Ha a hüvely egészségét védő Lactobacillusok száma lecsökken, akkor a hüvely egészségesen savas pH-ja lúgossá változik. Mindez kedvező körülményeket teremt olyan baktériumok gyors szaporodásához, amelyek fertőzést okozhatnak. A hüvely mikrobiológiai egyensúlya több okból változhat meg.
Mitől borul fel az egyensúly?
- A hüvelyflóra felborulhat antibiotikum szedését követően. Az antibiotikum ugyanis nem válogat jó vagy rossz baktérium között, így megtizedelheti a normál flóra részét képező és annak védelmét biztosító Lactobacillusokat, azaz tejsavbaktériumokat is.
- Gyakori intim mosakodással, hüvelyöblögetéssel, intim tusfürdőkkel és spray-kkel, dezodorokkal, illatosított törlőkendőkkel könnyen megváltoztathatjuk a hüvely normál pH-ját, ideális savasságát. Kimossuk a védelmet adó tejsavbaktérium-flórát, így nincs, ami meggátolhatná a kórokozók szaporodását.
Kerüljük el a bakteriális hüvelyfertőzést! Intim testrészek tisztán tartása
Azért, hogy odalent minden a lehető legnagyobb rendben menjen, nem árt betartani pár alapszabályt:
- A mindennapi mosakodás fontos, de ne vigyük túlzásba! Az intim tisztálkodáshoz használjunk lehetőleg semleges pH-jú, illatmentes mosakodókat vagy langyos, tiszta vizet!
- Nyilvános WC ülőkéjére soha ne üljünk le!
- Érdemes kerülni a tanga állandó viselését.
- Menzesz idején cseréljünk gyakran tampont, és nyáron a vizes fürdőruha sem maradhat hosszan rajtunk.
- A helyes WC-használatra mindig ügyeljünk: mossunk kezet előtte és utána is, a törlés pedig mindig elölről hátrafelé történjen, máskülönben gyorsan felütheti a fejét a hüvelyfertőzés.
A bakteriális vaginózis kialakulásában, illetve rendszeres visszatérésében még számos körülmény játszhat szerepet. Ilyen hajlamosító tényezők lehetnek bizonyos szokások (öltözködés, dohányzás, alkoholizmus), egyes betegségek (cukorbetegség, vérszegénység, változókor), gyógyszerek (pl. hormontartalmú fogamzásgátlók).
A bakteriális hüvelyfertőzés jellemző tünetei:
- hüvelyfolyás, amely híg és bőséges,
- áttetsző vagy szürkésfehér színű,
- kellemetlen, halra emlékeztető szagú,
- a folyást kísérheti csípő, esetleg viszkető érzés is.
A bakteriális hüvelyfertőzés antibiotikummal jól kezelhető. Nagyon fontos, hogy tartsuk be az orvosunk által javasolt útmutatásokat, és a gyógyszert az előírásoknak megfelelően alkalmazzuk! Ne feledkezzünk meg a hüvelyflóra regenerálásáról, ugyanis az antibiotikum a jótékony Lactobacillusokat is megtizedelheti.
A megfelelően megválasztott hüvelyflóra-regeneráló készítmények (kúpok vagy kenőcsök) a hüvely baktériumflórájának és savas kémhatásának helyreállításával képesek védelmet nyújtani.