktériumokat is.
- Gyakori intimmosakodással, hüvelyöblögetéssel, tusfürdőkkel és spray-kkel, dezodorokkal, illatosított törlőkendőkkel könnyen megváltoztathatjuk a hüvely normál pH-ját, ideális savasságát. Kimossuk a védelmet adó tejsavbaktériumokat, így nincs, ami meggátolhatná a kórokozók szaporodását.
Tudtad? A bakteriális hüvelyfertőzések kialakulásában, illetve rendszeres visszatérésében még számos körülmény játszhat szerepet. Ilyen hajlamosító tényezők lehetnek bizonyos szokások (öltözködés, dohányzás, alkoholizmus), egyes betegségek (cukorbetegség, vérszegénység, változókor), gyógyszerek (pl. hormontartalmú fogamzásgátlók).

(Fotó: Getty Images)
A bakteriális hüvelyfertőzés antibiotikummal jól kezelhető, könnyedén gyógyítható, de nagyon fontos, hogy tartsuk be az orvosunk által javasolt útmutatásokat, és a gyógyszert az előírásoknak megfelelően alkalmazzuk!
A hüvelyfertőzések kezelésénél ne csak a kórokozók elpusztításáról, hanem a hüvely normál baktériumflórájának visszaállításáról is gondoskodjunk. Ha ezt elmulasztjuk, a fertőzések könnyedén visszatérhetnek. Lehetőleg olyan terméket válasszunk erre a célra, amely támogatja a szervezet saját Lactobacillus-létszámának újraépítését. A lokálisan alkalmazható készítmények például segítik a hüvelyben élő jótékony tejsavbaktériumok szaporodását. A hüvelyflóra helyreállításával megakadályozhatjuk a bakteriális hüvelyfertőzés ismételt kialakulását.
Hogy odalent minden a lehető legnagyobb rendben menjen, nem árt betartani pár alapszabályt:
- A gyakori intimmosakodással, kenegetéssel, hüvelyöblögetéssel, tusfürdőkkel, nedves és illatosított törlőkendőkkel, spray-kkel és dezodorokkal megváltoztatjuk a hüvely normál pH-ját, ideális savasságát. Ennek következtében tönkretesszük a védelmet adó tejsavbaktérium-flórát, így a kórokozók könnyedén elszaporodhatnak újra és újra. Intsünk búcsút ezeknek a szereknek a lehető leggyorsabban!
- Fürdés és tisztálkodás után használjunk törölközőt, lehetőleg természetes alapanyagút, hiszen a gombák szaporodásának a meleg, nedves helyek kedveznek.
- Nyilvános vécé ülőkéjére soha ne üljünk le.
- Érdemes kerülni a tanga állandó viselését.
- Vécéhasználat előtt és után mossunk kezet, a gáttájék törlésének helyes iránya pedig az elölről hátrafelé.
- A menstruációs vérzés és a sperma is lúgos irányba tolhatja a hüvely optimális, enyhén savas kémhatását, ezért érdemes a tampont minél gyakrabban cserélni, illetve óvszert használni az együttlétek során.
- A fokozott szexuális aktivitás, a gyakori partnercsere vagy egy új szexpartnerrel kezdett kapcsolat következtében is felborulhat a hüvely baktérium-összetételének egyensúlya. Fontos, hogy használjunk óvszert, és ha a kapcsolat komolyra fordul, akkor is hagyjunk időt arra, hogy intim ökoszisztémánk „hozzászokjon” a partnerünkhöz.
HIRDETÉS
Vitagyn C - Saját flórám, saját életem
A Vitagyn C hüvelykrém bakteriális vaginózis megelőzésére és kiegészítő kezelésére szolgáló orvostechnikai eszköz. A hármas hatású hüvelykrém C-vitamin és tejsavtartalmának köszönhetően (1) helyreállítja a hüvely élettani pH-értékét, ezzel (2) gátolja a kórokozók szaporodását, a maltodextrin nevű összetevője (3) táplálja a szervezet saját Lactobacillus-flóráját, így segít a hüvelyflóra helyreállításában. A C-vitamin közismerten kiváló immunerősítő és antioxidáns. A Vitagyn C hüvelykrém a kezelőorvossal egyeztetve várandósság és szoptatás alatt is használható.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz
Fotó: Phytotec Hungária Bt.