
Egyes tanulmányok szerint a változókorban lévő nők mindössze 7,2%-a végez elvárt szintű fizikai aktivitást, pedig a klimax idején a rendszeres mozgás a testi és a mentális egészség karbantartására, a kevesebb kalóriaigény (például a petefészek-működés leállásból fakadóan) miatti testsúlygyarapodás elkerülésére, valamint a szív- és érrendszeri problémák megelőzésére is fontos (lenne).
Milyen mozgásformák ajánlottak változókorban?
Poroljuk le a biciklit!
A mozgás nemcsak a testnek, de a léleknek is jót tesz. A rendszeres sport nemcsak a test karbantartására szolgál, hanem a libidóra is pozitív hatással van, és még a hüvelyszárazság okozta hálószobai nehézségeken is segíthet, hiszen a nők akkor hiszik el igazán magukról, hogy szexik, ha fittnek, fiatalosnak érzik magukat.
A biciklizés tökéletes választás, ha a szívet, az ízületeket, különösen a térdet szeretnénk kímélni. A bicikli felpörgeti a pulzust, kitágítja az ereket, fokozza a vérkeringést, így csökkenti az infarktus és az agyvérzés esélyét is.
Választhatunk csoportos órákat, például szabadtéri jógát is, de ha a férjünkkel, párunkkal együtt keresünk közös programot, akkor a társastánc is remek választás lehet. Próbáljunk ki új mozgásformákat, mint a pilates vagy a nordic walking. Ha szeretünk úszni, mindenképp tegyük ezt minél gyakrabban!
A jóga szerepe 50 felett
A menopauza gyakran stresszel jár együtt. A jóga és a meditáció a légzőgyakorlatok révén csökkenti ezt a feszültséget. Több tanulmány megerősíti, hogy a jóga hozzájárul a 45 év feletti nők szexuális életének javításához. Tudományos kutatások bizonyítják azt is, hogy az álmatlanság okozta panaszok is enyhíthetők a jóga és a meditáció segítségével.
Ezt ajánlja a szakértő
Dr. Fatima Cody Stanford, a Harvard Orvosi Karának oktatója szerint nem kell a végletekig hajszolni magunkat, az enyhébb mozgás is jobb, mint a semmi. Ha azonban tényleg szeretnénk kordában tartani a testsúlyunkat, érdemes olyan edzést választani, ami alaposan átmozgat és megizzaszt.
A szakértő szerint elsősorban az izomépítő gyakorlatokra kell hangsúlyt fektetni. A menopauzát követően ugyanis a szervezet veszít az izomtömegéből, ami kellő odafigyeléssel megállítható. Minél több izmot szedünk fel, a testünk annál nagyobb energiamennyiséget képes felhasználni az alapvető élettani funkciók (egyebek között légzés, szívverés, testhőmérséklet) fenntartására, vagyis annál több kalóriát vagyunk képesek elégetni. Nem kell testépítői szintre kigyúrni magunkat, elég, ha kidolgozunk egy rendszeres edzésrutint.
Ugyanezt vallja Janet Huehls, fizioterapeuta: „Ahogy öregszünk, jó funkcionális erőgyakorlatokra van szükségünk, amelyek kihívást jelentenek az izmoknak, hogy felépítsük ezeket az izomrostokat.”
A súlyzós, kardió edzések hatékonyak, de rendkívül kemények is, nem mindenkinek engedi meg az egészsége, hogy heti rendszerességgel végezze az erőedzéseket. Nem szabad elkeseredni, találjuk meg az arany középutat!
Koloszár Judit, személyi edző ajánlása szerint a 65 évnél fiatalabb nők esetében hetente legalább 150 perc közepes intenzitású aerob mozgás (kardió) ajánlott. Heti 2-3 alkalommal végezzünk – akinek a fizikuma engedi – erősítő edzést, ügyelve arra, hogy ezek között legyen pihenőnap. Bemelegítő és/vagy nyújtó gyakorlatokat minimum napi 2-3 alkalommal érdemes végezni, alkalmanként egy-két percig.
Tartsuk szem előtt: „A kortizol- és ösztrogénszint egyensúlya kulcsfontosságú, ezért fontos, hogy ne terheljük túl magunkat. A pihenőnapok és az aktív regeneráció elengedhetetlenek a hormonális egyensúly fenntartásához. A mértékletesség, a tudatos pihenés és testünk figyelése segíthet abban, hogy a változókor ne váljon fárasztó kihívássá, hanem egy új életszakasszá, ahol a mozgás és a pihenés egyensúlyban van” – olvasható a Változókor Klub oldalán.
Hirdetés
Változókor könnyedén: Remifemin Plus
Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt, a néhány növényben fellelhető, ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszan tartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!